Доступність посилання

ТОП новини

Київ робить вибір. Тимчасовий?


У четвер український уряд зупинив підготовку до підписання угоди про асоціацію із Євросоюзом, яке планувалося на саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі наприкінці листопада. Попри це, президент України наполягає, що курс на євроінтеграцію залишається незмінним. Якщо опозиція погрожує Віктору Януковичу кримінальною відповідальністю за зрив угоди, то політологи очікують, що Банкова далі буде намагатися балансувати між Росією і Заходом, але попереджають, що це «дуже небезпечна гра».

Президент України Віктор Янукович після зустрічі з федеральним президентом Австрії Гейнсом Фішером у Відні сказав, що Україна, незважаючи ні на що, продовжить курс на євроінтеграцію. Перед тим український уряд на своєму сайті повідомив, що зупиняє процес підготовки до підписання угоди з ЄС. Цей крок уряд Миколи Азарова пояснює потребою розвитку торговельно-економічних зв’язків з Росією та іншими країнами СНД. А за лічені години до цього Верховна Рада провалила голосування усіх шести законопроектів, які мали б усунути головну перепону на шляху підписання угоди з Європою – про лікування за кордоном екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

Оглядачі вважають, що президент Віктор Янукович далі намагається вести геополітичну гру. Як сказав Радіо Свобода керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» політолог Володимир Фесенко, українська влада вирішила, що ризик нової економічної війни з Росією занадто великий.

Такий крок офіційного Києва не означає повної відмови від євроінтеграції
Володимир Фесенко
«Українська влада тому буде вирівнювати баланс відносин між Європою та Російською Федерацією, зробивши певний крен у бік Москви і не підписуючи поки угоду з ЄС про асоціацію, що передбачає і створення зони вільної торгівлі. Такий крок офіційного Києва не означає повної відмови від євроінтеграції. Про це, до речі, заявив президент Янукович, який перебуває з візитом в Австрії, – каже політолог. – На даний момент можна з великою вірогідністю стверджувати, що через тиждень на саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі угоду про асоціацію з Україною не буде підписано».

Про те, що угоди не буде, вважає й член моніторингової місії Європарламенту в Україні, екс-президент Польщі Александр Квасневський. Єврокомісар Штефан Фюле скасував візит в Україну, запланований на четвер.
Александр Квасневський
Александр Квасневський

Якщо ще кілька тижнів тому президент Віктор Янукович заявляв про безальтернативність європейського вибору, то останніми днями він акцентував увагу на економічних втратах України від згортання співпраці зі Сходом, зауважує політолог Володимир Фесенко.

«Наша продукція не затребувана на ринках Європейського союзу, – каже він. – Збитки можуть скласти до 15 мільярдів доларів. Це товарообіг зі східними країнами, і насамперед з Росією. Це питання зараз порушили промисловці і підприємці. Триває велика дискусія».

У Києві рахують гроші

Прем’єр-міністр Микола Азаров нещодавно теж заявив, що перехід України на європейські стандарти вимагає колосальних фінансових ресурсів – до 160 мільярдів євро.
Інтерактивна карикатура. Клікніть, щоб розгорнути
Інтерактивна карикатура. Клікніть, щоб розгорнути

На засіданні українського уряду в четвер міністри приступили до розгляду угод Митного союзу, до яких може приєднатися Україна. «Ми не отримали чіткого сигналу від наших європартнерів про те, що втрати, яких ми зазнали за останні чотири місяці, буде компенсовано. Країна собі цього дозволити не може, тому з’явилася ця постанова», – сказав віце-прем’єр Юрій Бойко.

На думку політтехнолога Тараса Березовця, директора компанії Berta Communications, останні події свідчать, що, швидше за все, Янукович продовжить балансувати між Євросоюзом та Росією.

Янукович вибере політику нейтралітету
Тарас Березовець
«Я переконаний, що зрив угоди з ЄС не призведе до реальної політики зближення з Російською Федерацією. Янукович вибере політику нейтралітету, не приєднуючи ні до ЄС, ні до інтеграційних проектів Росії. Він спробує скористатися цією ситуацією для отримання економічних преференцій і від однієї, і від іншої сторони, балансуючи між ними. Це дуже небезпечна гра, яка може призвести до того, що Україна не отримає зовнішніх запозичень для виплати боргу міжнародним кредиторам. Зараз українська економіка і так у переддефолтному стані, і все це може закінчитися колапсом української економіки вже на початку 2014 року», – вважає Березовець.

До кінця цього року Україні необхідно виплатити міжнародним кредиторам близько 8 мільярдів доларів, наступного року – понад 6 мільярдів, тануть на очах резерви Національного банку, вже є проблеми з соціальними виплатами, продовжує Тарас Березовець.

Нині головне питання для Віктора Януковича, на його думку, знайти гроші, щоб залишитися на другий президентський термін після виборів 2015 року. Тарас Березовець не виключає, що Росія, в обмін на фінансову допомогу, затягне Україну до Митного союзу. Такий варіант, за словами політтехнолога, малоймовірний, але, побоюючись саме його, в Брюсселі можуть погодитися на підписання асоціації без розв’язання проблеми Тимошенко, припускає він.

«Це дуже примарна можливість, але вона зберігається. Відбутися це може тільки під тиском зовнішніх чинників, таких, зокрема, як позиція США, які вважають, що Україна за будь-яких обставин повинна зближатися з Євросоюзом», – зауважує Березовець.

Позафракційний депутат Віктор Балога прямо пов’язує рішення українського уряду про зупинення підготовки до укладення угоди про асоціацію з ЄС впливом Росії.

«Виходить, що в Москві 10 мільярдів доларів знайшли швидше і вже дали передоплату. А коли йдеться про банальне виживання, принципи та цінності ніколи не є важливими для цієї влади», – написав Балога на своїй сторінці у Facebook.


Лідери української опозиції заявили, що, якщо питання асоціації України з ЄС вже закрите, то вони будуть домагатися від країн Заходу запровадження персональних санкцій проти українського керівництва. При цьому керівник парламентської фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк пригрозив президенту Віктору Януковичу кримінальною відповідальністю за зрив угоди. Опозиція нагадує, що за чинним законодавством євроінтеграція є пріоритетом зовнішньої політики України.

Матеріал підготував Володимир Івахненко

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG