Доступність посилання

ТОП новини

До виборів 2015 року між ЄС і Україною запанує період застою?


Брюссель – Українці, вийшовши на Євромайдани, засвідчили, що усвідомлюють та поділяють історичну важливість асоціації з ЄС, вважають лідери європейських установ. Тим часом, в об’єднаній Європі схильні думати, що гра ще не завершена, бо всередині України триває «перетягування канату». Зупинку процесу української євроінтеграції не слід вважати перемогою російської дипломатії, вважають деякі аналітики. Хоча б тому, що ніякої дипломатії там не було.

Речниця Європейської комісії Піа Аренкільде Гансен у понеділок у Брюсселі заявила, що голова її установи – Жозе Мануель Баррозу – та президент Європейської ради Герман Ван Ромпей переконані, що саме асоціація з ЄС надає Україні найкращі можливості для процвітання та стабільного майбутнього.

«Пропозиція підписання безпрецедентної угоди про асоціацію та ЗВТ все ще залишається в силі, – йдеться, зокрема, у спільній заяві двох лідерів. – Це потребує необхідної політичної волі українських лідерів, рішучих дій та переконливого прогресу щодо умов, сформульованих міністрами закордонних справ ЄС рік тому. Беручи до уваги зовнішній тиск, ми вважаємо, що короткострокові міркування не повинні пересилювати довгострокові вигоди, які принесе це партнерство».

Громадяни України засвідчили, що вони цілком усвідомлюють та поділяють історичну сутність європейської асоціації
Жозе Мануель Баррозу, Герман Ван Ромпей
«Громадяни України останніми днями засвідчили, що вони цілком усвідомлюють і поділяють історичну сутність європейської асоціації», – озвучила заяву чільних єврочиновників речниця Єврокомісії.

І Баррозу, і Ван Ромпей у цьому контексті засуджують політику Російської Федерації.

«Європейський союз далі готовий надати Російський Федерації роз’яснення щодо обопільного позитивного впливу від збільшення торгівлі та обмінів із нашими сусідами, водночас, шануючи суверенітет і незалежність наших східних партнерів та двосторонній характер угод про асоціацію, включно із зонами вільної торгівлі», – сказано у заяві.

Маніфестації відображають українську реальність – експерт

Частина європейських оглядачів називає нинішню ситуацію поразкою дипломатії ЄС. Так вважає й Ізабель Факон із паризької Фундації стратегічних досліджень. Виною всьому, з одного боку, є європейська криза й утома від розширення, з іншого – те, що ЄС вів дипломатичну боротьбу заявами, близькими до тих, що використовувала Росія.

Україна, що сьогодні протестує, – це та частина суспільства, яка хоче глибшого європейського зближення
Ізабель Факон
«Маніфестації, що вирують в Україні, важливі у тому сенсі, що вони відображають українську реальність. Україна, що сьогодні протестує, – це та частина суспільства, яка хоче глибшого європейського зближення. Гра ще не завершена, бо всередині держави триває «перетягування канату».

Експерт переконана: щодо Митного союзу українська влада не робитиме поспішних кроків, бо це може розгойдати й так хитку внутрішньополітичну ситуацію. А от щодо ЄС, то до виборів 2015 року запанує період застою.

Наближається щось на кшталт стагнації
Ізабель Факон
«Наближається щось на кшталт стагнації. Думаю, що цей період українсько-європейських відносин все ж буде наповнений дипломатичними обмінами. Але все залежатиме від того, як Росія поводитиметься з Україною», – каже паризький політичний аналітик.

Янукович «клюнув» на короткотермінові гроші – експерт

Щоправда, деякі експерти переконані у зворотньому. Політолог з французького Інституту Томаса Мора Лорен Вінатьє сказав Радіо Свобода, що, на його думку, ЄС вів із Києвом дуже терплячу й помірковану гру, наголошуючи, що вибіркове судочинство неприпустиме, але двері для України залишаються відчиненими.

Відповідальність тільки на українській владі, це не є поразкою європейських дипломатів
Лорен Вінатьє
«Українська влада розмірковує короткостроковими категоріями, – пояснює політолог. – Президент Янукович клюнув на грошову пропозицію, однак те, що дасть Росія – це короткотерміновий доступ до фінансування. Відповідальність рішення тільки на українській владі, тож це не є поразкою європейських дипломатів. Перемогою дипломатів російських це теж вважати не слід, бо, власне, дипломатії у цій справі не було: Росія просто погрожувала й робила такі пропозиції, від яких Україна в її нинішньому стані відмовитися не могла».

У будь-якому разі, Європейський союз сподівається, що саміт «Східного партнерства» у Вільнюсі, де цього тижня, за повідомленням представника українського уряду, буде і президент Віктор Янукович, стане важливим моментом для підведення підсумків ситуації з Україною та іншими державами-партнерами.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG