Доступність посилання

ТОП новини

Як на домовленості Януковича і Путіна реагує Захід?


Брюссель – Звістку про виділення Росією кредиту в 15 мільярдів доларів Україні та зниження ціни на російський газ у ЄС сприймають як винагороду президентові Януковичу за відмову підписувати угоду про асоціацію. Захід реагує насторожено і намагається зрозуміти, що криється за щедрими подарунками Путіна. Тим часом, аналітики Єврокомісії чекають на детальнішу інформацію щодо московських угод для вияснення, чи сумісні вони із зобов’язаннями уряду України щодо асоціації та ЗВТ із ЄС.

Комісар Євросоюзу з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле, коментуючи домовленості, досягнуті у вівторок у Москві, зазначив: «Ми завжди притримувалися думки, що угода про асоціацію не кладе Київ перед вибором між Москвою чи Брюсселем. Ми завжди виступали за збереження традиційних торговельних відносин України та Росії. Якщо дискусії з Росією внесли нормалізацію в українсько-російські комерційні відносини на основі взаємної вигоди; якщо ці угоди відповідають зобов’язанням, взятим на себе українцями, які парафували та ухвалили в уряді текст угоди про асоціацію, – то це можна тільки вітати»

У дипломатичному корпусі ЄС інформацію про домовленості у Москві сприймають помірковано.

«Ми взяли до уваги повідомлення про угоди, що сьогодні були досягнуті між Україною та Росією. Зокрема, щодо додатку до угоди між «Газпромом» та «Нафтогазом», плану дій на 2013-14 роки щодо полегшення торгівлі та рішення уряду Росії вкласти 15 мільярдів доларів. Попередніх консультацій щодо цього з нами не було і ми очікуємо на повнішу інформацію щодо справжнього змісту (угод)», – сказала Радіо Свобода речниця голови дипломатичного корпусу Євросоюзу Майя Коціянчич.

Чи сумісні ці домовленості із зобов’язаннями України щодо асоціації та майбутньої ЗВТ із Європою, Коціянчич наразі сказати вагається.

Російський ринок Україна не втратить – дипломат

Тим часом, представник Європейської служби зовнішньої діяльності у справах Росії, «Східного партнерства» та Центральної Азії Ґуннар Віґанд дещо раніше нагадав, що яким би не був результат українсько-російських переговорів, майбутня зона вільної торгівлі з Україною негативного впливу на економічну співпрацю росіян та українців не матиме.

«Ми дізнаємося більше, про що керівники (України) говорили у Москві, – каже дипломат. – Ми впевнені, що нам не слід продовжувати цього виду конфлікт, який багато хто називає «холодною війною». Для цього немає підстав, бо все, що діятиметься в майбутній зоні вільної торгівлі, ніяк не нашкодить промисловій співпраці та експорту українських та російських компаній».

Ґуннар Віґанд також зазначає, що в разі створення вільного комерційного простору ЄС та України «автоматичної втрати» українцями російського ринку не станеться. «Ми щодо цих питань проводимо консультації насамперед з нашими українськими партнерами», – зауважує він.

Тим часом, з’являються перші реакції і з-за океану. Коли Сполучені Штати заявляють, що укладені угоди не вирішать занепокоєнь населення, то колишній посол США в Україні, а нині експерт Інституту Брукінґса Стівен Пайфер на своєму «Твіттері» написав: «Путін зрідка робить подарунки. Тож, що він отримав від Януковича взамін?»

Без Росії – не обійтися – московський експерт

Перебуваючи в Брюсселі, незалежний московський аналітик Сергій Маркедонов заявляє, що, як і очікувалося, на українсько-російських перемовинах про Митний союз не йшлося, бо надто символічним постало це питання. Тим часом, без співпраці Європи з Росією, Україні з кризи не вийти.

«Тиск, який був з європейського та російського боку, щоб Україна зробила тільки кінцевий вибір… Мені здається, що такого вибору для України в природі не існує. Через це постає широке питання: наскільки Європа може співпрацювати із Росією. Відверто кажучи, мені дивно, що європейці мають намір розмовляти лише з Україною, і без Росії. Європа – важливий партнер і претендує на ексклюзивність відносин із Україною, але ж Росія з Україною вже є великими сусідами».

Розвиваючи свою думку, Сергій Маркедонов пояснює, що, скажімо, військово-промислові комплекси цих двох давніх сусідів одне без одного функціонувати не можуть. «То що тоді, зачиняти в Росії підприємства?» – запитує російський аналітик.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG