Доступність посилання

ТОП новини

Парламент може повернути конституційну реформу – Мусіяка


Віктор Мусіяка, юрист, політичний діяч
Київ – Чи можливо Україні повернутися до конституційної реформи 2004-го року, яка значно обмежує повноваження президента? В опозиції заявляють про підтримку повернення до парламентсько-президентської форми правління. Про це говорили і комуністи. Про перспективи відновлення політреформи Радіо Свобода запитало у колишнього заступника голови Верховної Ради, юриста-конституціоналіста Віктора Мусіяки.

– Зараз і опозиція, і КПУ, і експерти заговорили про необхідність повернення до конституційної реформи 2004 року. Чи на часі це питання?

– Три роки тому, коли вони антиконституційно повернули дію Конституції 1996 року, було зрозуміло, що ми фактично позбавилися конституційного ладу, тому що повноваження у президента з’явилися неконституційно. І нікого це особливо не зачіпало. Верховна Рада тоді замість того, щоб захищати конституційний лад, побігла собі додавати рік до чотирьох років. Зараз, бачите, фактично всі зрозуміли, що цей штучно створений авторитаризм ні до чого доброго не довів. Це неприродно для Європи. Де ви бачили таке, щоб авторитарна система була створена таким чином у Європі?

– А чи можливо це зробити зараз і яким чином?

У комітеті державного будівництва і самоврядування розглядається можливість ухвалення спеціального акту про відновлення конституційного ладу
Віктор Мусіяка
– У комітеті державного будівництва і самоврядування розглядається можливість ухвалення спеціального акту про відновлення конституційного ладу. Треба, щоб Верховна Рада проголосувала за це. І, за великим рахунком, така можливість продиктована лише одним, що і позбавлення держави конституційного ладу відбулося у неконституційний спосіб. А відновлювати нікому, окрім Верховної Ради і гаранта Конституції, президента. Оскільки президент цим не переймається, більше того, він користується можливостями, які йому надали антиконституційно вже три роки, то Верховна Рада може це зробити, виходячи з того, що можна вважати, що у нас сьогодні функціонує лад, який не є конституційним у легітимному сенсі.

– Скільки народних депутатів має проголосувати за це?

Якщо воля парламенту буде, а волі президента на це не буде, тоді ми вліземо ще у більший катарсис
Віктор Мусіяка
– Якщо 300, то було б непогано, а якщо 226, то це теж рішення Верховної Ради. Але ж це не закон, це не постанова, це – акт. За великим рахунком він політико-правовий, і то з великими такими натяжками з точки зору легітимності. Але коли немає легітимних шляхів нелегітимно відновленого ладу, який у нас з 30 вересня 2010 року існує, то виходить так, що Верховна Рада, як єдиний орган народовладдя мусить легітимізувати це. Але мене турбує інше, якщо воля парламенту буде, а волі президента на це не буде, тоді важко уявити, як це можна співставити, і коли парламент продукуватиме одне, а парламент інше, то це, як говориться, у роздрай піде вся система влади. Тоді ми вліземо ще у більший катарсис. Це вже не буде просто політична криза, а буде дуже глибока криза української державності.

Тобто, повернути конституційну реформу без волі президента Януковича неможливо?

– Ні, чому? Якщо Верховна Рада проголосує, то цей факт буде проголошений. Але реально це потім реалізувати, це проголошене повернення без волі президента, я не бачу, як це зробити.

– Що у нинішніх умовах дасть повернення конституційної реформи?

– Я не хотів би говорити про повернення конституційної реформи. Треба говорити про повернення конституційного ладу. У нас зараз немає легітимного конституційного ладу.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG