Доступність посилання

ТОП новини

Треба залишатися з українцями, в яких проєвропейський вибір – прем’єр Латвії


Брюссель – У Євросоюзі шкодують щодо ситуації з Україною і водночас зауважують, що тепер майбутнє цієї держави «залежить не від продажних політиків, а від її людей». Дехто з європейських експертів, зі свого боку, каже, що не здивований інформацією про відмову президента Януковича від європейської позики, яку йому пропонували ще перед Вільнюсом. Деякі західні газети у четвер повідомили, що Києву Євросоюз пропонував 20 мільярдів євро позики, але отримав відмову.

Чимала європейська фінансова допомога була відкинута лідерами України через конкурентну пропозицію Росії. Так заявив французькій газеті Le Figaro впливовий дипломат із Брюсселя, що залишився неназваним. Інші джерела, що стали відомі західній пресі, вказують на існування документів внутрішньодипломатичного користування, які свідчать про готовність Заходу надати Києву щонайменше 20 мільярдів євро за умови, що у Вільнюсі відбулося б підписання угоди про асоціацію.

«Нічого дивного тут немає», – коментує Радіо Свобода старший аналітик із питань зовнішньої політики Європейського центру політичних досліджень Стевен Блокманс. «Ще до Вільнюського саміту між країнами ЄС була досягнута домовленість дещо полегшити Україні умови для підписання угоди про асоціацію», – нагадує він.

«Для мене це не було б несподіванкою, якби виявилося, що країни-члени ЄС розглядали також ідею надання пакету допомоги Україні для виходу з фінансової скрути. Тож ця інформація не є повним сюрпризом», – додає брюссельський експерт.

Українське політичне керівництво практично консервує українську економіку, політику й можливості розвитку держави
Даля Ґрібаускайте
Тим часом на саміті лідерів ЄС, що саме проходить у Брюсселі, дехто з президентів та прем’єрів робив щодо офіційного Києва доволі різкі заяви. Даля Ґрібаускайте, президент Литви, яка головує в Євросоюзі, зокрема, каже, «що українське політичне керівництво повертає Україну назад, закриваючи можливості модернізації країни, і практично консервує українську економіку, політику й можливості розвитку держави».

«Українське майбутнє залежить тільки від людей, а не від політиків, які шукають, де краще, де легше і себе перепродують», – сказала президент Литви.

Євроорієнтації від Януковича чекати не можна – голова Європарламенту

Прем’єр-міністр Швеції Фредрік Райнфельдт, зі свого боку, нагадує: «Безумовно, двері для України ще відчинені. Але Європейський союз – це сім’я цінностей. І щоб бути її частиною, Україна має реформуватися. Ми не є тими, до кого звертаються тільки за грошима».

«Ця важлива різниця має чітко братися до уваги, коли ми говоримо з українським керівництвом», – зазначає прем’єр-міністр Швеції.

Його колега з Латвії, Валдіс Домбровскіс, каже, що дуже шкодує з приводу непідписання угоди президентом Віктором Януковичем.

Нам треба відверто залишатися відданими Україні, її людям, які демонструють свій проєвропейський вибір
Валдіс Домбровскіс
«Гадаю, нам треба відверто залишатися відданими Україні, її людям, які демонструють свій проєвропейський вибір, – додає він. – Але слід бути реалістами щодо ситуації в Україні й ролі Росії в цій ситуації та загалом у «Східному партнерстві».

Тим часом голова Європарламенту Мартін Шульц у бесіді з журналістами у рамках саміту ЄС відкинув можливість припинення діалогу з українським урядом.

«Якщо не спілкуватися з урядом, то це може відрізати відносини з Україною і врешті-решт призвести до відмови від ідеї зближення України з ЄС. А саме цього – орієнтації на Європу – очікує опозиція на Майдані. Натомість не можна очікувати цього від Януковича», – доходить висновку президент Європарламенту.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG