У разі продовження зближення з ЄС Москва вимагатиме від Києва виплати боргів. Про це в інтерв’ю каналу «Росія 24» заявив перший віце-прем’єр Російської Федерації Ігор Шувалов.
На запитання, чи може Україна, отримавши багатомільярдний кредит від Росії, все ж підписати асоціацію з ЄС, Шувалов відповів, що в такому разі є можливість вимагати від Києва погасити позику.
Позика надана так, що у нас завжди буде можливість вимагати в українського уряду її погашення за найбільш суворими процедурамиІгор Шувалов
Кредит на 15 мільярдів доларів дає Росії змогу контролювати зовнішню політику України, оскільки вона не зможе повернути борг за два роки, як передбачено угодою, пояснив у коментарі Радіо Свобода економіст, депутат Верховної Ради попереднього скликання Володимир Лановий.
Україна не має змоги закумулювати доходи і знайти таку сумку за два роки. Це наживка, і риба її вже проковтнулаВолодимир Лановий
Володимир Лановий вважає, що такої «боргової ями» можна уникнути, оптимізувавши зовнішній борг. Один із варіантів – Україна може розмістити облігації державної позики на термін 10 років. Однак їх купуватимуть лише за умови глибоких реформ української економіки, поліпшення інвестиційного клімату та подолання корупції, підсумовує економіст.
Зі свого боку, експерт з українсько-російських взаємин Володимир Нагірний наголошує, що Росія фактично заплатила Україні за відмову від реформ європейського зразка.
Це плата за відмову від реформ, бо Росія їх не вимагає, на відміну від таких позичальників, як МВФВолодимир Нагірний
Він вказує на те, що кредит видають дуже маленькими частинами, так би мовити, «по чайній ложці». Тож він робить припущення, що Росії навіть не треба достроково вимагати боргу (та це й не передбачено міжнародними нормами). Вона просто може припинити видавати кредит, як тільки політика офіційного Києва почне не влаштовувати Кремль, пояснює Нагірний.
В українському уряді неодноразово заявляли, що кредит від Росії є великим зовнішньополітичним досягненням і що без нього Україна могла би опинитися на порозі дефолту.
Між тим російський кредит є шкідливим і з економічної точки зору, бо контроль за його використанням взагалі не передбачений, пояснив Радіо Свобода депутат від УДАРУ, колишній віце-прем’єр та міністр фінансів України Віктор Пинзеник.
Перший транш відбувся, але ми не знаємо умов. Деякі речі, що лунають з боку російської влади, насторожуютьВіктор Пинзеник
Віктор Пинзеник, а разом з ним й інші фахівці вказують на те, що ставка за цим кредитом може відрізнятися від заявлених п’яти відсотків та що в ньому можуть бути інші приховані умови, які дадуть змогу тримати позичальника на гачку.