Доступність посилання

ТОП новини

Чорновіл вірив у національну ідею України – Надія Степула


В'ячеслав Чорновіл
Львів – 24 грудня минає 76 років від дня народження багатолітнього в’язня сумління, громадського діяча, політика, Героя України В’ячеслава Чорновола, який 25 березня 1999 року загинув у дорожньо-транспортній пригоді за нез’ясованих обставин. Ті, хто знав Чорновола, наголошують, що політика такого рівня нині бракує Україні. Яких саме рис Чорновола не вистачає українським політикам?

Про В’ячеслава Чорновола згадують у Львові двічі на рік – у день його народження і смерті, коли покладають квіти до підніжжя його пам’ятника, що поблизу приміщення обласної ради, де він працював у 1990–1992 роках. Кількахвилинне вшанування відбулось і нині.

Друг В’ячеслава Чорновола, а водночас і його хресний тато (Чорновола хрестили у старій дерев’яній церкві у Дземброні на Гуцульщині) Михайло Косів зауважив, що сучасним українським політикам не вистачає всіх рис, які були у В’ячеслава Чорновола.

У нього була миттєва реакція у тій ситуації, де не можна було роздумувати, де така реакція була необхідна
Михайло Косів
«Це була людина принципової позиції. У нього була миттєва реакція у тій ситуації, де не можна було роздумувати, де така реакція була необхідна. В’ячеслав був немов невгасимий вулкан, який вибухав відразу. Хоча з цього кепкували, що він біжить до мікрофона, не має витримки, але саме така людина була потрібна Україні і така реакція потрібна сьогодні політикам. Він був сином українського степу, народився над Дніпром, я був у його рідній хаті, знав маму. Але він став галичанином, був тією людиною, яка об’єднувала всю Україну. У самій особистості В’ячеслава все було органічне», – розповів Михайло Косів.

В’ячеслав Чорновіл у парламенті (депутат з 1990 року) не йшов на компроміси з комуністами і соціалістами, він заважав і своїм соратникам, бо не піддавався на подачки у вигляді грошей і приватизованих об’єктів і не дозволяв колегам по партії брати ці подачки від влади.

В’ячеславу Чорноволу завжди було чомусь холодно. Він часто вдягав червону «кацавейку» – дрібно плетену жилетку, пише письменниця Надія Степула у книжці про Чорновола (наразі ще книжка-портрет Чорновола в інтер’єрі України не вийшла). Надія Степула знала і працювала з В’ячеславом Чорноволом. Вона пригадує, що ця червона камізелька дратувала галицьких патріотів, на що Чорновіл лише сміявся.

В’ячеслав Чорновіл жив у дуже тісній львівській квартирі, згодом переселився в особняк, коли працював головою облвиконкому, але часу у тій хатині проводив обмаль. Спершу мешкав у готелі у Києві, потім у депутатській квартирі. Але найбільше часу проводив у машині, об’їжджаючи всю Україну. На ходу, розповідає Надія Степула, і думав, і мріяв.

Один із небагатьох харизматичних лідерів

Чорновіл був одним із небагатьох харизматичних лідерів на той час і залишається й на нині. Його харизма була невидима, але працювала на позитив. Він збирався переформатувати Україну у щось краще і добріше, каже Надія Степула.

Чорновіл був справді винятково потрібний на той час
Надія Степула
«Чорновіл був справді винятково потрібний на той час. У мене складається враження, коли Господь дарував долі, то Чорноволу він не у той час подарував його долю. Можливо, це був прихід лідера не у те середовище, не туди, не у те місце. Що б нині робив Чорновіл, якби жив? Важко навіть припустити. Чи був би затребуваний? В Україні не шануються набутки тих людей, які їх мають, і ми це бачимо. Як би він себе повів? Ті сили, які допомогли обірвати його політичну кар’єру, не зникли, і вони підступні й жорстокі, вони мають добрих радників, і навіть сьогодні він не міг би уникнути їхньої протидії. Чорновіл не мав підтримки навіть соратників», – каже Надія Степула.

Чорновіл, як би це не звучало пафосно, був воїном правди, честі й сумління, мав у собі крихту Божого безсмертя, і ще надійде час осмислення того, що відбулось у незалежній Україні, по-іншому осмислять і дії Чорновола, переконана Надія Степула.

В’ячеслав Чорновіл завжди до існуючої влади був в опозиції, як у радянські часи, так і у роки вже незалежної України. Він бачив Україну іншою державою, з іншою владою і вірив у національну ідею України, яка піде демократичним шляхом, а не ступить на шлях зубожіння посеред Європи, політичного терору та репресій.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG