Доступність посилання

ТОП новини

Засудження насильства об’єднало Захід і Схід України – Бекешкіна


Київ – Ніколи ще за останнє десятиріччя українці не оцінювали становище в усіх сферах життя так критично, як цьогоріч. Водночас події листопада-грудня в Україні виявили існування спільних цінностей між Заходом та Сходом країни. А Євромайдан став головною подією року для абсолютної більшості населення країни. На це вказують результати опитування громадської думки українців щодо політичних підсумків 2013 року, оприлюднені фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно із соціологічною службою Центру Разумкова.

Три чверті українців (75,2%) вважають Євромайдан головною подією року, що минає. При цьому повну солідарність з його акціями в Києві та інших українських містах висловлює понад третина українців (32,2%), переважно підтримують ще 18,1%, категорично проти – чверть населення країни (25,7%).

При цьому головним розчаруванням року з-поміж політиків українці найчастіше називали Віктора Януковича (35%), другу й треті сходинки обійняли лідери опозиції Арсеній Яценюк (10,4%) і Віталій Кличко (10,2%).

Українці не бачать позитивних змін ніде

Коментуючи такі результати всеукраїнського опитування громадської думки за підсумками 2013 року, соціологи відзначають безпрецедентно негативну оцінку українцями становища країни. 70% із них визнали, що ситуація в країні в цілому погіршилася.

Так, директор соціологічної служби Центру імені Разумкова Андрій Биченко звернув увагу на те, що цьогоріч українці висловили переконання, що в усіх без винятку царинах життя ситуація тільки погіршується. Приміром, близько половини опитаних наголосили, що погіршилися міжнародний імідж України, рівень свободи слова, ситуація зі злочинністю, охорона здоров’я.

Таку жалюгідну ситуацію ми фіксували лише торік і цього року
Андрій Биченко
«Таку жалюгідну ситуацію ми фіксували лише торік і цього року. По кожній із 22 різних сфер суспільно-політичного життя кількість тих, хто вважає, що ситуація погіршилася, перевищує кількість тих, хто вважає, що ситуація покращилася. Від 2000 року, крім минулого та цього, завжди була принаймні одна сфера життя, де кількість позитивних відповідей перевищувала кількість негативних», – зауважив соціолог.

На цьому тлі українці здебільшого не довіряють державним інституціям. Натомість сили набувають медіа та громадські організації, наголошує директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

Немає жодної державної інституції, до якої б переважала довіра. Причому панує дуже глибока недовіра до цих інституцій
Ірина Бекешкіна
«У суспільстві немає жодної державної інституції, до якої б переважала довіра. Причому панує дуже глибока недовіра до цих інституцій. Є три інституції, яким довіряють: це церква, засоби масової інформації, довіра до яких солідно зростає, і громадські організації», – пояснила соціолог.

Так, 49,1% українців переважно довіряють засобам масової інформації України, але водночас 26,1% переважно довіряють медіа Росії.

Покарання винних у насильстві та корупції – найпопулярніші вимоги

Ірина Бекешкіна також відзначає, що зростає кількість тих, хто на запитання «Чи відчуваєте Ви себе європейцем?» відповідає ствердно. Цього року «безумовно, так» чи «скоріше так» відповіли близько 44% респондентів. Водночас соціолог наголошує, що опитування виявило важливий об’єднавчий фактор для Сходу та Заходу країни.

«Ставлення до Євромайдану різне, але все-таки переважає підтримка. Є, звичайно, певна регіональна диференціація. Але маю сказати, в чому Схід та Захід країни єдині: це неприйняття насильства», – наголосила Ірина Бекешкіна.
Так, 78,4% респондентів по всій Україні підтримали таку вимогу Євромайдану, як порушення кримінальних справ на всіх, хто був причетний до корупції. 61,1% підтримав порушення кримінальних справ проти винних у побитті демонстрантів на майдані Незалежності. 40% виступили за розформування підрозділів «Беркуту».

І в той час, як українці визнають погіршення становища в усіх сферах життя й втрачають довіру до державних інституцій, готовність брати участь у санкціонованих мітингах та демонстраціях висловили близько чверті опитаних (22,5%).

Дослідження проведене з 20 по 24 грудня 2013 року. Опитано 2010 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України.

  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG