Доступність посилання

ТОП новини

Курченко отримає нафту через Одеса – Броди?


Ігор Васюник, депутат фракції «Батьківщина», член парламентського комітету з ПЕК
Київ – Метою переведення нафтопроводу Одеса – Броди у реверсний режим є забезпечення постачання нафти на Одеський нафтопереробний завод, що належить компанії СЄПЕК, яку пов’язують із «сім’єю». Таку думку в інтерв’ю Радіо Свобода висловив член парламентського комітету з ПЕК, народний депутат від «Батьківщини» Ігор Васюник. Про те, що на цьому нафтогоні проходять роботи із витіснення азербайджанської нафти Azeri Light, щоб організувати прокачування сибірської Urals, повідомив голова «Транснафти» Ігор Дьомін. Можливість переведення Одеси – Броди у реверс підтвердив і міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький.

– Пане Васюник, нафтопровід Одеса – Броди був переведений у прямий, аверсний напрямок у 2010 році. Це стало однією з причин, чому був зупинений Одеський НПЗ, оскільки припинився шлях подачі нафти на цей завод. І минулого року «Лукойл» продав НПЗ компанії СЄПЕК. Чи доцільно зараз Одесу – Броди переводити у реверс?

– Проект Одеса – Броди був створений, щоб качати легку каспійську нафту до Європи. Зараз він не працює у цьому напрямку. І я, чесно кажучи, не вірю, що він запрацює у тому напрямку, у якому він повинен працювати, оскільки я не бачу ніяких домовленостей на рівні України та Азербайджану щодо якоїсь подальшої тісної співпраці щодо каспійської нафти. Там будуть задоволені інтереси наших нових олігархів. Але, чесно кажучи, зараз я не бачу великих перспектив у цьому проекті.

– Ви маєте на увазі, що нафтопровід Одеса – Броди буде переведений у реверсний напрямок, щоб дати можливість постачати нафту на Одеський НПЗ, який належить компанії СЄПЕК?

– Скоріш за все. Я це вже не одноразово говорив.

– У 2004 році, коли уряд вилучив зі своєї постанови слова, що Одеса – Броди має використовуватися лише для постачання нафти до Європи, а компанія «Укртранснафта» отримала дозвіл на укладання угоди з російською ТНК на прокачування нафти з Бродів до Одеси, тодішній посол США Джон Гербст заявляв, що це негативно позначиться на відносинах між Україною і Заходом. Якщо зараз газогін запустять у реверс, чи позначиться це на відносинах з Європою?

– Наскільки мені відомо, серед багатьох проектів, які підтримує Євросоюз, є добудова польської частини нафтопроводу Одеса – Броди. Тобто Євросоюз цей проект не відкидає і розглядає, як перспективний проект. Тільки все ж таки тут українська влада повинна проявити політичну волю і визначитися, що вона буде робити з цим проектом. Я не бачу тут конфлікту із Заходом.

Довідка Радіо Свобода

Нафтопровід Одеса – Броди, збудований 2001 року, був призначений транспортувати каспійську нафту з терміналів під Одесою до Бродів і далі нафтопроводом «Дружба» чи майбутніми новими нафтогонами на захід до країн Європи. Через брак нафти він кілька років простоював, а потім був запущений у реверсному (зворотному) режимі, транспортуючи російську нафту з «Дружби» через Броди до Одеси для перевантаження на танкери. У 2009 році тодішній президент Віктор Ющенко підписав указ про переведення Одеси – Броди в аверсний напрямок.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG