Доступність посилання

ТОП новини

Лист Мінкульту може підштовхнути УГКЦ до радикальних дій – експерт


Київ – Богослужіння і релігійні обряди на майдані Незалежності та у «молитовному наметі» поблизу стели є незаконними. Про це йдеться в офіційному листі від Міністерства культури, який отримав глава УГКЦ Святослав Шевчук. Він розцінює лист, як перший крок до переслідування церкви. Натомість у Мінкульті від такої інтерпретації свого листа відхрещуються і пояснюють, що претензії стосуються лише «молитовного намету» (а дозвіл на його функціонування, кажуть там, церква ще може попросити).

Офіційного листа першого заступника міністра культури Тимофія Кохана канцелярія курії верховного архієпископа отримала ще в переддень Різдва, 6 січня. Предстоятель УГКЦ Святослав Шевчук пожартував, що лист став неприємним подарунком до Святої вечері. У ньому зокрема йдеться, що релігійна діяльність священиків УГКЦ на майдані Незалежності «порушує вимоги законодавства про свободу совісті та релігійні організації» і може «негативно позначитись на стані довіри між державою та церквою, утвердженню миру та злагоди у суспільстві».

Богослужіння і релігійні обряди можна проводити лише у церквах, у місцях паломництва, квартирах і будинках громадян та на кладовищах, а для того, щоб молитися просто неба, потрібен дозвіл місцевої державної адміністрації, повідомляють у Міністерстві культури. Відтак за невиконання законодавства УГКЦ погрожують судом та ймовірністю заборони її релігійних організацій. Даний лист може слугувати для початку переслідування чи навіть повернення до підпілля УГКЦ, висловив пересторогу глава УГКЦ Святослав Шевчук.

Ми думали, що час, коли переслідували церкву, минув – глава УГКЦ
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

«Ми думали, що час, коли переслідували церкву, уже давно минув. Приводом є сам факт, що частина духовенства перебуває серед вірних, котрі спонтанно вийшли на мирні протести. Досить цікаво, що в цьому листі вперше за всі роки існування незалежної України прозвучало попередження, і можна навіть назвати його погрозою, про те, що релігійні громади УГКЦ в судовому порядку можуть позбавити легального статусу», – додав духовний лідер українських греко-католиків.

Це велике перебільшення і ліквідації УГКЦ ніколи не буде – Філарет

Натомість жодного подібного листа від Міністерства культури не отримувала Українська православна церква Київського патріархату. Про це у коментарі Радіо Свобода сказав предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет. Лист від Міністерства культури, адресований главі Української греко-католицької церкви Святославу Шевчуку, не може спричинити ліквідації греко-католицької церкви в Україні, додав він, назвавши таке припущення великим перебільшенням.

«Листа я не отримував і поки що не знаю про що там мова. Молитись ніхто не може заборонити. В будь-якому місці. Але в політичну діяльність ми не маємо права втручатись. Нашому духовенству є пряма вказівка, що в політичні акції втручатись – це не наша справа. Я не думаю, що це може бути підставою для ліквідації Української греко-католицької церкви в Україні. Це велике перебільшення і думаю, що ніколи цього не буде», – сказав він.

Приводом для листа стали скарги правовірних греко-католиків – Мошкола

Тим часом в Міністерстві культури переконують, що мова йде не про УГКЦ, а лише про окрему її парафію, яка зареєстрована в Києві і яка встановила намет для богослужінь на майдані Незалежності, не маючи на це жодного дозволу. Директор департаменту у справах релігії та національностей Михайло Мошкола у коментарі Радіо Свобода пояснив, що приводом для звернення стали численні скарги членів Української правовірної греко-католицької церкви (УПГКЦ) – офіційно не зареєстрованої і не визнаної релігійної організації в Україні.

«Є Українська греко-католицька церква, а є правовірні УПГКЦ. І вони один на одного пишуть, пікетують, звертаються, фіксують. Причиною цього листа є лише одне – те, що встановлений намет, який належить одній із церков Української греко-католицької церкви. А нас пікетують, до нас пишуть. Ми ж маємо відреагувати як орган. А ви зверніться, скажіть, отримайте дозвіл і не буде ніяких питань», – запевнив він.

Тим часом президент України Віктор Янукович заявив, що ставиться з однаковою повагою до всіх конфесій.

«Люди повинні мати право молитися там, де вони хочуть», – йдеться на офіційному сайті президента України.

Відповідати міг би лише окремий священик, але механізму теж не існує – експерт

«Молитовний намет» на майдані Незалежності встановили вірні УГКЦ, а не громада, звертає увагу доктор філософських наук, релігієзнавець, богослов Юрій Чорноморець. Судовий позов у цьому випадку неможливий, тому перейматися змістом листа чи навіть його фактом церковним очільникам він не радить.

«Ця палатка завжди позиціонувалася як міжконфесійна, для всіх відкрита. А переслідувати парафію, в якій служить, наприклад, отець Михайло Димид, який найдовше в цьому наметі служив?.. Але парафія не делегувала його на Майдан, не уповноважувала його там служити. І, знову ж таки, ніякого механізму його особистої священицької відповідальності немає», – ілюструє на прикладі він.

Лист від Міністерства культури – юридично неграмотний, додає Юрій Чорноморець і нагадує, що в історії є багато прикладів, коли католицькі церкви очолювали протести та революції. Відтак даним листом влада може хіба що підштовхнути очільників УГКЦ, що постійно нагадують про мирність протестів в Україні, вдатись до радикальніших дій.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG