Доступність посилання

ТОП новини

«Іноземні агенти» в Росії. Київ перейматиме досвід Москви?


Державна дума Росії розглянула у середу в першому читанні законопроект, котрий прирівнює ЗМІ, які отримують ґранти чи фінансування з-за кордону, до «іноземних агентів». Цей законопроект був внесений до Думи у липні 2012 року і, згідно з його текстом, засоби інформації Росії, котрі фінансово підтримуються з-за кордону, повинні зареєструватися в реєстрі іноземних агентів. Експерти вважають, що такий закон стане черговим приводом для навішування ярликів «іноземних агентів» на невигідні для влади тих чи інших політичних сил та ЗМІ в Росії. З’явилася також інформація, що й нинішня українська влада розмірковує над подібними законопроектами.

За словами депутатів від правлячої партії «Єдина Росія», котрі й запропонували внести відповідні зміни у Федеральний закон «Про засоби масової інформації», цей законопроект стане логічним продовженням закону «Про некомерційні організації – іноземні агенти» (НКО).

Більшість російськомовних ЗМІ, може, й не більшість, але до половини, отримують гроші від різних іноземних джерел чи структур
Євген Федоров
Говорячи про цей законопроект, один із авторів ініціативи, депутат Держдуми Росії Євген Федоров зазначив: «Якщо фінансування ЗМІ з-за кордону чи від іноземних агентів складає понад 50 відсотків, то він повинен вказати, що є іноземним агентом. Це логічно. Якщо на мене хтось працює, я людині чи організації виплачую гроші, то, природно, ця організація чи людина є агентом і правильно буде його так і називати. Я думаю, більшість російськомовних ЗМІ, може, й не більшість, але до половини, отримують гроші від різних іноземних джерел чи структур, котрі прирівнюються до іноземних джерел. Більшість. Питання лише у пропорціях. Ось 50 відсотків – це не так багато, але у цілому виходить величезна кількість. Це масове явище».

Хоча не всі в «Єдиній Росії» погоджуються з такими законодавчими змінами, вважаючи, що й так існують закони, що дозволяють контролювати такі процеси в ЗМІ.

А, наприклад, професор факультету журналістики Московського університету Андрій Ріхтер називає дану ініціативу Думи небезпечною.

«Небезпека дійсно існує. Вона полягає навіть не в тому, що ЗМІ змусять розкрити джерела фінансування чи іноземного фінансування. Небезпека, на мій погляд, полягає у навішуванні бирок. Те, що «іноземний агент» є биркою, безумовне. Ніхто не зможе мене переконати у тому, що слова «іноземний агент» емоційно нейтральні чи позитивні. Це, безумовно, негативна бирка. І її обов’язкове використання для тих ЗМІ, котрі мають певну частку іноземного фінансування, зрозуміло, надмірне», – наголошує Андрій Ріхтер.

Експерти вважають, що такий закон призведе до зникнення багатьох незалежних засобів інформації в Росії.

В Україні також ходять розмови про наміри влади вдатися до подібного

Загострення протистояння між владою президента Віктора Януковича та народом в Україні, який не задоволений зривом європейської інтеграції і підписанням нової кабальної фінансової угоди з Москвою, призводять до наростання впливу найбільш реакційних сил у владі Києва, зазначають оглядачі. Ці сили, на кшталт депутата Партії регіонів Олега Царьова, вже пропонують введення владою переліків так званих «нев’їзних», «не бажаних в Україні» іноземних осіб.

До того ж, відомий в Україні тележурналіст Савік Шустер нещодавно у програмі «Громадського телебачення», у відповідь на запитання про труднощі з виходом на «Інтері» його програми «Шустер-лайф», поділився своїми передчуттями про нову «дорожню карту» влади України.

Я робив «Свободу слова» в Росії, і її закрили. Тому я розумію, що відбувається (в Україні)
Савік Шустер
«Я можу вам сказати таку річ, бо у мене є певний досвід, як ви знаєте, я робив «Свободу слова» в Росії, і її закрили. Тому я розумію, що відбувається (в Україні). Я думаю, що я розумію… Я вам скажу зараз парадоксальну річ, за що завтра я отримаю багато всіляких погроз… Я вам скажу про дії влади в Україні сьогодні, якщо йти за російським сценарієм… Російський сценарій дуже простий – перше – ми монополізуємо інформацію, друге – ми вводимо візовий режим, зараз же в Україні безвізовий режим для європейців в Україну… отже, ми вводимо візовий режим, пояснюючи народу:ми їм безплатно, а вони нам – платно. І народ може це навіть зрозуміти. І третій крок – ми обмежуємо, або взагалі забороняємо, діяльність неурядових організацій, які отримують гранти з-за кордону. І все …Це «дорожня карта».

Однак у Росії в середу комітет Держдуми з інформаційної політики рекомендував депутатам не голосувати за цей законопроект про «іноземних агентів» у ЗМІ. А Рада при президентові Росії з розвитку громадянського суспільства і прав людини назвала його «надлишковим, концептуально помилковим і таким, що суперечить Конституції Росії».

Над матеріалом працювали Василь Зілгалов і Ольга Курачова

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG