Доступність посилання

15 Грудень 2018, Київ 17:39

Україна «на межі» запровадження надзвичайного стану – Олійник


Мітингувальники у будівлі Міністерства юстиції
Київ – Український уряд отримав інформацію про плани захоплення Головпоштамту, Київської обласної держадміністрації, напади на дві атомні станції і можливе замінування газотранспортної мережі. Про це заявив міністр закордонних справ Леонід Кожара. Захоплення адміністративних будівель у Києві дає підстави владі застосувати силу до мітингувальників. Таку думку Радіо Свобода висловив народний депутат від «Батьківщини» Геннадій Москаль. Дії щодо захоплення міністерств він називає провокацією, яка вигідна владі. Тим часом міністр юстиції Олена Лукаш заявила: якщо будівля Мінюсту не буде звільнена негайно, вона клопотатиме про запровадження надзвичайного стану. Будівлю Мін’юсту звільнили, але її продовжують блокувати. Чи готує влада силовий сценарій, і чи планує запровадити надзвичайний стан?

Будівлі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства агрополітики та Міністерства юстиції – упродовж останніх днів громадська організація «Спільна справа» захопила, або ж зробила спроби захопити їх. В неділю опівночі керівник «Спільної справи» Олександр Данилюк та ще кілька хлопців увійшли до одного з приміщень Мін’юсту на вулиці Городецького.

Охоронці не чинили якогось спротиву і просто покинули приміщення. А вже зранку міністр юстиції Олена Лукаш заявила: якщо найближчим часом активісти не звільнять приміщення Мін’юсту, вона вимагатиме в РНБО запровадження надзвичайного стану та проситиме президента припинити переговори з опозицією.

«Я учасник робочої групи з питань врегулювання сьогоднішньої ситуації, буду змушена звернутися до президента України з проханням припинити переговори, якщо будівля Мін’юсту не буде звільнена невідкладно і переговорникам не нададуть шанс мирного врегулювання конфлікту. Також, якщо будівля Мін’юсту не буде звільнена миттєво, я буду змушена звернутися до своїх колег, членів РНБО з вимогою обговорити введення надзвичайного стану у цій державі», – сказала Лукаш телеканалу «Інтер».Чому силовики не захищали Мін’юст?

Опівдні будівлю Мін’юсту звільнили, але її продовжують блокувати.
За фактом захоплення МВС відкрило кримінальну справу. Опозиція ж назвала це захоплення провокацією. Те, що зараз у Києві відбувається із захопленням адмінбудівель, вигідне насамперед владі, сказавРадіо Свобода народний депутат від «Батьківщини» Геннадій Москаль.

«Вбийте мене, але для якої цілі вони захоплювалися? – запитує Москаль – Один Ставицький їх пиньками у зад повиганяв. Де охорона? Чому третю добу ідуть бої за Черкаську ОДА, а ніхто не бореться за МінАПК і Мін’юст».

Сам Олександр Данилюк спростовує звинувачення у провокаціях.

«Провокацією є не наші мирні захоплення міністерств, а ваших 150 безглуздих віче без жодного плану дій, які вже призвели до того, що наших хлопців вбивають і викрадають на вулицях, що в центрі Києва вже тиждень ідуть бойові дії. На вас, імпотенти, також лежить відповідальність за їхні смерті», – написав Данилюк на своїй сторінці Facebook.

Влада відпрацювала силовий сценарій – Москаль


Між тим Геннадій Москаль заявляє, що захоплення адмінбудівель може стати формальним приводом для застосування сили. Він запевняє, що силовики відпрацьовували цей варіант.

Відпрацьовувалися варіанти силового розгону не тільки Майдану і вулиці Грушевського, але і всіх будівель
Геннадій Москаль
«Відпрацьовувалися варіанти силового розгону не тільки Майдану і вулиці Грушевського, але і всіх будівель. Такі навчання вже пройшли. А якщо такі навчання проходять МВС і антитерористичного центру СБУ, отже після них мали би бути практичні дії», – говорить Москаль.

Про підготовку силового сценарію розгону Євромайдану говорив і позафракційний народний депутат Віктор Балога. За його словами, що до Києва стягують офіцерів Державної служби з надзвичайних ситуацій і готують розгін Євромайдану. Їх «заспокоїли», сказали що під кулі нікого посилати не будуть. Попросили лише після указу про надзвичайний стан і розгону Майдану, з вівторка на середу розібрати завали», – зазначив Балога.

Міліція має підстави для застосування сили – регіонал

Представники ж влади кажуть, що підтримують мирний сценарій розв’язання кризи, але зазначають, що підстави для застосування сили у міліції є.

Якщо є реальна загроза життю працівника міліції, то застосовується зброя
Володимир Олійник
«Там, де мирний Майдан, ніяких силових заходів не може бути. Але там, де є захоплення приміщень, застосовуються піротехнічні засоби до працівників міліції, «коктейлі Молотова», безперечно, потрібно вживати силу закону, але помірковану. За законом, у працівників міліції є право на застосування сили. Якщо є реальна загроза життю працівника міліції, то застосовується зброя – це право», – сказав Радіо Свобода регіонал Володимир Олійник.

При цьому він зазначає, що підстав для запровадження надзвичайного стану наразі немає, але країна перебуває «на межі».

Між тим, міністр закордонних справ Леонід Кожара заявив, що уряд отримав інформацію про плани захоплення Головпоштамту, Київської обласної держадміністрації, напади на дві атомні станції і можливе замінування газотранспортної мережі. «Спільну справу» Кожара назвав екстремістською групою, зазначивши, що її дії виходять «далеко за рамки закону».

У вівторок має відбутися позачергове засідання Верховної Ради, де очікується зокрема скасування законів від 16 січня, можливий розгляд кадрових змін в уряді, а також переформатування більшості.
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG