Доступність посилання

ТОП новини

Гайдай: якщо політики сьогодні не домовляться, то будуть домовлятися польові командири


Сергій Гайдай, політтехнолог
Сергій Гайдай, політтехнолог
Київ – Штаб національного спротиву закликав киян вийти сьогодні опівдні на Майдан. За словами координатора штабу Олександра Турчинова, таким чином люди висловлять свою підтримку депутатам, готовим узяти на себе відповідальність і скасувати диктаторські закони. Він також наголошує, що сьогодні буде можливість мирним шляхом розв'язати «ту страшну ситуацію, яка склалась сьогодні». Між тим, експерти не виключають і подальшого загострення ситуації. В інтерв’ю Радіо Свобода політтехнолог Сергій Гайдай заявив, що не домовившись в парламенті, народні депутати фактично знівелюють свою роль, як учасників політичного і суспільного процесу.

– Як Ви оцінюєте вчорашню кількагодинну зустрічі лідерів опозиції з Президентом Януковичем – хто пішов на більші поступки на ній?

Майдан вже перейшов ту межу, коли вони можуть, дивлячись на те, що відбувається на перемовинах, взагалі піти з вулиці
Сергій Гайдай
– Я ще не дуже розумію на які поступки пішла опозиція, взагалі в цих перемовинах є одна проблема. Чим керує і що може влада ми розуміємо, але, на жаль, опозиція не представляє зараз Майдан. І вона обмежена в своїх можливостях керувати, наприклад, опозиція не може гарантувати нам відвести людей з Майдану чи Грушевського. Тому що Майдан сам вирішує що йому робити. І мені здається, що Майдан вже перейшов ту межу, коли вони можуть, дивлячись на те, що відбувається на перемовинах, взагалі піти з вулиці. Тому що вже загинули люди, а людське життя – це от ціна, яку, мабуть, влада не може перебити якимись поступками, крім однієї ¬– піти на нові вибори чи взагалі піти у відставку. Але влада на це не піде, а якісь посади для опозиції – це не те, за що вийшли люди. Мені здається, весь трагізм ситуації і вся неможливість домовитися у цьому.

– Пане Гайдай, чи не припускаєте, що, можливо, «прісність» перемовин з боку опозиції в тому, що немає одного лідера, а є компанія?

Всі розуміють, що стоять за конкретну мету – треба, щоб влада пішла, тому що влада за останній час цього протистояння реально показала, що вона кримінальна
Сергій Гайдай
– Ні, ні. Майдан вже давно втратив цю ілюзію, що повинен бути один лідер. Всі розуміють, що стоять не за лідера, не за єдиного лідера, наприклад, ним би міг бути найбільш рейтинговий на певний момент – Віталій Кличко, хоча я зараз не дуже розумію, які зараз рейтинги у опозиції після всіх цих подій, давно не було соціології. Всі розуміють, що стоять за конкретну мету – треба, щоб влада пішла, тому що влада за останній час цього протистояння реально показала, що вона кримінальна і працює разом з криміналом, наповнивши вулиці наших міст конкретними кримінальними елементами, які зараз працюють і діють проти мітингуючих.

– Складно нині щось прогнозувати, та чи зможе, на Вашу думку, опозиція і влада домовитись в парламенті?

– Прогнозувати складно, бо до цього поки що влада і опозиція демонстрували повну неможливість домовитися. Але в 2004-му році у такій же подібній ситуації Рада, зібравшись, домовилася про третій тур, тим самим тоді спрацював механізм самозбереження політиків. Сьогодні політики повинні домовитися, тому що мова вже йде не просто, про скажімо, вирішення кризи, мова йде про їх безпеку. Якщо політики сьогодні не домовляться, то будуть домовлятися польові командири. Вони виникнуть замість політиків.

– Тобто Ви припускаєте, що в разі, якщо не домовляться мирним шляхом у парламенті, то може відбутися силова ескалація конфлікту?

На наступному етапі можуть бути польові командири, яких, дійсно, слухаються люди на вулиці, при чому з обох боків
Сергій Гайдай
– Мені здається, саме так. Бо вже не буде самої потреби в суспільства у політиках, в самих депутатах, буде потреба в тих, хто щось вирішує і чимось керує. А це на наступному етапі можуть бути польові командири, яких, дійсно, слухаються люди на вулиці, при чому з обох боків, при чому і з боку влади – це ті ж угруповання, той же «Беркут», «тушки» і кримінальні банди, які вийшли і воюють проти народу. Люди зникають і ми не знаємо точну кількість жертв, тільки офіційно їх чотири, якщо не помиляюсь. Але ж скільки зникло, скільки знаходять – точної кількості ніхто не знає.

– Як Ви думаєте, чи може в ситуації, коли політики всередині країни не домовляться, вплинути на ситуацію Захід? Поки що, крім закликів, осуду, телефонних дзвінків, візитів і екскурсій на Майдан ми нічого не бачимо, чи може бути в цій ситуації жорсткішим Захід?

Захід в ситуації не розбирається, тому що вони живуть іншим життям. Для них насильство – це погано, вони не розуміють, що зараз насильство, яке є в Україні, вже є фактом
Сергій Гайдай
– На жаль, Захід в ситуації не розбирається, тому що вони живуть іншим життям. Для них насильство – це погано, вони не розуміють, що зараз насильство, яке є в Україні, вже є фактом. Зараз закликати до припинення насильства, це хід, від якого варто утриматись. Коли вже йде насильство зі сторони влади, то неможливо утримати від цього народ.

Мені здається, що українці – це унікальний народ, бо коли в нас революція, ми ще не б’ємо вітрин, не підпалюємо машин, окрім машин «Беркуту», хоча зі сторони народу є привід це робити, бо є травмовані і загинули люди.
  • Зображення 16x9

    Ірина Сарахман (Гнатишин)

    На Радіо Свобода – з 2013-го, на радіо взагалі – понад 10 років. Починала з ФМ-радіостанцій у Львові, продовжила – в Києві. Сім років працювала ведучою інформаційних програм на радіо «Ера». Люблю новини, особливо, якщо вони добрі!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG