Доступність посилання

ТОП новини
17 Листопад 2018, Київ 10:27

Сараєво – час ультиматуму


Белград – 12 лютого о 13-й годині спливає ультиматум, який пікетувальники в Сараєві, головному місті Боснії і Герцеговини, поставили урядові босняцько-хорватської федерації в Боснії, однієї з частин країни. Прем’єр Нермін Нікшич та члени кабінету міністрів до пізньої ночі відхиляли усі вимоги опонентів.

Тисячі мешканців Сараєва, Тузли, Мостара та інших боснійських міст у вівторок знову вийшли на майдани й бульвари, вимагаючи «хліба, правди й справедливості». Протести почалися минулого тижня в гірницькому, промисловому місті Тузла. Мешканці міста з гордістю згадують збройне повстання своїх предків 1920 року проти тодішнього диктаторського режиму Белграда й виявляють готовність боротися за свої суспільні й політичні права, незважаючи на жертви.

Спершу йшлося про протест знедолених і безробітних людей; наразі вони висувають й політичні вимоги. У вівторок демонстранти протестували в Сараєві.

«Вимагаємо змінити виконавчі влади від кантонів до Федерації. Треба скасувати кантони. Адміністрація так розширилася, що вона з’їла не лише гроші, але й душу. Це не можна витримати», – кажуть демонстранти.

Протест спочатку був спонтанним

Протест спочатку був спонтанним. Напередодні пікетувальники сформували так званий «Пленум громадянок і громадян Сараєва». Схожі пленуми, тобто віча, сформували ще в кількох містах. Наскільки відомо, між ними досі немає координації. До протестів не приєдналася жодна політична партія. Точніше, демонстранти не хочуть їхньої підтримки. Вони впевнені, що всі партії та політичні діячі однаково корумповані.

Уряди п’яти з-поміж десяти кантонів босняцько-хорватської федерації подали у відставку. Масових протестів досі не було лише в тій частині Боснії, в котрій більшість населення становлять серби – Республіці Сербській. На думку оглядачів, основна причина в тому, що боснійськосербський лідер Мілорад Додик залізною рукою тримає всі важелі влади. Сербам, стверджують їхні вожді та пропагандисти, важливіша національна автономія, ніж громадянська держава й демократія. Місцеві сербські журналісти, котрі просять не називати їхніх імен, заявляють, що ситуація є вкрай напруженою й у Республіці Сербській, але люди бояться режиму Додика, котрий має підтримку Белграда.

У Сербії урядовці заявляють, що вони не втручаються у внутрішні справи сусідньої країни. Кількасот громадян Белграда в центрі столиці провели маніфестацію на підтримку громадян Боснії і Герцеговини. Одна з учасниць протесту каже: «Ми зібралися, щоби підтримати народний протест у Боснії. Вперше після довгого часу йдеться про бунт на соціальній, тобто на класовій основі, а не на національній основі. Це великий політичний поворот на Балканах взагалі».

До Сараєва 12 лютого має прибути міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу. Припускають, що приїде й дехто з керівників Євросоюзу.

Пікетувальники минулої ночі виступали як за відставки, так й за проведення нових виборів, за ухвалення нової конституції, за скорочення зарплат урядовців на 50 відсотків та за підвищення пенсій.
  • 16x9 Image

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG