Доступність посилання

ТОП новини

Нотатки охоронця Януковича


Костянтин Кобзар (ліворуч)

Анна Бабінець (Hromadske.TV), Наталія Седлецька (Радіо Свобода)

(Стаття підготовлена в рамках проекту YanukovychLeaks – ініціативи журналістів-розслідувачів, покликаної зберегти, проаналізувати та зробити публічними документи, знайдені водолазами у Київському морі біля резиденції «Межигір’я». Першоджерело тут.)

У процесі опрацювання документів, врятованих від знищення у Київському морі, журналісти ініціативи www.yanukovychleaks.org дізналися, що на території резиденції «Межигір’я» жив начальник Служби безпеки президента України Костянтин Кобзар. Його невеличкий будинок складається з двох непримітних кімнат, де вже побували мародери.
Ми отримали деякі документи, які зберігав у своєму аскетичному помешканні особистий охоронець Януковича Кобзар. Офіційно призначений на цю посаду в 2011 році, Кобзар, судячи зі щоденників, очолював охорону Януковича ще починаючи з 2009 року. А отже, його нотатки надають рідкісну можливість отримати уявлення про те, як була влаштована охорона президента, які завдання виконувала, у якому режимі президента охороняли перед втечею з країни та хто саме найбільш наполегливо шукав можливості зустрітися з Януковичем.

Щоденник тілоохоронця

Особливий інтерес представляє записник, знайдений у помешканні Кобзаря. Записи у ньому свіжі, датовані груднем 2013 року. У цьому блокноті є нотатки, зроблені від руки, які можуть підтверджувати причетність охоронця Януковича до стеження та жорстокого побиття журналістки Тетяни Чорновол у грудні 2013 року. Зокрема, там є запис «Черновол поехала на Майдан», на наступній сторінці: «23:10 выехала отключила тел. 23:50 включила показала что на Крещатике». А далі за декілька рядків – «23:50 началась зачистка» та «1:00 закончили. (чисто..)». Як відомо, Тетяну Чорновол переслідували та жорстоко побили саме у цей період, час повністю збігається.

Окрім того, судячи з записів Кобзаря, у грудні на зустріч до Януковича кілька разів просився наближений до родини президента бізнесмен Сергій Курченко: «Курченко просит встречи в любое время. Вопрос согласован с Арбузовым». У нотатках Кобзаря згадуються депутати та олігархи, серед них Іванющенко, Новинський, Суркіс… Є запис, який стосується екс- міністра внутрішніх справ: «Знахарченко, чтобы не делал больше так, на отдых».

Розгорнути повністю

Останній вихід

14 лютого Віктор Янукович востаннє з’явився перед широкою публікою у Києві. Цього дня між ранковою роботою з документами і нарадою з питань розподілу капітальних видатків Янукович вшановував пам’ять загиблих афганців. Заради годинного заходу в центрі міста було зосереджено 651 охоронця та кілька снайперів. Серед документів, знайдених у будиночку Кобзаря, є опис найкращих позицій для розміщення снайперів навколо меморіалу воїнам-афганцям, що на вулиці Лаврській.

Розгорнути повністю

«Огляд ЗМІ»

Костянтин Кобзар щодня отримував огляд преси та поточної ситуації в країні. З нього випливає, що його підлеглі жорстко викривляли інформацію щодо реального стану справ. У лютому Кобзарю повідомляли, що у протестних акціях у Києві беруть участь близько 3 тисяч людей. Наприклад, в аналізі публікацій ЗМІ від 16 лютого, зазначено: «Число протестующих: Майдан Независимости – около 2 тыс. человек (визуально около 100 человек), на ул. Грушевского – около 50, в Мариинском парке – около 1 тыс. человек». Очевидно, що у ці дні на майдані Незалежності щоденно перебували десятки тисяч людей. Натомість головний охоронець президента отримував інформацію, що візуально протестувальників не більше від ста.

Також підлеглі Кобзаря моніторили коментарі у соцмережах та складали «Щоденний звіт про загрози», при цьому приділяючи особливу увагу закликам до протестних дій в районі «Межигір’я».

Розгорнути повністю

Фейс-контроль

В’їзд на територію резиденції суворо регламентувався. З документів випливає, що на кожне КПП був окремий список дозволів, який щодня оновлювався. Проте був і генеральний список осіб, які можуть потрапляти на територію «Межигір’я». Перші автомобілі з цього списку, де не зазначено прізвищ і приналежності, очевидно належали самому Януковичу та його найближчому оточенню. Ці авто мають безперешкодний доступ на територію. Також у «Межигір’я» міг приїжджати колишній керівник «Укравтодору» Володимир Демішкан, директор ТОВ «Танталіт» Павло Литовченко, колишній директор ГО «Кедр» Іван Тохтамиш (він мав майже ексклюзивне право заїзду на територію без перевірки багажу).

Окремої уваги заслуговують кодові таблиці високопосадовців часів Януковича. Наприклад, Сергія Арбузова охоронці між собою називали «Рибка», Віктора Медведчука – «сосед старый», а Арсенія Яценюка – «сосед молодой». Чомусь Сергій Ківалов отримав прізвисько «Радіоглаз», а Олена Лукаш – «Десна».

Також додаємо кілька старих рапортів, які Костянтин Кобзар зберігав у себе вдома. Наприклад, щодо погроз Віктору Януковичу-молодшому на його мобільний телефон.

Розгорнути повністю

Більше документів, знайдених у кабінеті начальника Служби безпеки президента України Костянтина Кобзаря можете подивитись тут.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG