Доступність посилання

ТОП новини

Польські журналісти не бачили на Майдані кремлівських страшилок


Один із прикладів підтримки Польщею України, фото з офіційної сторінки міста Кельце
Варшава – Польські журналісти, які висвітлювали події на Майдані, не бачили там екстремізму та антисемітизму, про який трубить російська пропаганда. Навпаки, вони говорять про повагу майданівців до нацменшин, а також їхнє дивовижне вміння самоорганізуватися й не допустити до розправи натовпу над беркутівцями. Про це четверо польських журналістів розповіли мешканцям Варшави під час конференції «Я був на Майдані».

Давід Вільдштайн, журналіст видання Gazeta Polska події на Майдані називає боротьбою народу з владою убивць. Він говорить про велику моральну перевагу євромайданівців над тими, хто захищав режим Януковича. Вільдштайна вразила різниця у ставленні до затриманих з боку беркутівців та майданівців. Він розповідає про те, як активісти Майдану ставилися до полонених солдатів внутрішніх військ та беркутівців.

«Я неодноразово бачив, і це було неймовірне. Майдан ніколи не дозволив собі, щоб з цими людьми щось трапилось. І це було вражаюче, бо я бачив, що із впійманими людьми робить «Беркут», яких він катував до смерті. Тим часом майданівці затримавши беркутівця передусім створювали відповідний кордон, яким блокували натовпові доступ до затриманого. Крім цього, на місці затримання блискавично з’являлася медична служба, а дуже часто якийсь психолог, який заспокоював людей. Все це було дуже добре організоване», – сказав польський журналіст.

Давід Вільдштайн – поляк, у жилах якого тече єврейська кров – спростовує міфи про антисемітизм Майдану.

«Постійно теревенять про антисемітизм Майдану, а я на барикадах зустрів ортодоксального єврея, який боровся пліч-о-пліч із цими людьми і ніхто робив із цього проблеми», – наголошує він.

Феномен «Правого сектору» очима фотокора

Фотокореспондент Якуб Шимчук фотографував найбільш драматичні моменти зимових подій у Києві. Він ділиться своїми спостереженнями про роль «Правого сектору» в українській революції. На його думку, феномен цієї організації можна порівняти з польським крайньо правими силами, які щороку беруть участь у варшавському Марші незалежності. Цих людей, каже фотокореспондент, насправді небагато, та ведуть вони себе так, що потрапляють в об’єктиви всіх фото- і телекамер.

«Їх справді було видно, – каже Шимчук про «Правий сектор». – Вони проводили такі показові тренування, вишколи, всюди розміщували свої прапори. Але ті, хто провів на Майдані більше часу, могли зрозуміти, що насправді це не настільки велика група, а Майдан – це не «Правий сектор».

Майдан стане фундаметом нової України

Томаш Пєхал події на Майдані висвітлював у провідних польських ЗМІ, починаючи з кривавого розгону студенських протестів у листопаді аж до вторгнення росіян у Крим. Побачене й пережите в Україні він оцінює таким чином: «Українці сконсолідувалися, упродовж трьох з половиною місяців утворилася така горизонтальна структура співпраці й кооперації, яка перевірена в бою. Це дуже важливо, бо тепер ці люди знають на кого можна покладатися, а на кого ні. Ці контакти залишилася, а воля до змін у них є. Революція змінила людей, змінила українське суспільство і вона точно принесе плоди, якщо не буде гострих і рішучих дій певної держави. Вони мають шанс, та на жаль вони мають потужних ворогів».
Українці сконсолідувалися, упродовж трьох з половиною місяців утворилася така горизонтальна структура співпраці й кооперації, яка перевірена в бою
Томаш Пєхал

Схожі міркування у тележурналіста Яна Павліцького з «TV Republika». Він каже: «Незалежно від того як далі поточаться справи – поверне Україна Крим, чи ні, для людей, які пройшли через Майдан – це досвід цілого покоління. Це дуже сильний досвід для людей різного віку, тож це має великий потенціал, це буде таким фундаментом для нової України. І це не перебільшення».

Польські журналісти зазначають, що Майдан змінив також їх самих. Скажімо, Давід Вільдштайн твердить, що саме на Майдані зрозумів, чому варто бути журналістом.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG