Доступність посилання

ТОП новини

Вбивці Майдану: «чорна рота», агенти ФСБ на полігоні СБУ й «тітушки» під орудою УБОП


Київ – Майдан розстрілювала так звана «чорна рота» спецпризначенців. «Тітушок» координували керівник медіа-холдингу «Контакт» Віктор Зубрицький, бізнесмен Олексій Чеботарьов та вищі міліцейські чини з команди тодішнього керівника МВС Віталія Захарченка. Дії штурмової групи СБУ, що відповідала за захоплення Будинку профспілок, розглядаються як основна причина його підпалу. А на полігоні української спецслужби у грудні-січні 2014 року перебували десятки співробітників ФСБ, які були забезпечені урядовим зв’язком і до яких на «доповідь» їздив тодішній голова СБУ Олександр Якименко. Такими є результати попереднього розслідування масових вбивств людей у центрі Києва 18-20 лютого, здійсненого Генеральною прокуратурою, МВС та СБУ.

Жовті пов’язки на рукавах, снайперські гвинтівки та автомати Калашникова в руках і безжалісний розстріл беззбройних людей, який назавжди змінить Україну. Хто були ці люди, винні у вбивствах Небесної Сотні? Відповідь: поміж інших – «чорна рота Беркута»

У четвер голова СБУ Валентин Наливайченко, в. о. міністра внутрішніх справ Арсен Аваков та в. о. генерального прокурора Олег Махніцький оприлюднили результати попереднього розслідування масових вбивств людей в Україні 18-20 лютого.
Тіла загиблих на Інститутській
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Майдан розстрілювала «чорна рота Беркуту» – Генпрокуратура та МВС

Очільники силових відомств заявили, що розстріли учасників Майдану на вулиці Інститутській здійснювала спеціальна рота «Беркута» під командуванням майора міліції Дмитра Садовника.

Її снайпери стріляли з боку Жовтневого палацу, і на їхньому сумлінні смерть щонайменше 17 людей. Загалом же Генеральна прокуратура розслідує умисне вбивство на Майдані під час подій 18-20 лютого 76 осіб.

«З боку від Жовтневого палацу наявна там на позиціях спеціальна рота з жовтими пов’язками на руках та бойовою зброєю, яку їм видали, на неї виявлено дозвільні документи (інше питання – чия це була команда), відкрила вогонь по протестувальниках, зокрема прицільний вогонь», – повідомив Арсен Аваков.
Від СБУ Майдан придушували штурмова група та «Альфа» – Наливайченко

До участі в так званій антитерористичній операції, спрямованій проти Майдану, були залучені штурмова група СБУ, яка відповіла за захоплення Будинку профспілок, та снайпери спеціального підрозділу СБУ «Альфа». Злочинні накази вони отримували від екс-голови СБУ Олександра Якименка, але діяли під прямим керівництвом Віктора Януковича. І йдеться про те, що снайпери спецпідрозділу «Альфа» здійснювали постріли. Валентин Наливайченко наголошує, що всі ланцюги рішень замикаються саме на екс-президентові Януковичу.

«Спланована у вигляді антитерористичної операції фактично організація масових вбивств людей відбулася безпосередньо за прямого керівництва колишнього президента Віктора Януковича», – заявив очільник української спецслужби.

За словами Наливайченка, перший раз представники СБУ вдалися до виконання злочинного наказу о 23-й годині 18 лютого. Тоді штурмова група Служби безпеки була кинута на штурм Будинку профспілок. Бійці діяли з даху й відповідали за сьомий, восьмий та дев’ятий поверхи. Саме штурмова група СБУ могла бути причетною до підпалу Будинку профспілок 18 лютого. Її дії розглядаються сьогодні як основна версія підпалу.

Другий злочинний наказ стосувався залучення снайперів «Альфи» до розстрілів Майдану. Їм була видана автоматична зброя та снайперські гвинтівки. До кожної снайперської групи СБУ входило по сім офіцерів. За словами голови СБУ, снайперські групи розташовувалися за адресами: вулиця Хрещатик 7/11 (там розташоване відділення банку та кав’ярні – ред.) та вулиця Костельна, 6. Вони далі діяли 20 лютого, виставивши снайперські пости в будівлі адміністрації президента.

На уточнюючі запитання про те, що людей розстрілювали не на вулицях Хрещатик та Костельна, а на вулиці Інститутській, Валентин Наливайченко відповів, що наразі встановлена частина місць, в яких перебували снайпери.

Голова СБУ також зауважив, що колишнє керівництво «Альфи» співпрацює зі слідством, а підозрювані екс-снайпери «Альфи» переховуються в Криму.

В Україні діяли представники ФСБ Росії, яким екс-голова СБУ доповідав особисто – Наливайченко

Інша проблема, що вималювалася в процесі розслідування, – це встановлені слідством факти присутності на полігоні СБУ в грудні-лютому представників російських спецслужб.

«У нас є ґрунтовні підстави вважати, що саме ці групи, які перебували на одному з полігонів СБУ, брали участь у плануванні та здійснення так званої антитерористичної операції. Для цих груп за особистою командою Якименка не просто було виділено окреме проживання, охорону й усе, що було потрібне для роботи, як вони вважали, але й проведений урядовий зв’язок. Сам Якименко неодноразово приїжджав на доповідь до цих груп. Я не помилився: на доповідь!» – наголосив Валерій Наливайченко.

За його словами, у 20-х числах грудня 2013 року на полігоні СБУ перебували 26 співробітників ФСБ Російської Федерації. У середині січня 2014 року там було шість співробітників спецслужб, громадян Росії. Нинішній очільник СБУ вимагає від Росії дати відповідь, що робили працівники її спецслужб в Україні в зазначений період, розкрити їхні імена та звання.

Крім того, СБУ встановила, що в 20-х числах січня в аеропортах «Гостомель» і «Жуляни» приземлялися транспортні літаки з Росії. «Вони привезли для організації знищення протестувальників 5100 кілограмів вибухівки, спеціальних засобів і додаткової зброї», – повідомив голова СБУ.

Екс-заступник голови СБУ Олександр Скіпальський вважає, що співробітники ФСБ Росії могли виконувати функцію інструкторів із придушення Майдану.
Росія готувала операцію з ліквідації України та входження її до Євразійського союзу
Олександр Скіпальський

«Головними організаторами та виконавцями є наші представники МВС та СБУ. Інструкторами цих організаторів можуть бути емісари з Росії. Так воно й вийшло. Росія готувала операцію з ліквідації України та входження її до Євразійського союзу від моменту приходу до влади Володимира Путіна. З часів потрапляння до керівництва СБУ висуванця Наливайченка Хорошковського росіяни почали активно зміцнювати своєї позиції як офіційно, так і неофіційно», – переконує Олександр Скіпальський.

Ветеран спецслужб також називає більшу цифру задіяних в Україні під час трагічних подій січня-лютого 2014 року російських співробітників спецслужб.

«У мене цифра дещо більша: загалом там було 50 чоловік, які проживали на цьому полігоні. До них заборонялося підходити ближче, ніж на 50 метрів будь-кому», – сказав генерал-лейтенант Скіпальський.

У Федеральній службі безпеки Росії заперечують причетність своїх співробітників до подій на Майдані в Києві. «Нехай ці заяви залишаться на совісті Служби безпеки України», – цитує російське агентство «РІА Новини» центр громадських зв’язків ФСБ.

Олександр Скіпальський вважає, що запитувати при нинішньому стані відносин України та Росії в Слідчого комітету Російської Федерації, що робили співробітники ФСБ в Україні, якими були їхні звання, – це все одно, що керівництво СРСР питало б у Гітлера в 1943 році дані про німецьких диверсантів.

МВС: «Тітушок» організовували Захарченко, Зубрицький, Чеботарьов, Рогозін, Федько, Жилін

Беззбройних протестувальників та простих громадян 18-20 лютого в центрі Києва вбивали не лише снайпери, але й репресивні банди «тітушок». Арсен Аваков заявив, що слідство встановило твердий зв’язок екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка з керівником медіа-холдингу «Контакт» Віктором Зубрицьким. Саме ця особа координувала «тітушок».

Зубрицький координував діяльність «тітушок», починаючи від Автомайдану й закінчуючи тими групами, які діяли в районі Михайлівської площі, Кріпосного провулку та Маріїнського парку в Києві 18-19 лютого. У його функції входила видача грошей за «роботу» та надання прямих вказівок, на кого потрібно «звернути увагу».

Ще одна особа, причетна до злочинів проти учасників Майдану, – бізнесмен Олексій Чеботарьов. За словами Арсена Авакова, саме ця людина координувала «спецпроекти із захисту режиму Януковича».
Чеботарьов у взаємодії з групою з десяти осіб здійснював регулярне побиття активістів Євромайдану, зокрема викрадення людей
Арсен Аваков

«Чеботарьов у взаємодії з групою з десяти осіб здійснював регулярне побиття активістів Євромайдану, зокрема викрадення людей. Це стосується випадків Ігоря Луценка та Юрія Вербицького. Загалом таких епізодів ми маємо більше десяти. Це відбувалося у тісній координації зі співробітниками міліції», – наголосив Арсен Аваков. На сьогодні затримані три особи, підозрювані у викраденні та вбивстві Юрія Вербицького. Решта – у розшуку, – зазначив Аваков.

Крім того, слідством доведено, що координатори «тітушок» узгоджували свої дії з людьми з міліцейськими погонами, з-поміж яких, крім Захарченка, є інші високі чини.

«Це відбувалося в тісній координації, зокрема і зі співробітниками міліції, які тоді працювали в МВС, а нині вже ні. Всі контакти пана Зубрицького – це не наші фантазії. Це обґрунтовані матеріали розслідування, зокрема телефонних контактів, інших контактів, відеоспостереження, яке ми маємо. Пан Зубрицький контактував з Рогозіним Станіславом Миколайовичем, це екс-начальник головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України, з Федьком Юрієм, колишнім заступником начальника департаменту Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю. У цій схемі звертає на себе увагу також пан Жилін, керівник громадської організації «Оплот», – заявив в. о. міністра внутрішніх справ.

Так, слідство встановило, що вбивця журналіста газети «Вести» В’ячеслава Веремія за півтори години до злочину вийшов з будівлі МВС на вулиці Богомольця, 10 у Києві, де отримав патрони й, імовірно, зброю.

Наразі ідентифіковані особи 20 осіб, які зі зброєю в руках брали участь у нападах на людей у складі загонів «тітушок» 18 лютого.

Силовики наголошують, що слідство триває і багато що зарано оприлюднювати.
  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

XS
SM
MD
LG