Доступність посилання

ТОП новини

Реальний реверс газу Україною змусить Росію поступатися – експерт


Відразу ж після сьогоднішньої заяви Києва про те, що Україна перестала закачувати російський газ в свої газосховища через його дуже високу ціну в майже 500 доларів за тисячу кубів, із Москви пролунав сигнал із наради у президента Путіна, що Росія поки що утримається від різких кроків щодо газопостачання в Україну. Президент Росії заявив пізніше у середу, що для узгодження спірних газових питань з Києвом необхідні додаткові консультації. Експерти вважають, що Росія боїться сьогодні конфліктувати у газовому питанні з Європою. На думку аналітиків, після того, як Кремль в односторонньому порядку розірвав з Україною Харківські угоди, перспектива Стокгольмського арбітражу не дуже приваблива для нього.

У середу зранку Україна оголосила про припинення закачування російського газу в українські газосховища через його занадто високу ціну для Києва у майже півтисячі доларів за тисячу кубів блакитного палива. Адже ще у грудні минулого року Росія погодилася з тодішньою владою президента Януковича на ціну газу для України у 268 доларів, але після краху тієї влади і анексії Криму Путіним, Москва різко підвищила газову ціну для нової української влади з одностороннім розривом Харківських угод.

Київський незалежний експерт з енергетичних питань Володимир Саприкін у розмові з Радіо Свобода назвав цілком правильним такий крок Києва.
За ціною у майже 500 доларів купувати та закачувати газ немає сенсу
Володимир Саприкін

«Я вважаю, що за ціною у майже 500 доларів купувати та закачувати газ немає сенсу, – каже він. – На мою думку, у найближчі кілька місяців не вдасться домовитися з Росією щодо зниження ціни на газ для України. З іншого боку, коли розпочнеться реальний реверс газу до України з Європи і упродовж, наприклад, півроку Україна кардинально зменшить закупівлю російського газу, тоді в Росії все ж таки будуть враховувати, що краще зменшити ціну на газ».

Відомо, що ЄС готовий допомогти Україні з реверсом газу через газотранспортні засоби Словаччини, Польщі та Угорщини. Щоправда, Словаччина побоюється тиску з боку Москви з цього приводу, бо має досить складний газовий контракт із Росією.

Володимир Саприкін також вважає, що чинником, який може значно прискорити згоду Росії на нижчу газову ціну для України, є перспектива подачі Києвом позову до Стокгольмського арбітражу, коли денонсація Росією Харківських угод дає для цього всі можливості.
Шанси виграти позов у Києва досить значні
Володимир Саприкін

«Шанси виграти цей позов у Києва досить значні, оскільки такої ціни на газ, як у 500 доларів, немає для жодного покупця російського газу будь-де», – наголошує Саприкін.

Путін закликає продовжити газові переговори з Україною

Під час наради у середу зі своїми урядовцями в Москві президент Володимир Путін закликав не поспішати робити різких кроків щодо постачання газу для України, включно з вимогою газової передоплати з боку України, до проведення додаткових консультацій зі владою Києва. Організувати ці консультації він доручив міністру закордонних справ Сергію Лаврову.

«Разом з тим, враховуючи складну ситуацію, у якій перебуває Україна, і незавершеність нашого переговорного процесу з Євросоюзом, утриматися поки що від цих можливостей, що випливають з контракту, аж до проведення додаткових консультацій», – зазначив Путін.

Володимир Саприкін вважає, що у даному разі Росія проґавила момент опалювального сезону для посилення газового тиску на Україну.
Якщо тотально припиниться постачання газу до України, то постраждає, насамперед, Росія. Зараз світова спільнота на боці України
Володимир Саприкін

«Якщо тотально припиниться постачання російського газу до України, то, безумовно, припиниться і транзит газу з Росії до Європи. Отже постраждає, насамперед, Росія, і більше, аніж Україна. Таким чином, незважаючи навіть на накопичення Україною боргів, російська сторона побоюється відключати газ, оскільки ми знаємо, що зараз світова спільнота на боці України».

На нараді у Путіна підрахували, що Україна має на сьогодні у своїх газосховищах понад 6 мільярдів кубічних метрів газу і для забезпечення транзиту до Європи восени там має бути ще закачано до 12 мільярдів кубів блакитного палива з Росії.

Але, як кажуть у Києві, до осені ще є час.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG