Доступність посилання

ТОП новини

Місцевий референдум – зброя для сепаратистів?


Барикади біля Донецької ОДА, 11 квітня 2014 року
Барикади біля Донецької ОДА, 11 квітня 2014 року
Київ – Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив у Донецьку, що парламент мав би ухвалити закон про місцевий референдум. Хоча депутати його партії «Батьківщина», як вдалося з’ясувати Радіо Свобода, поки що такого питання на фракції не обговорювали. Тим часом експерти наголошують, що ті питання, які пропонують винести на місцевий референдум прибічники федералізації, можуть розглядатися хіба що на всеукраїнському референдумі. Чим же є місцевий референдум у такому разі? Зброєю для проросійських сепаратистів чи інструментом, що дає змогу почути і задовольнити вимоги протестно налаштованої частини населення східних регіонів України?

Люди у масках і зі зброєю в руках, які захопили управління СБУ в Луганську, у своєму відеозверненні висувають, як каже їхній анонімний лідер, «законну вимогу референдуму». Проросійські мітинги на Сході також проходили під гаслами про проведення місцевих референдумів. При цьому в Україні немає відповідної законодавчої бази для проведення таких акцій волевиявлення.
Озброєні проросійські демонстранти біля будівлі СБУ в Луганську, 11 квітня 2014 року
Озброєні проросійські демонстранти біля будівлі СБУ в Луганську, 11 квітня 2014 року

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на зустрічі з керівництвом та представниками еліт південно-східних областей в Донецьку 11 квітня, у п’ятницю, заявив, що Верховна Рада повинна ухвалити закон про місцевий референдум і внести зміни до закону про всеукраїнський референдум.

Для народних депутатів це стало несподіваною новиною. Так, депутат зі фракції партії «Свобода» Андрій Іллєнко зазначив, що це дуже серйозне питання й обговорювати його він не готовий.

Закон про місцевий референдум потрібен, але не зараз – народний депутат

Народний депутат зі фракції партії «Батьківщина» Володимир Яворівський повідомив, що їхня політична сила питання ухвалення закону про місцевий референдум ще не обговорювала. Сам він переконаний, що такий закон Україні потрібен, щоб люди на місцях могли вирішувати певні власні проблеми самотужки, проте ухвалювати такий закон саме нині небезпечно.

«У Луганську ще сидять в управлінні СБУ кілька сотень людей, які його захопили і які є антиукраїнським сегментом сьогодні, і вони хочуть якогось приєднання. Чесно кажучи, вони самі не знають, чого вони хочуть. Вони хочуть того, що їм скаже Олександр Єфремов і за що він їм заплатить. Закон про місцевий референдум потрібен. Я переконаний, що над законом про місцевий референдум треба працювати, але сьогодні його внести й дати в руки антиукраїнським силам таку зброю – це просто небезпечно», – відповів Володимир Яворівський на запитання Радіо Свобода.
В приміщенні СБУ в Луганську, 11 квітня 2014 року
В приміщенні СБУ в Луганську, 11 квітня 2014 року

Тим часом один з координаторів депутатської групи «Суверенна європейська Україна» народний депутат Олесь Доній у коментарі Радіо Свобода висловив думку, що насамперед треба вирішувати стратегічні питання і місцеві референдуми зараз не на часі. Він також припускає, що законопроект про місцеві референдуми до парламенту може внести сам уряд.

«Для початку потрібно відновити виконавчу вертикаль, почати займатися стратегічними речами в економічній політиці, а не лише скороченням видатків за рахунок незаможних верств населення, а після того вже думати про якісь референдуми. Мені здається, що на цей момент має бути накладене табу на будь-які такі пертурбації, які можуть навіть теоретично призвести до порушення територіальної цілісності України», – вважає Олесь Доній.

Потрібно провести всеукраїнський референдум щодо нової Конституції – мер Донецька

На згаданій зустрічі Арсенія Яценюка з керівництвом південно-східних областей мер Донецька Олександр Лук’янченко висловив думку, що референдум, якого прагне частина населення регіону, потрібно проводити, але має він бути всеукраїнським і на нього потрібно винести нову версію Конституції України.

«Український уряд сьогодні має дати чіткий план, яким чином будуть реалізовуватися кроки щодо децентралізації влади та закріплення статусу російської мови. Вимога проведення референдуму – це вже не просто риторика проросійських мітингувальників, це критерій перемоги чи поразки для значно більш поміркованих мешканців регіонів. Тому я вважаю, що потрібно запропонувати людям всеукраїнський референдум або опитування для затвердження нової Конституції для того, щоб люди бачили, що їхні законні вимоги реалізовані й уся країна погоджується жити за новими правилами. Донбас – це Україна», – заявив донецький міський голова.

Питання про преференції для окремого регіону не може вирішуватися на місцевому референдумі – експерт

Ця пропозиція донецького міського голови може вписатися у правове поле України, зазначають експерти. Чого не скажеш про так звану «законну вимогу» озброєних сепаратистів у будівлі луганського управління СБУ.

Так, голова Донецького осередку «Комітету виборців України» Сергій Ткаченко зауважує, що певна частина регіональних чиновників та політиків не розуміють суті й реальних можливостей місцевих референдумів як таких. Вони пропонують прості рішення складних питань, наголошує експерт.

«Такі питання не вирішуються за рахунок місцевого референдуму. Якщо ми говоримо, як би це по-сепаратистськи не звучало, про федеративний устрій і окремий статус Донецької області, то це не питання місцевого референдуму. Це питання всеукраїнського референдуму, тому що Донецька область та її територія – це благо й надбання не тільки мешканців Донеччини, а й усієї України», – наголошує експерт.

Директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, експерт з регіональної політики Анатолій Ткачук у коментарі Радіо Свобода також пояснює, що окремий регіон не може бути суб’єктом місцевого референдуму – ним може бути лише територіальна громада.

«В обласного референдуму немає предмету, тому що сьогодні в Україні суб’єктом місцевого самоврядування Конституція визначає територіальну громаду. Вона не передбачає суб’єктом область чи району, тому якщо говорити, наприклад, про референдум, який би вирішував питання на рівні області, це має бути сукупність референдумів у територіальних громадах», – зауважує експерт.

Зрештою, Анатолій Ткачук наголошує на тому, що, на його думку, вирішення сьогоднішніх реальних проблем України, зокрема й на Сході, не залежить від проведення місцевого референдуму.

«Питання абсолютно не у референдумах. Питання в тому, що проти України оголошена війна, Путін хоче її знищити, і для цього використовуються ці «фокусники-сепаратисти», тому, як на мене, нічого не вирішить от такий референдум», – вважає він.

Тим часом більше половини жителів Донецька (65,7%) воліють жити в єдиній Україні. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Інститутом соціальних досліджень і політичного аналізу за ініціативи Коаліції громадських організацій Донецька. Половина жителів Донецька (50,2%) висловилися за збереження унітарного устрою. Третина з прихильників унітарного устрою вважають, що регіонам потрібно надати ширші фінансові повноваження. Відокремлення від України та входження до складу Росії підтримують тільки 18,2% учасників опитування, і лише 4,7% донеччан ладні жити в незалежній від усіх Донецькій республіці.

Опитування проводилося з 26 по 28 березня. Гранична погрішність результатів – 4,5%. Респонденти відбиралися за багатоступеневою квотною вибіркою.
  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG