Доступність посилання

ТОП новини

Винагороди Коломойського: удар по сепаратизму і по Ахметову?


Ігор Коломойський
Ігор Коломойський
Дніпропетровськ – Голова Дніпропетровської облдержадміністрації, український мільярдер Ігор Коломойський надає фінансову допомогу в боротьбі з сепаратизмом на Сході України. Через людей зі свого оточення бізнесмен оголосив про безпрецедентні винагороди за затриманих «зелених чоловічків», вилучену в них зброю та звільнення адмінбудівель. В оцінках дій Коломойського українські експерти неоднозначні: одні вважають, що мільярдер дав «під дих» іншому відомому бізнесменові Рінатові Ахметову, позиція якого менш активна. Інші впевнені: те, що бізнесмени беруться опікуватись безпекою громадян, свідчить про недієздатність держави.

10 тисяч доларів США – за одного спійманого диверсанта. За кожен повернутий автомат 1000 доларів, кулемет – 1500 доларів, гранатомет – 2000 доларів. А за звільнену від сепаратистів адміністративну будівлю виплачується гонорар у розмірі 200 тисяч доларів. Про призначені винагороди тим, хто активно протидіятиме сепаратистам, голова Дніпропетровської облдержадміністрації Ігор Коломойський оголосив через людей зі свого оточення. Затриманих сепаратистів просять привозити на блокпости на межі між Дніпропетровською та Донецькою областями, гроші обіцяють виплачувати тільки тим, хто матиме серйозні докази щодо затриманих.

Окрім щедрих винагород за диверсантів та їхню зброю, Коломойський також виділив півмільйона гривень підтримки українським воякам, які відбили атаку сепаратистів під Маріуполем.

Під егідою бізнесмена та людей з його оточення на Дніпропетровщині наразі облаштовують блокпости, формується полк національного захисту області «Дніпро». Командир полку Юрій Береза каже: формування покликане гарантувати безпеку.

«Відповідально заявляю, що ми готові гарантувати безпеку всім російськомовним громадянам сходу України», – зазначає Юрій Береза.

«Удар під дих Ахметову»

На своїй сторінці у Facebook журналіст Мустафа Найєм висловив думку про те, що нинішня позиція Коломойського відповідає вимогам воєнного часу, а його пропозиції про винагородження за диверсантів – це «сильний удар під дих» іншому українському мільярдерові Рінату Ахметову.
Коломойський очолив область, послав Путіна і «ввічливо допоміг» усім буйним забути про дніпропетровський сепаратизм. Ахметов вчинив інакше
Мустафа Найєм

«Ігор Коломойський – якими б не були його мотиви – повернувся на батьківщину, очолив область, послав Путіна і «ввічливо допоміг» усім буйним забути про дніпропетровський сепаратизм. Рінат Ахметов вчинив інакше: пішов у внутрішню еміграцію, відмовився очолити рідну область і згадав про реальність тільки після переговорів із сепаратистами», – зазначає Найєм.

«Сепаратизм на Дніпропетровщину можуть занести ззовні»

Між тим дніпропетровські аналітики висловлюють свої думки щодо дій Коломойського.

Завдяки активній позиції дніпропетровської влади шанси на повторення в області «донецького сценарію» невеликі, вважає місцевий політолог Віктор Пащенко. Він упевнений: у Дніпропетровську є достатньо проросійськи налаштованих радикалів, які здатні до захоплення адміністративних будівель та інших активних дій, однак, не відчуваючи підтримки основної маси населення, вони навряд чи наважаться.

«Сепаратисти в Дніпропетровську – в меншості, і вони чудово розуміють, що загальна маса населення області налаштована дещо не так. Органи влади достатньо консолідовані і зробили багато упереджувальних дій, завдяки яким завершилася «кадрова чехарда», громадськість та органи влади мобілізовані. Більш-менш стабільна робота правоохоронних органів. Сепаратизм можливий тільки ззовні. Кінцевий підсумок сепаратизму – я маю на увазі зміну статусу області – в нашій області малоймовірний», – зазначає Віктор Пащенко.

Експерт відзначає також дещо інший політико-економічний клімат Дніпропетровщини в порівнянні з Донеччиною: хоч придніпровський регіон і називають «батьківщиною олігархів», та малий і середній бізнес тут почуваються вільніше, відтак є більше людей з активною громадянською позицією, готових протидіяти сепаратизму.

Повернення в епоху отаманів, «судів Лінча»?

Тим часом інший дніпропетровський політолог Андрій Золотарьов наголошує: те, що бізнесмени беруться опікуватись безпекою громадян, свідчить про слабкість держави. Це сигнал, що події відбуваються поза правовим полем, упевнений Золотарьов.

«У державі все повинно бути по закону і монополією на насильство володіє лише держава. Ідея сама по собі досить ефективна і Коломойський як менеджер, як стратег – людина дуже ефективна, але ніхто не говорить про те, що фактично це може бути лише екстраординарним інструментом. У «сухому залишку» – те, що держава виявляється недієздатною. Ми повертаємось в епоху отаманів. Це 1918-20 роки в Україні. Інша ремінісценція – це часи підкорення Дикого Заходу, коли були «мисливці за головами», у багатьох вестернах це показують: коли не було законів, ловили злочинців, відбувались суди Лінча, місцеві громади фактично брали на себе судочинство і з’ясування стосунків з асоціальними елементами», – сказав у коментарі Радіо Свобода Андрій Золотарьов.

Тим часом у мережі інтернет вже з’явились пародійні ролики та фотожаби, які іронізують щодо «гонорарів за боротьбу з сепаратизмом».
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG