Доступність посилання

ТОП новини

Режим Путіна і неонацисти у Європі знайшли спільну мову щодо України?


Володимир Путін, архівне фото
Володимир Путін, архівне фото
Київ – Президент Росії Володимир Путін, попри загальну критику в Європі, все ж має чималу підтримку європейських політиків і політичних сил. Це продемонстрували дискусії довкола анексії Криму Росією і дестабілізації ситуації на Сході України, які мали місце в Європарламенті. Так звану «п’яту колону» Москви створили так звані міноритарні радикальні партії, серед яких і крайні ліві, і крайні праві сили

Серед прихильників путінської анексії Криму і дестабілізації ситуації на українському Сході і Півдні – радикальні партії націоналістичного напрямку, серед яких угорський «Йоббік», австрійська Партія свободи, французький Національний фронт та інші. Представники цих партій направили своїх спостерігачів на так званий «референдум» до Криму 16 березня.

Керівник програм Інституту політичної освіти, політолог Олександр Солонтай – уродженець Ужгорода, часто відвідує Угорщину, спілкується з тамтешніми політиками. У розмові з Радіо Свобода Солонтай зазначив, що «Йоббік» активно виступає за створення «великої Угорщини», до якої, як прагне ця партія, мали б відійти території українського Закарпаття і східні області Словаччини та Румунії, де проживає багато угорців.
Із Путіним у «Йоббіка» співпала риторика щодо України. Все, що проти України, для партії є гарним
Олександр Солонтай

«Ми маємо справу з правою ультра-силою, яка не згодна з нинішніми європейськими кордонами, пропагує націоналістично-нацистські погляди. І це не націоналістично-патріотичні погляди, а нацистські, які одну націю іншій протиставляють. Із Путіним у «Йоббіка» співпала риторика щодо України. Все, що проти України, для партії є гарним, і це тепер підігріли зв’язки з Росією», – зазначив Солонтай.

За його словами, «Йоббік» ніколи «не сидів» на газовій трубі Росії, як про це іноді пишуть західні ЗМІ. Партія «Йоббік» не є при владі і ніколи при ній не була. Висловлювання її лідерів більше пов’язане з політичною риторикою і завоюванням симпатій виборців для своєї партії, зауважив Солонтай.

Праві, ліві, проросійські, антиєвропейські

На думку Олександра Солонтая, спілкування президента Росії Володимира Путіна з європейськими правими партіями з фашистською ідеологією є абсурдним на тлі звинувачень Кремлем нинішньої влади України у фашизмі і ксенофобії.

А професор політології Північно-Східного університету у Бостоні, американець Мітчелл Оренштайн пов’язує висловлювання президента Путіна на адресу очільників України з тим, що у Києві влада відстоює інтереси і незалежність української держави. Експерт також зазначив. що більшість «європейських друзів» Володимира Путіна представлені партіями і політиками, які виступають проти Євросоюзу, це так звані «євроскептики».

Про євроскептицизм політичних сил, які підтримують зовнішню політику президента Путіна, своїми думками у розмові з Радіо Свобода поділилася журналіст-міжнародник Ольга Ворожбит. За її словами, серед європейських друзів Кремля не лише крайні праві сили, а й партії лівого спектру – Комуністична партія Греції, німецька партія «Ліві», як і ліві політики Болгарії, Словаччини, Латвії.
Путіну потрібно якимсь чином підривати ЄС зсередини, а згадані вище радикальні партії теж не бачать майбутнього в Євросоюзі
Ольга Ворожбит

«Ці партії та їхні лідери і прихильники у своїй більшості – євроскептики, вони не бачать майбутнього в Європейському союзі. І у них з Путіним взаємовигідна пропозиція. Президенту Путіну потрібно якимсь чином підривати ЄС зсередини, а згадані вище радикальні партії теж не бачать майбутнього в Євросоюзі», – зазначила Ворожбит.

Підтримка Путіна як передвиборча технологія

Праві і ліві радикали, євроскептики, «єврошисти» шукають свого виборця і відтак – свою риторику й ідеологію, яка би їх вирізняла серед політичних сил Євросоюзу. Адже 22-25 травня відбудуться вибори до Європейського парламенту, нагадує фахівець із громадських комунікацій, директор та голова українського представництва Українсько-Британського Сіті Клубу Василь Мирошниченко.
Не обходиться і без якоїсь підтримки, навіть грошової, яку росіяни дають цим політикам
Василь Мирошниченко

«Я думаю, це питання внутрішньополітичне у кожній країні. Тому що всі нормальні, назвемо їх так, центристські, ліво- і правоцентристські партії підтримують на сьогоднішній день Україну. Хіба що за виключенням соціал-демократів у Німеччині. А безпосередньо нацистські маргінальні праві партії подивились, яким є розклад у межах країни, вони подумали, що, якщо підтримувати Путіна, вони таким чином займуть іншу позицію від правлячих партій, будуть на виборах відрізнятись. Також не обходиться і без якоїсь підтримки, навіть грошової, яку росіяни дають цим політикам», – зазначив Мирошниченко у розмові з Радіо Свобода.

Зближення керівництва Росії з радикальними політиками і партіями Євросоюзу відбуваються на тлі зростання рівня ксенофобії й антисемітизму у самій Російській Федерації. Про це свідчать, серед іншого, результати досліджень інформаційно-аналітичного центру СОВА (Москва). Так, від початку цього року у 9 регіонах країни від нападів ультраправих груп постраждали не менше ніж 29 осіб, із них семеро загинули. Експерти також зафіксували 6 випадків вандалізму на ґрунті ксенофобії.

До того ж, націоналістичні і нацистські групи з Росії не лише підтримали антиукраїнську політику президента Путіна, але і відправляють своїх активістів на Схід України для участі у сепаратистських акціях. Про це ідеться у дослідженнях центру СОВА.

Відтак, його директор Олександр Верховський не дивується покращенню стосунків між правими радикалами і неонацистами Європи і Росії. Він вважає це цілком логічним політичним процесом і водночас переконаний, що у разі проведення Кремлем агресивної зовнішньої політики кількість союзників в ЄС у росіян поменшає.
За нинішніх обставин кількість союзників Росії в ЄС скорочується
Олександр Верховський

«Російській владі потрібні союзники в Євросоюзі, вже які є – такі є. Тим більше, що за нинішніх обставин кількість союзників Росії в ЄС скорочується. А щодо самих «єврошистів», то для них важливе не антиукраїнська чи проросійська риторика, а їхнє несприйняття Євросоюзу», – розповів експерт Радіо Свобода.

На думку українських і російських фахівців, робота Кремля з європейськими політиками у боротьбі проти України приносить свої дивіденди Кремлю. Але для тих, хто з ним співпрацює в ЄС, може мати протилежний ефект.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG