Доступність посилання

ТОП новини

Вибори президента: як проголосувати не за місцем реєстрації


Київ ­– Вже 9 тисяч українців виявили бажання змінити своє місце голосування під час кампанії з виборів президента. Серед причин такого кроку може бути відрядження, навчання, місце праці, переїзд та інші чинники, через які 25 травня виборець не зможе бути в місті реєстрації. В Україні діє механізм, який дозволяє долучитись до волевиявлення без зміни місця реєстрації. Раніше користувались відкріпними талонами, але від 2012 року функціонує нова система. Як переконують експерти, тепер вона стала значно прозорішою і точнішою, хоча і не без недоліків.

Щоб змінити місце голосування, найперше треба звернутись до відділу ведення державного реєстру виборців. Зробити це можна або за місцем реєстрації, або прийшовши у відділ, де перебуватимете в день голосування.

Адресу потрібного відділення можна дізнатись на сайті «Державного реєстру виборців». З собою слід мати паспорт і мотиваційний документ. Він має підтверджувати необхідність голосування в іншому місті.
Якщо це навчання, то це студентський квиток. Якщо людина працює в цьому місті, то це має бути довідка з місця роботи, якщо людина тут проживає і має договір оренди житла. Коли людина у відрядженні, то повинне бути відповідне посвідчення
Олександр Стельмах

«Якщо це навчання, то це студентський квиток. Якщо людина працює в цьому місті, то це має бути довідка з місця роботи, якщо людина тут проживає і має договір оренди житла, цього теж достатньо. Якщо людина має документи на право власності на житло, – це теж достатній мотив. Коли людина у відрядженні, то повинне бути відповідне посвідчення», – розповів заступник керівника служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександр Стельмах.

У відділі ведення реєстру людина повинна заповнити заяву. Відповідна форма є на сайті відомства. Далі працівники перевіряють, чи є людина в реєстрі виборців і чи має право голосу. Якщо все в нормі, виборець отримує посвідчення про те, що він змінив місце голосування. Втім, його на дільницю брати не обов’язково. Підтвердженням права голосу є запис у списку виборців. У ЦВК запевняють, що вся процедура займе не більше півгодини.

Звернутись до відділення треба завчасно

Втім, є також кілька обов’язкових вимог, без дотримання яких проголосувати не вдасться. Звернутись із заявою до відділу ведення державного реєстру виборців слід, щонайменше, за 5 днів до голосування, тобто до 19 травня (це останній день), бо з наступного дня починають виготовляти списки виборців.

Також слід пам’ятати, що механізм діє на один день – день голосування. Тому, в разі проведення другого туру президентських виборів, процедуру доведеться повторити.

Проголосувати на новому місці не вдасться, якщо імені виборця не буде у списках. Тому експерти радять завчасно перевірити, чи не допустили у списку бодай найменшої помилки. Це можна зробити, не виходячи з дому, скориставшись знову ж таки послугами сайту «Державного реєстру виборців». Необхідні відомості є в розділі «Особистий кабінет виборця». Якщо свого імені ви не знайшли, доведеться реєструватись, але зробити це можна лише у відділі за місцем реєстрації, а не там, де зібрались голосувати.

Вичерпного переліку документів для зміни місця голосування немає

Серед ймовірних ризиків також називають людський фактор, коли працівники відділів недбало ставляться до своїх обов’язків і не вносять зміни у списки через недогляд. У день виборів нічого вже змінити не вдасться. Також проблемою може бути те, що вичерпного переліку документів, які є підставою для внесення змін, немає. Відтак, працівники відділень щоразу розглядають звернення громадян на власний розсуд.

Однак експерти однозначно заявляють, що така система значно ефективніша й прозоріша, ніж практика відкріпних талонів, які використовували раніше.

Зараз система електронної бази даних виборців не дозволяє повторного голосування і присутності виборчих даних у різних списках на різних дільницях
Ольга Айвазовська

«Тоді була можливість брати необмежену кількість відкріпних талонів при застосуванні адмінресурсу і голосувати кратно на різних виборчих дільницях. Але зараз система електронної бази даних виборців не дозволяє повторного голосування і присутності виборчих даних у різних списках на різних дільницях», – пояснила координатор виборчих програм Громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська.

Кримчанам спростили процес зміни місця голосування

Згідно із законом про окуповані території, усі кримчани, які мають намір взяти участь у виборах президента, можуть зробити це, послуговуючись саме механізмом зміни місця голосування. Їм, на відміну від мешканців інших регіонів країни, не потрібні ніякі мотивуючі документи. Кримчани можуть звернутись до будь-якого відділу ведення державного реєстру виборців на материковій Україні. При собі достатньо мати лише паспорт.

Що ж до жителів східних регіонів, де зараз тривають бої між сепаратистами та українськими силовиками, зокрема Донецької чи Луганської областей, то для них діє стандартна схема. Попри можливість зриву виборів на певних дільницях, голова Комітету виборців України Олександр Черненко переконаний, що ніяких спеціальних умов тут не потрібно.

У Києві до відділів із заявами звернулись тільки 80 людей
Якщо ми таку норму введемо для жителів Луганська чи Донецька, то ми апріорі визнаємо, що там ми не в змозі провести вибори
Олександр Черненко

«Якщо ми таку норму введемо для жителів Луганська чи Донецька, то ми апріорі визнаємо, що там ми не в змозі провести вибори. Я думаю, з цим поспішати не потрібно. Крим регулюється законом про окуповані території, якщо ми визнаємо, що окуповані якісь інші території, то ця норма пошириться і на інші території. Поки що цього немає», – каже Черненко.

Наразі найбільше заяв від охочих змінити місце голосування надійшло з Криму – 692 людини. У Києві ж про це заявили тільки 80 виборців. Збільшення кількості заяв спостерігачі прогнозують із наближенням дня голосування. До прикладу, 2012 року під час парламентської кампанії цією можливістю скористались 170 тисяч виборців.
  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG