Доступність посилання

ТОП новини

Українці розлюбили Путіна, але не росіян


Київ – Більше половини українців вважають, що зараз між Україною та Росією йде війна, а російську політику щодо України розцінюють як явно недружню. Про це свідчать дані соціологічного дослідження, проведеного в усіх регіонах України, за винятком Криму, наприкінці квітня. Та водночас, попри всі негаразди в міждержавних відносинах, більшість українців продовжують вважати росіян братнім та дружнім народом.

Никогда мы не будем братьями
ни по родине, ни по матери.
Духа нет у вас быть свободными –
нам не стать с вами даже сводными...

Цей вірш 23-річної російськомовної українською поетеси Анастасії Дмитрук, на який литовські музиканти написали пісню, з’явився під враженням від російського вторгнення в Крим. Вірш та пісня мали великий резонанс і отримали багато відгуків як в Україні, так і в Росії.

Однак, за даними соціологів центру імені Разумкова, реальна картина виглядає не настільки однозначно. Згідно з даними соціологічного опитування, проведеного 25-29 квітня в усіх регіонах України, крім Криму, 62% українців вважають росіян братнім народом. І лише 28 % – протилежної думки. Крім того, для 68,1% опитаних росіяни є дружнім народом, і лише 22,8% так не вважають.

Українці вважають, що проти них воює Кремль

Водночас, українці значно критичніше оцінюють політику Москви щодо Києва – 56,5% респондентів вважають її «явно недружньою». На думку 56,4% опитаних, зараз між Україною та Росією фактично йде війна, протилежної точки зору дотримуються лише 28,5%. Така думка переважає у західному південному та східному регіонах, а на сході думки з цього приводу розділилися. Серед тих, хто вважає, що Україна та Росія фактично перебувають у стані війни, 77,1% покладають вину в цьому на Росію, і лише 4,5% – на Україну, 14,5% – на обидві країни. Частіше відповідальність на Росію покладають жителі усіх регіонів.

До Росії, як до держави, ставлення змінилося дуже сильно. Якщо у вересні минулого року більше половини українців позитивно ставилися до президента Росії Володимира Путіна, то зараз понад три чверті до нього ставляться негативно
Андрій Биченко
«До Росії, як до держави, ставлення змінилося дуже сильно. Якщо у вересні минулого року більше половини українців позитивно ставилися до президента Росії Володимира Путіна, то зараз понад три чверті до нього ставляться негативно», – наголошує керівник соціологічної служби Центру ім. Разумкова Андрій Биченко.

Попри те, що більшість росіян схвалюють політику свого президента Володимира Путіна, більшість українців розділяють російський народ та російську владу. Соціальний психолог Віктор Пушкар вважає таке ставлення виправданим.

«Населення Росії досить-таки неоднорідне. Є, наприклад, дослідження російських соціологів, які спочатку зафіксували ейфорію від приєднання Криму, але наступна хвиля того самого дослідження зафіксувала таке скептичне ставлення до подальшої долі цих завоювань», – зауважує він.

На думку експертів, такі настрої дають підстави вважати, що, в разі зміни влади в Кремлі, Україна та Росія зможуть швидко відновити дружні відносини.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG