– За Вашими словами, нинішній конфлікт із Росією, може закінчитися тим, що остання після відходу Путіна в минуле зазнає краху, а Україна, хочеться сподіватися, ні. Що їй дозволить не впасти у прірву разом із Росією?
– Перше завдання – формування стабільного уряду. Ця криза почалася як політична криза в Україні. Президент був усунутий, Конституція змінена й, відповідно, змінені повноваження президента. Це все створює нестабільність в Україні. Всередині країни є значні розбіжності, вони існували впродовж років. Отже, перше завдання, яке Україна мусить виконати, щоб вижити в нинішній ситуації, – це створити політичну систему, яка буде водночас і демократичною, і стабільною.
– Україна сьогодні змушена формувати свою стратегію і тактику всебічного опору Росії. Що має бути його головними елементами, на Вашу думку?
Росіяни не такі сильні, якими можуть здаватися. Україна – це велика країна
Головне поле битви – це український парламент
– Головний елемент українського опору Росії має бути – знову ж таки стабільний уряд. Росіяни не такі сильні, якими можуть здаватися. Україна – це велика країна. Російській армії отак взяти й захопити її було б дуже непросто. Навіть якби їй ніхто не чинив спротиву, оскільки йдеться про велику територію. Росія розраховує на нестабільність політичної влади в Україні. Якщо влада в Україні залишатиметься слабкою, то росіяни зможуть використовувати й далі тіньові прийоми, свій вплив, свої гроші, щоб, по суті, визначати, що має робити Київ. Ось навколо чого відбувається ця гра. Логічно, що в цій ситуації Україна шукає засобів протидії, насамперед ідеться про військові ресурси країни.
Але правда полягає в тому, що головне поле битви – це український парламент, оскільки саме він може сформувати уряд, який поважатиме опозиція. І тоді Росія зазнає своєї головної поразки. Якщо політична нестабільність останніх років триватиме, Росія виграє.
– Стабільність була пропагандистським лейтмотивом режиму Януковича. І що ми отримали в підсумку від такої «стабільності»?
– Цей режим був повалений. До цього ви мали очільника, який був корумпованим, неадекватним, але у вас не було таких проблем із Росією. Будьте обережними зі своїми бажаннями. Вони можуть збуватися.
– Пане Фрідман, Ви особисто вірите в те, що мета Путіна – знищити Україну як незалежну державу?
Українці поводяться дуже мужньо, але треба визнати: ця мужність потребує жертв, щоб реалізувати задекларовані наміри
– Росія хоче зробити з України буфер. Уявімо, Україна стає членом НАТО. Як далеко альянс буде від Волгограда чи Москви? Якщо Росія втратить контроль і над Україною, і над Білоруссю, тоді Смоленськ буде прикордонним містом. Спробуйте подивитися на всю цю ситуацію з точки зору Росії. Вони були б цілком задоволені, коли б Україна навіть і не була надто проросійською, але виконувала б роль буфера. Проте коли росіянам кажуть, що, можливо, Україна вступить до НАТО, це зовсім інше питання для Росії. Я вважаю, що українці поводяться дуже мужньо, але треба визнати: ця мужність потребує жертв, щоб реалізувати задекларовані наміри. Приміром, українська армія має слабкі місця, це треба долати. Отже, якщо Україна, справді, є державою-нацією, вона повинна брати на себе відповідний масштаб відповідальності.
– Ви говорите про те, що Путін спроможний досягати успіху завдяки не власній силі, але слабкості Заходу. У чому полягає ця слабкість?
– Слабкість європейців полягає в тому, що вони повністю розділені зсередини. Південна Європа, насамперед Греція, Іспанія, мають 25-відсотковий рівень безробіття. Це соціальна катастрофа. На Сході Європа розділена, тому що східноєвропейські країни та Німеччина не мають наміру допомагати Півдню. У цьому слабкість Європи. Але це меншою мірою слабкість Європи, ніж Європейського союзу. Щодо США, то ми ніколи не встрягаємо у військові операції, якщо не маємо сильного союзника. У Другій світовій війні ми приєдналися до союзу британців та Радянського Союзу, у Першій світовій – до союзу британців та французів. Це справа самої України і таких прикордонних країн, як Польща, створити системний союз, з яким США зможуть співпрацювати. Сполучені Штати сьогодні ані сильні, ані слабкі, проте вони не віддані справі вирішення цього конфлікту. Європейці сьогодні є слабкими і через це не будуть віддаватися справі подолання цього конфлікту. Українці насамперед самі мають взяти відповідальність за себе. Кожного разу, коли я приїжджаю до Східної Європи, мене запитують, що США мають намір робити. Я відповідаю: нічого, але вони можуть допомогти вам щось зробити. Цей регіон має засвоїти такий урок.
– Як Ви гадаєте, чи придався б Україні досвід Ізраїлю з побудови самодостатньої країни з чіткими пріоритетами, з розбудови суперсучасної армії і стратегією виживання поруч із сусідами, які прагнуть знищення цієї країни?
Україна має вибір: сподіватися, що хтось інший пошле своїх дітей вмирати за неї, чи боротися за себе
– А які інші умови можуть бути? Україна має вибір: сподіватися, що хтось інший пошле своїх дітей вмирати за неї, чи боротися за себе. Двоє моїх дітей служать в армії, я не хочу, щоб їх посилали на таку війну. Україна, як будь-яка повноцінна держава, повинна розбудовувати свою потугу, свою спроможність захищатися, вона має довести, що її громадяни готові за це вмирати. Вибачте, за такі слова.