Доступність посилання

ТОП новини

Чому Ахметов виступив проти сепаратистів?


Рінат Ахметов
Рінат Ахметов
Український олігарх, власник холдингу «Систем Кепітал Менеджмент» Рінат Ахметов закликав працівників підприємств Донбасу до попереджувального страйку у вівторок, а також до акцій протесту і в наступні дні проти сепаратистів із самопроголошеної «Донецької народної республіки», яку в Україні визнано як терористичну організацію.

Рінат Ахметов обурений, що вулицями Донбасу відкрито ходять люди з автоматами і гранатометами, ллється кров, а прихильники невизнаної «республіки» займаються мародерством, грабіжництвом і захоплюють мирних жителів. «Це хіба мирне життя?» – запитує Ахметов.

«Це боротьба проти мешканців нашого краю, це боротьба проти Донбасу. Це геноцид Донбасу. Я не дозволю знищити Донбас», – наголосив він.

Приводом для звернення олігарха стало взяття під контроль сепаратистами управління Донецької залізниці і тривожна ситуація у Маріуполі.

Ахметов закликав усі трудові колективи вийти 20 травня опівдні на попереджувальний страйк. Бізнесмен пообіцяв, що такий «Гудок» звучатиме щодня доти, доки не встановиться мир.

Ахметов виступив із екстреною заявою у понеділок ввечері на телеканалі «Україна».

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков відреагував на звернення Ахметова, як завжди, на своїй сторінці у Facebook.

«Було б бажання справжнім, не картонним. І розбіжності з’ясуємо, і автомати відкладемо», – написав Аваков.На страйк майже відразу погодилися вийти маріупольські заводи «Метінвест». У Донецьку приєднуються до протесту комунальні підприємства, які підпорядковуються міськраді, державні підприємства та підприємства, які належать депутатам міськради від Партії регіонів, повідомляє донецький журналіст Олексій Мацука. На його думку, «Партія регіонів» і не втрачала контроль над областю, про що свідчить заклик Ахметова:

«Мені ще вчора за дві години до повідомленням Ахметова дзвонив Микола Левченко (депутат від Партії регіонів – ред.) і розповів про страйк. Тобто, цей захід планувався заздалегідь. Це свідчить про те, що «Партія регіонів» ситуацію в області контролює. Тоді виникає питання – звідки взялися сепаратисти? Партія регіонів своїм здоровим бажанням навести порядок в області засвідчила, що вона ж і стояла за безладами. Маючи ресурс для того, щоб провести сьогодні цей страйк, вони доводять, що область ними контролюється. Адже в суспільстві дійсно давно зріє соціальний протест, бо є корупція, низький рівень життя, низькі зарплати і пенсії. Люди думають, що будь-хто, хто оголошує протест, вирішить їхні проблеми. Першими цей протест оголосили сепаратисти не без участі Кремля. У нас дуже сильно розвинений колективізм, тому що регіон промисловий», – зазначає Олексій Мацука.

Він вважає, що Ахметов виступив саме зараз, оскільки бізнесмен отримав карт-бланш через послаблення позицій Москви.

«В Ахметова 40 відсотків експорту – до Росії. Він боявся активно втручатися в цю ситуацію. А зараз, коли Москва оголосила позицію ослаблення свого втручання в українські справи, відвела війська, він вирішив, що тепер ініціатива в його руках, м’яч на його боці. І ось він вирішив вдарити по цьому м’ячу», – зауважує Мацука.

Схожу думку має український політолог, професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань: досить різке і несподіване звернення Ріната Ахметова пов’язане з його боязню втратити статус «гравця № 1» у Донбасі – не через перемоги Майдану, а через втручання Росії.
Він апелює до гордості Донбасу. Проукраїнське населення в Донбасі і так на боці України
Олексій Гарань
– Ахметов вів досить складну гру. Він намагався виторгувати у нової влади гарантії для своїх підприємств, що він зможе продовжувати залишатися таким некоронованим королем Донбасу. І ось у цій грі, я думаю, він, зокрема, розраховував використовувати цей тиск сепаратистів на Київ. Але ситуація вийшла з-під контролю. І коли почалося відкрите російське втручання, почали з’являтися всі ці псевдореспубліки, а по вулицях ходять бандити, стало зрозуміло, що це вдарить по бізнесу Ахметова. Він якийсь час виступав з суперечливими заявами, тому що на нього тиснули з різних сторін: тиснула Росія, тиснув Захід. Зараз перед ним настав момент вибору – що далі? Я думаю, він розуміє, що ніяких перспектив в дестабілізованому Донбасі у нього не буде. Цим і викликана ця найбільш емоційно-радикальна заява на користь єдності України. Йому зараз важливо перебити гру псевдо-ДНР. При цьому він апелює до чого? Він апелює до гордості Донбасу. Проукраїнське населення в Донбасі і так на боці України. Воно досить значне. А диктувати намагається агресивна меншість за підтримки з Росії. Тому його основне послання саме тим людям, які пішли на цей псевдореферендум або вагаються.

– А у Ахметова є, на Вашу думку, ресурси і сили, щоб у цю гру грати і одержати в ній перемогу?

– Протягом багато часу Ахметов концентрував у своїх руках ресурси, які дозволяли йому бути «гравцем №1» у Донбасі. Те, що зараз відбувається, для нього дуже небезпечно: він може втратити частину свого впливу і, більше того, частину підприємств, капіталізація зменшується через дії людей, які очолюють ці збройні екстремістські формування. Тому зараз ситуація ускладнилася, але Ахметов, як і раніше, залишається важливим гравцем.

Тим часом сепаратисти засудили заклик українського підприємця. Співголова самопроголошеної «Донецької народної республіки» Мирослав Руденко сказав, що Ахметов ігнорує інтереси жителів Донбасу.

«Виступ Ахметова не відповідає волевиявленню народу Донбасу. 11 травня жителі Донецької області вийшли на референдум і підтримали акт проголошення «Донецької народної республіки», – сказав Руденко. Він додав, що «люди продемонстрували, що вони не підтримують єдиної України».

Матеріал готували Євгенія Назарець, Марк Крутов, Дінара Сетдікова, Анна Шаманська

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG