Доступність посилання

ТОП новини
13 липня 2020, Київ 18:48

Джемілєву передали чотири томи документів про репресії кримських татар


Служба безпеки України передала національному лідерові кримських татар народному депутату Мустафі Джемілєву архівні документи про депортацію кримськотатарського народу.

Серед документів – 4 томи унікальних матеріалів, які об’єднали історичні свідчення того, з чим зіткнувся кримськотатарський народ в період з 1944 року і до сьогодні.

Інститут історії України при Національній академії наук України спільно з галузевим державним архівом Служби безпеки і провідними центральними архівами підготував збірник документів, які свідчать про етнічну чистку в Криму в період Другої світової війни і входження Криму до складу України.
Окремий блок документів, який датується 50-80-ми роками, розповідає про повернення кримських татар на історичну батьківщину. Останній блок склали документи, присвячені сучасним проблемам кримських татар, зокрема їх соціальної адаптації репатріації, починаючи від 90-х років і до сьогоднішнього дня.

Крім цього, в документах збереглася унікальна інформація про репресії з боку радянської влади, з якими зіткнулися кримські татари.

«Хочеться відзначити, що серед документів є фактичні підтвердження того, що Сталін проводив етнічні чистки, які почалися в перші місяці Великої вітчизняної війни і тривали протягом усіх 40-х років, – розповів директор архіву Служби безпеки України Ігор Кулик, – на початку війни з Криму було депортовано близько 60 тисяч осіб німецької національності, 132 італійських сім’ї , трохи пізніше – сім’ї греків і турків, ну а в 1944 році почалася страшна депортація кримськотатарського народу».

За його словами, архівні документи свідчать про те, що в травні 1944 року з Криму було депортовано 195 тисяч кримських татар.

На заході своїми спогадами поділився і сам Джемілєв.

«Схема депортації була скрізь однакова – ближче до ранку стукали у двері і говорили, що у нас є 15 хвилин, щоб зібратися перед тим, як нас депортують. Мені тоді було шість років. Люди не розуміли, що відбувається. Хтось думав, що нас ведуть на розстріл. Ці документи – можливість зібрати воєдино свідчення того, що пережив кримськотатарський народ», – розповів лідер кримських татар.

Як зазначили в СБУ, більша частина документів , яка пов’язана з репресіями та репатріацією кримських татар, перебуває в Москві. Також значна кількість документів усе ще перебуває в архівах Криму і зараз не доступна.

ІНШЕ З МЕРЕЖІ

Recommended

XS
SM
MD
LG