Доступність посилання

ТОП новини

Хто в ЄС найбільше підтримує Україну?


Київ – Анексія Росією Криму і ведення нею «гібридної війни» проти України не лише зруйнувало систему міжнародної безпеки, а і вщент знищили ілюзії щодо незмінності, чи то непорушності, міжнародного права. Відтак, як свідчать соціологічні опитування, серед українців побільшало прихильників євроінтеграції України і тих, хто підтримує вступ України до НАТО. А чи збільшилась кількість європейських друзів України – наразі невідомо.Однак вони є! Про це свідчать численні факти, коли українські євродрузі опікувались постраждалими майданівцями, а тепер вони переносять через кордон бронежилети і медикаменти, яких потребують учасники АТО, тощо.

Тим часом, серед українців друзів Євросоюзу побільшало, про що свідчать соціологічні дослідження, проведені у червні. Ініціатори досліджень – соціологічна служба Центру Разумкова і благодійний фонд «Майдан закордонних справ». Експерти опитали понад дві тисячі українців у різних регіонах держави (за винятком Криму), і з’ясували, що більшість українців підтримують європейську перспективу України і при цьому понад 73 відсотки респондентів бачать загрозу в особі Росії.

«Рекордного рівня за останні 12 років досягла підтримка ідеї вступу до європейського співтовариства – це 52,7 відсотка респондентів», – повідомив на презентації досліджень експерт «Майдану закордонних справ» Олександр Хара.

Інфографіка з сайту www.mfaua.org
Інфографіка з сайту www.mfaua.org

При цьому, зазначив експерт, понад 41 відсоток українців вважають, що країна може розраховувати на допомогу США у протидії Росії, 39 з половиною відсотків опитаних розраховують на допомогу Польщі, 36 відсотків – на підтримку Німеччини, 23 з половиною – Великобританії, і близько 19 відсотків українців роблять ставку на прихильність Франції.

Серед найбільш вигідних для України сфер співпраці з ЄС українці вважають правову (майже 60 відсотків опитаних), технологічну (52 з половиною відсотки респондентів), інвестиційну і безпекову (52 відсотки).

Експерти: необхідно створити проукраїнське лобі в ЄС

В експертному середовищі України вважають результати соціологічних опитувань в цілому такими, що відповідають дійсності. І водночас розповідають про певні нюанси.

Альона Гетьманчук
Альона Гетьманчук

Так, директор міжнародного центру «Інститут світової політики» Альона Гетьманчук зауважує, що середовище європейських політиків і бізнесменів, які впливають на ухвалення рішень ЄС, аж ніяк не є однозначно проукраїнським чи антиукраїнським.

У своєму блозі на сайті «Українська правда» Гетьманчук ділить європейське середовище на кілька груп: група прихильників Росії, група байдужих, група «люди Майдану», «група «міцних атлантистів» (ці дві групи є друзями або прихильниками України) і група бізнесменів.

«На жаль, моє враження таке, що сьогодні в Євросоюзі рулять перша, друга і п’ята група. Тобто, ті, хто розуміє Росію, ті, хто однаково звинувачує і ЄС (чи Україну), і Росію, з іншого боку, у знищенні системи регіональної безпеки, і ті, хто тупо заробляє гроші в Росії чи на Росії. Наш шанс «українізувати» Євросоюз – це переформатувати другу групу й максимально мобілізувати третю та четверту», – рекомендує Гетьманчук.

Після підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і після створення зони вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом, серед європейців може побільшати тих, для кого українські виробники стануть конкурентами, а відтак прихильність до українців зменшиться. Нічого особистого – просто бізнес, визнала експерт громадської організації Center.UA Любов Акуленко.

«Східна Європа і Прибалтика (Естонія, Латвія, Литва) – це друзі, на яких треба розраховувати у співпраці з Європейським союзом. А от хто до нас більш чи менш оптимістично ставиться, так це Південна Європа, тобто Іспанія, Італія і Греція. Але ці країни отримують великі дотації від ЄС на розвиток сільського господарства, тож вони бояться такої величезної аграрної країни, як наша. Вони нас ніколи активно не підтримували і підтримувати не будуть, – зазначила Акуленко у розмові з Радіо Свобода. – У Франції і Німеччини такої проблеми немає, але вони з певних політичних причин не будуть нашими активними прихильниками. До того ж, Німеччина міцно зав’язана на бізнес з Російською Федерацією», – зазначає Акуленко.

Юрій Свірко
Юрій Свірко

Політолог Юрій Свірко сподівається, що агресія Росії проти України і мужня боротьба українців проти цієї агресії прихилить до України більше європейців. Але найбільшими уболівальниками за Україну залишаються її західні сусіди, резюмує фахівець.

«Західна Європа – тобто, старі члени Євросоюзу – не дуже прихильно ставляться до України. Хоча наразі Франція і Німеччина задіяні у переговорах стосовно Донбасу. Але, як то кажуть, ті, хто ближче – близькі сусіди, розуміють українську проблематику. До того ж, вони самі нещодавно вступили до ЄС . Визначу, насамперед, Литву, Польщу. З розумінням до наших проблем підходять у Латвії й Естонії, те саме можна сказати і стосовно інших нових членів Євросоюзу, це Угорщина і Румунія».

За словами Свірка, навряд чи хтось в Україні сподівався, що Румунія, яка має складну історію стосунків з Києвом, першою ратифікує Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Однак це сталось.

Заступник міністра закордонних справ Данило Лубківський не радить ділити європейських політиків і бізнесменів на проукраїнських або антиукраїнських. На його думку, боротися за серця і прихильність європейської спільноти, утворення проукраїнського лобі в європейських інституціях – це справа самих українців.

Застерігаємо міжнародну спільноту від того, щоб вона стала заручником альтернативної реальності, яку так послідовно і бездумно намагається створити Кремль
Данило Лубківський

«Я б не розділяв на симпатиків чи скептиків стосовно до України. Наша позиція така: мирний план президента Порошенка з урегулювання конфлікту на Донбасі користується, безумовною, підтримкою всіх європейських партнерів. Водночас, ми застерігаємо всю міжнародну спільноту від того, щоб вона стала заручником тієї альтернативної реальності, яку так послідовно і бездумно намагається створити Кремль. Останнім прикладом такої ідеології став виступ президента Путіна на зустрічі з російським дипломатичним корпусом. Це приклад тієї альтернативної реальності, яка фактично підриває основи світового устрою», – зазначив Лубківський.

Українська громада готова рішуче стати на захист демократії і підтримати владу у протидії агресорові, зазначив Лубківський. З ним згодні й незалежні експерти: на їхню думку, головний ресурс української влади у протистоянні з Москвою – не європейські союзники, а саме український народ. Народ, який заслужив на повагу і вдячність народів Європи, ціною власних життів захищаючи європейські демократичні цінності.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG