Доступність посилання

ТОП новини

Перший день у Верховній Раді без фракції комуністів


Ліквідація фракції Компартії у Верховній Раді є кроком до встановлення в Україні «націонал-фашистської диктатури». Таким чином лідер комуністів Петро Симоненко прокоментував набуття чинності 24 липня закону, який дозволить розпустити фракцію КПУ в парламенті. Натомість опоненти комуністів вважають такий крок законним і своєчасним. А історики кажуть про відновлення історичної справедливості і початок реальної «боротьби зі шпигунами та зрадниками» в українській політиці.

24 липня в офіційному друкованому органі Верховної Ради «Голос України» оприлюднили ухвалений раніше більшістю депутатів й підписаний президентом Петром Порошенком закон, який дозволяє розпускати парламентські фракції за певних умов.

Віднині «депутатська фракція (депутатська група), склад якої став меншим від мінімальної кількості депутатів, визначеної регламентом, через 15 днів після дня настання такого факту оголошується головою Верховної Ради розпущеною», – йдеться у тексті документа.

Із фракції Компартії протягом останнього місяця вийшли кілька депутатів і склад фракції став меншим, ніж при її формуванні під час першої сесії Верховної Ради нинішнього скликання. Це зазначив у коментарі Радіо Свобода голова фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв. За його словами, мінімальна кількість депутатів фракції залежить від того, скільки голосів віддали виборці за партію, яка пройшла до парламенту з найменшим числом голосів. І у складі цієї фракції обов’язково має бути мажоритарний парламентар. Адже в Україні діє змішана система виборів.

«Це – не політика, а закон»

При цьому в регламенті свого часу була норма, за якою, навіть якщо фракція налічує одну особу, але була утворена, її вже не можна розпустити. Це не відповідало духу Конституції, вважає Сергій Соболєв.

Саме тому внесли зміни до регламенту – якщо є менша кількість депутатів, ніж це встановлено (а дану кількість не міняли), відтоді фракція оголошується розпущеною. І це – не політика, а закон: така доля може спіткати будь-яку фракцію, якщо в неї виникли подібні проблеми. В даному разі проблеми виникли у комуністів, констатує Сергій Соболєв.

У комуністів зменшилася чисельність, якщо не помиляюся, на вісім списочників, які заявили про вихід, то після цього дана фракція взагалі не може існувати
Сергій Соболєв

«У цієї фракції комуністів відсутній депутат-мажоритарник (раніше ним була Оксана Калетник, яка залишила фракцію). А по-друге – їхня кількість є меншою, ніж число депутатів, котрі обиралися. У комуністів була найменша фракція в цьому плані й оскільки у них зменшилася чисельність, якщо не помиляюся, на вісім списочників, які заявили про вихід, то після цього дана фракція взагалі не може існувати», – зауважив Сергій Соболєв.

«Це – мракобісся, це – макартизм» – Симоненко

Зі свого боку, лідер комуністів Петро Симоненко у коментарі Радіо Свобода заявив, що розпуск фракції КПУ є політичною «розправою» і «дикунством». Такі речі чинили, зокрема, у гітлерівській Німеччини, стверджує Петро Симоненко, а тепер до цього вдаються у сучасній Україні. Водночас лідер комуністів різко розкритикував спробу деяких парламентарів від ВО «Свобода» видалити його із сесійної зали, здійснену напередодні за інтерв'ю Симоненка російським ЗМІ. На думку «свободівців», він дозволив собі недопустимі, як вони вважають, висловлювання щодо проведення антитерористичної операції проти озброєних сепаратистів на Донбасі. Симоненко цей закид відкидає, як і дії проти його фракції.

В сучасній Україні 21-го століття ведуть жорстку боротьбу проти інакомислення, коли намагаються заборонити мені говорити з трибуни парламенту те, що я вважаю за потрібне
Петро Симоненко

«Це – мракобісся, це – макартизм. Коли йдеться по те, що в сучасній Україні 21-го століття ведуть жорстку боротьбу проти інакомислення, коли намагаються заборонити мені говорити з трибуни парламенту те, що я вважаю за потрібне донести до своїх виборців, переживаючи, що в Україні – біда, горе. У нас же не те, що далі буде з долею Компартії! А що буде з долею України як держави та українського народу?! В Україні сьогодні установлюється і стверджується в націонал-фашистському режимі диктатура націонал-фашизму», – стверджує Петро Симоненко.

«Ця партія паразитує на уявленнях літніх людей»

Натомість історик, політолог Олександр Палій категорично не згоден із лідером КПУ. Палій не вбачає в таких діях ніякої диктатури. На його погляд, розпуск фракції Комуністичної партії (партії Леніна, Сталіна та інших діячів, відповідальних за смерті мільйонів українців) є відновленням історичної справедливості.

Це не крок до диктатури. Це – крок до початку боротьби зі шпигунами, зрадниками, бо Комуністична партія України стабільно виконувала цю функцію
Олександр Палій

«Ні, це не крок до диктатури. Це – крок до початку боротьби зі шпигунами, зрадниками, бо Комуністична партія України стабільно виконувала цю функцію. Ця партія паразитує на уявленнях літніх людей», – зазначив Олександр Палій.

Тим часом комуністам України загрожує не лише втрата їхньої фракції, а й припинення існування цієї партії як такої. 24 липня Окружний адміністративний суд Києва почне розгляд справи за позовом Міністерства юстиції до Комуністичної партії про заборону її діяльності. Про це повідомила напередодні прес-служба Мінюсту.

Відео ​користувача Влад Комаров у YouTube

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG