Доступність посилання

ТОП новини

«Огидно брати від Росії допомогу. Все зруйнувала, а тепер надає допомогу» – Квашук


«Огидно брати від Росії допомогу. Все зруйнувала, а тепер надає допомогу» – Квашук
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:12 0:00

Гості «Вашої Свободи»: Валерій Серговський, генсекретар Червоного Хреста України; генерал Василь Квашук, голова комісії з реорганізації МНС.

Інна Кузнецова: Учора сайт Луганської міської ради обновлювався останній раз. Тоді там було написано, що у місті зберігається критична ситуація. Обласний центр залишається повністю позбавленим енергопостачання. Останнє поновлення було вчора ввечері.

Між тим від учорашнього вечора з’являється багато інформації про «гуманітарний конвой», «гуманітарну допомогу», хто як його називає.

Учора керівник держави Петро Порошенко проводив переговори з керівництвом Червоного Хреста України. Є домовленість і про те, що гуманітарна допомога буде міжнародною під егідою Червоного Хреста.

Пане Серговський, що Ви можете сказати конкретно?

Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:00 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Валерій Серговський: Я трошки хочу уточнити. Президент України не зв’язувався з Товариством Червоного Хреста України, з національним товариством, а з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста велися переговори, з президентом Міжнародного Комітету Червоного Хреста, про що було повідомлено. Велася мова про можливість надання гуманітарної допомоги в Україну.

Справа надання гуманітарної допомоги для руху Червоного Хреста – це, звичайно, справа. Цим ми займаємося впродовж 150 років, від моменту заснування Червоного Хреста. Тобто, для нас тут нічого нового немає.

Але в нинішній ситуації, у ситуації, коли на сході України йдуть бойові дії, роль Товариства Червоного Хреста України відходить на другий план у плані організації міжнародної допомоги, а на перший план виходить Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Тобто, міжнародним мандатом уряди всіх країн, хто підписав Женевську конвенцію, надали право Міжнародному Комітету Червоного Хреста координувати цю роботу під час збройних конфліктів.

– Як товариство співпрацює?

Валерій Серговський: Ми дуже добре співпрацюємо з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста. Офіс комітету відкритий у Києві. Вони представлені в усіх напружених регіонах. Там є представники місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Ми буквально щонеділі з ними зустрічаємося, а як потрібно, то і щоденно з ними зустрічаємося, проводимо консультації. І спільно вирішуємо питання гуманітарного плану для допомоги тим, хто потребує. Це переміщення особи, це люди поранені, інші люди, які цього потребують.

– Другий президент України Леонід Кучма сказав про те, що ця гуманітарна допомога очікується вже у другій половині дня у Харківській області. Таке рішення прийняте, що вона з Харківської області буде перевозитися потім на Луганщину.

Коли і де перетне гуманітарна допомога кордони України невідомо
Валерій Серговський

Валерій Серговський: Інформація, яка існує у ЗМІ, тим володіє і Товариство Червоного Хреста. Коли і де перетне ця гуманітарна допомога кордони України, нам не відомо. Тому що гуманітарна допомога може бути надана тільки при умові безпечного доступу в той регіон, куди потрібно надати допомогу.

Через це для руху Червоного Хреста, який буде координувати цю роботу, дуже важливо, щоб дотримувалися принципи руху Червоного Хреста. Це незалежність, неупередженість, а головне – це нейтральність. Якщо ці принципи будуть дотримані, в ті зони, куди доставляється гуманітарна допомога, у такому випадку буде забезпечений безпечний доступ.

– Хто може це забезпечити в даній ситуації? Чи буде цим займатися не лише Міжнародний Комітет Червоного Хреста, а й Товариство Червоного Хреста України?

Російський гуманітарний конвой вирушає до України з Алабіно, що під Москвою, 12 серпня 2014 року
Російський гуманітарний конвой вирушає до України з Алабіно, що під Москвою, 12 серпня 2014 року

Валерій Серговський: Я думаю, що ті особи, які зараз займаються цими питаннями, організацією доставки гуманітарної допомоги, будуть цими питаннями займатися. Це повинен бути безпечний доступ обов’язково.

А в конфлікті (Ви ж знаєте) є декілька сторін. Це сторона, яка надає допомогу, – російська сторона, сторона, яка приймає, – це українська сторона, а ще сторони, які задіяні у конфлікті, – «ДНР» і «ЛНР». Вони повинні забезпечити припинення вогню обов’язково. Тому що інакше ми не зможемо доставити туди допомогу.

– Як у таких випадках взагалі чинять закордоном? Як Ви бачите, пане Квашук, розв’язання цієї ситуації?

Проводяться переговори, проводяться засідання контактних груп. Так звана «ЛНР» на засідання контактної групи не прийшла. Там були представники «ДНР». Але гуманітарна допомога спрямована саме на територію Луганська.

Василь Квашук: За міжнародними правилами, завжди країна, яка потребує гуманітарної допомоги, повинна звернутися з проханням про допомогу і визначити чітко, які саме норми, правила, засоби, які продукти їй потрібні, тобто перелік надати, звернутися до Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Міжнародний Червоний Хрест звертається до національних агентств з запитом, хто може надати таку допомогу. Лише після того, коли це все узгоджується, потім надається ця гуманітарна допомога тим країнам, які її потребують, і населенню того регіону, де виникла ця потребу.

Стосовно Луганської області, я хочу сказати, що, дійсно, електроенергії немає, але на найбільш важливих об’єктах, таких як лікарні, встановлені автономні джерела електропостачання, вони справні, працюють. І критична допомога, яку потрібно надавати, перша медична допомога, то вона надається.

Але цих електроджерел незалежних дуже мало в Луганську і по тому регіону, який є. І, звичайно, вона потребує цієї допомоги.

– Якщо Ви знаєте, що надається перша медична допомога необхідна, що з Вашої інформації надається ще? Що є? Є хліб?

Василь Квашук: На жаль, я уточнити не можу по одній простій причині, що у Луганську відсутній зв'язок. Наше Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій розташоване саме в Луганську. У нас немає зв’язку з ними. Ми покладаємося лише на ті знання, які ми маємо. І під час попередніх навчань, під час попередніх ситуацій, коли ми покладалися на попередні ситуації, то ми знаємо, чим вони забезпечені, що у них є справне і що вони можуть використовувати.

– А звідки тоді інформація про те, що медична допомога надається?

Василь Квашук: У кожний медичний заклад, особливо в кабінети, де надається, де надається перша медична допомога, забезпечені в мирний час автономними джерелами електропостачання. Вони справні, вони перевіряються. І це норма, яку МОЗ завжди вимагало.

Ми під час командно-штабних навчань по цивільному захисту завжди перевіряли забезпечення саме лікувальних закладів, саме об’єктів комунального господарства, які подають питну воду і так далі, щоб були критичні об’єкти забезпеченні автономними джерелами електропостачання.

– Теоретично і практично з України могла б надходити така ж сама гуманітарна допомога. Очевидно, жителям Луганська потрібно не стільки гуманітарна допомога як така, як те, щоб їх не обстрілювали. Це хай звучатиме цинічно з мого боку, але це правда, так.

Чому Російська Федерація опікується цією допомогою якнайбільше? З іншого боку, немає інформації про те, щоб з Російської Федерації хтось домовився про припинення вогню. МЗС повідомляє про те, що обстріли з території Російської Федерації фіксують.

Валерій Серговський: Що стосується Товариства Червоного Хреста України, то ми не припиняли надання гуманітарної допомоги. Буквально як тільки звільняється місто чи населений пункт будь-який, відразу ж туди направляються волонтери Червоного Хреста, вивчають потреби і надається гуманітарна допомога. Збираються кошти, збираються продукти харчування, теплі речі, все, що необхідно для того, щоб надати допомогу тим, хто її потребує.

Основна умова – безпечний доступ. Це стримує надання гуманітарної допомоги
Валерій Серговський

Дійсно, і Товариство Червоного Хреста України, ми залучили допомогу німецького Червоного Хреста, суттєва допомога від японського, американського, інших національних товариств Європи. Ми можемо надавати гуманітарну допомогу, яка буде потребуватися, але тільки за умови безпечного доступу. Це одна основна умова – безпечний доступ. І це стримує надання гуманітарної допомоги.

– Стосовно надання гуманітарної допомоги чи, як це називають в Російській Федерації, «гуманітарного конвою», то прошу послухати заяву міністра закордонних справ Російської Федерації Сергія Лаврова.

Сергій Лавров (переклад): Ми узгодили всі деталі з керівництвом України. Сподіваюся, західні партнери не будуть встромляти палиці в колеса і будуть думати про тих людей, які дуже потребують і того, щоб відновилася подача електроенергії, подача води, щоб елементарні ліки були у шпиталі, щоб дітям можна було робити якісь найпростіші, невідкладні операції, щоб продукти та інші засоби першої необхідності дійшли до тих, хто цього потребує.

Лавров: Сподіваюся, західні партнери не будуть вставляти палиці в колеса
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Василь Квашук: Пан Лавров у даній ситуації займає позицію сторонньої країни, яка ніяким чином не впливає на ту надзвичайну ситуацію, яка трапилася і в Донецьку, і в Луганську в першу чергу.

Тобто, якраз Російська Федерація є тією стороною, яка найбільш активно спровокувала ту ситуацію, яка виникла зараз у Луганську, в першу чергу з відімкненням електропостачання і всієї решти порушень об’єктів життєзабезпечення населення.

Припинити бойові дії – без сторонньої гуманітарної допомоги могли б упоратися
Валерій Серговський

Валерій Серговський: Логіка дійсно підказує, що припинити бойові дії – все налагодиться. І, можливо, без сторонньої гуманітарної допомоги ми могли б упоратися.

Все, що треба для наших людей, можемо закупити в Україні
Валерій Серговський

Справа в тому, що ми, наприклад, прекрасно розуміємо, що вести конвой з цими гуманітарними вантажами надзвичайно накладно, це дорого. Все, що треба для наших людей, ми можемо закупити в Україні. Тому ми звертаємося до своїх партнерів присилати фінанси. Вони фінансують, а ми закуповуємо все, що необхідно.

Мало того, у нас така програма є – надання ваучерів. На певну суму видаються такі ваучери, домовляємося з супермаркетами, вони видають ваучери, людині надається на 200-300 гривень ваучер, а вона йде сама туди і все купує, що їй треба.

– Там магазини розграбовані.

Валерій Серговський: Наприклад, у Маріуполі ми зараз цим займаємося.

– РІА «Новини» передає, що довжина автомобільного «конвою», що доправляє «гуманітарну допомогу» жителям сходу України, перевищує три кілометри, його прибуття на кордон з Україною очікується в середу в першій половині дня.

Раніше повідомляли про те, що в цій автоколоні 280 «камазів», які везуть близько двох тисяч тонн «гуманітарного вантажу».

Маємо ще точку зору Валерія Чалого, заступника голови адміністрації Президента, який учора якраз пояснював різницю в смислах між «гуманітарним конвоєм», як це називає Російська Федерації, та гуманітарною допомогою, про що йшлося у всіх розмовах президента України з керівництвом західних держав.

Валерій Чалий: Це міжнародна допомога. Якщо Росія також буде брати в тому участь, то в принципі ми на сьогодні це не заперечуємо.

Але кілька умов. По-перше, це не мають бути ніякі «конвої». Насправді мені це слово, «конвой», абсолютно не подобається. Якщо ви порівняєте заяву, яка прозвучала від Росії, і порівняєте той самий виклад розмови Баррозу з Путіним на сайті європейському, то ви не знайдете там слова «конвой». Там нормально викладається ситуація. «Гуманітарна допомога». Доставка гуманітарної допомоги. Ця допомога доставляється через контрольовані Україною пункти перетину кордону, із забезпеченням безпеки України, під координацією Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

– Маємо запитання радіослухача.

Слухачка: Я чогось у принципі не розумію. Невже Україна так принизилася, що від Росії щось візьме, якусь допомогу?! Ми що, здуріли зовсім?!

– Те, про що Ви зараз кажете, рясніє цим самим мережа «Фейсбук». У соцмережах всі про це пишуть. Я починала говорити про те, що Луганську, очевидно, не стільки потрібна гуманітарна допомога, як потрібно, щоб не стріляли.

Валерій Серговський: Це вірно.

Але все ж таки є міжнародна практика руху Червоного Хреста. Червоний Хрест працює у всьому світі. Це мережа, 189 національних товариств у світі. Вони об’єднані в одну федерацію. І ми завжди допомагаємо тим національним товариствам, люди яких потребують допомоги.

Все ж таки гуманітарну допомогу потребують. Якщо допомога йде через Червоний Хрест, то вона повинна витримувати ці принципи – нейтральності , неупередженості і незалежності. Це основні принципи. І через це, якщо (не ­– ред.) російський Червоний Хрест надає допомогу , то треба розуміти, що вони надають її в рамках руху Міжнародного Червоного Хреста.

– Отут для мене питання! Я ніде в цих інформаціях, які надходять з Російської Федерації, не бачила, що це допомога від російського Червоного Хреста.

Валерій Серговський: Так.

– Виглядає так, що це допомога від уряду Російської Федерації під егідою Червоного Хреста.

Валерій Серговський: Від уряду (Росії – ред.) під егідою Міжнародного Комітету Червоного Хреста, про що говорив пан Чалий.

– А не Товариства Червоного Хреста Російської Федерації.

Валерій Серговський: Абсолютно. Пан Чалий правий. Гуманітарна допомога повинна йти без усякого супроводу. Тільки під супроводом волонтерів Червоного Хреста. Ніякого військового супроводу. Тому що це зовсім інше. Якщо конвой іде, під військовим супроводом – це, мабуть, військові краще розуміють, як це називається.

– Чи можете прояснити, під яким супроводом ідуть ці 280 «камазів». Знову ж таки солдати Російської Федерації розказують у соціальних мережах про те, що ці автомобілі були перефарбовані у білий колір буквально за добу.

Василь Квашук: Я розумію, що 280 «камазів» – це надзвичайно валика кількість техніки. Безперечно, що такої кількості техніки не було. Цим питанням займається і Червоний Хрест, і займається МНС Росії. Такої кількості «камазів» не було. Тому вони взяли як нові «камази», які взяли на виробництві, очевидно, із заводу, так і перефарбували ті «камази», які у них були, може, навіть на озброєнні у тому самому МНС, а, можливо, навіть у збройних силах. Тому кількість – дійсно, вони перефарбовували вже готові.

Але стосовно збройного конвою, супроводження цього вантажу, то це, звичайно, суперечить всяким міжнародним вимогам, всяким міжнародним конвенціям, які підписувала Україна у тому числі.

Огидно зараз брати від Росії допомогу. Все зруйнувала, а тепер надає допомогу!
Василь Квашук

Як на мене, слухачка правильно ставить питання, що нам огидно зараз брати від Росії допомогу. Спочатку все зруйнувала, призвела до того, щоб зробити виникнення тієї катастрофи в Луганську, щоб зруйнувати всі об’єкти життєзабезпечення, а тепер надає допомогу! Виступає в ролі того, що вона – миротворець, що вона ось: дякуйте, люди, Росії, що вони вам привезли тушонку, цукор, хліб і борошно!

Але я розумію, і керівництво держави, що краще знайти якийсь компроміс, ніж озброєний конфлікт, йти на перемови, отримати через Червоний Хрест за всіма міжнародними правилами надання гуманітарної допомоги, ніж отримати той збройний «конвой», який планувався спочатку паном Путіним, про який говорив заступник голови адміністрації президента.

Валерій Серговський: Можливо, це буде і початком припинення бойових дій. Якби воно було так.

– Якби це було так, то було б дуже добре.

Василь Квашук: Це було б дуже добре.

– Можна цю гуманітарну допомогу привезти. Її всі отримають чи не отримають – тут тяжке питання. Вона дійде, чи будуть стріляти у той час, як її будуть надавати, то невідомо. Але інформаційне забезпечення ця «гуманітарна допомога» точно отримає. Буде виглядати, що знову ж таки українці гноблять власне населення, не дають їм те, се, п’яте, десяте.

Василь Квашук: Важко сказати. Погодитися з усім цим.

Дійсно, інформаційний простір закритий для Луганської і Донецької областей. І не вчора він був закритий. А він був закритий багато років тому, коли мешканці Донбасу користувалися лише російськомовними каналами, слухали те, що їм пропонувала Москва.

І зараз надавання допомоги, звичайно, може бути подане під тим ракурсом, що це буде вигідно для Росії і буде шкідливо для України. Але я вважаю, що ми повинні йти на компроміс, ми повинні йти на перемови і шукати вихід з ситуації. Як сказав наш президент, що ми повинні забезпечити територіальну цілісність держави. Про це не може бути ніяких перемов. Територія держави не продається, і ми її не здаємо. Ми повинні зберегти свій суверенітет, і ми повинні зберегти своїх людей і свою націю.

– Запитання ще одного слухача.

Слухач: По воєнній тактиці, коли йде війна, спочатку йдуть танки, а потому йдуть обози за ними. Не вийде так, що спочатку Росія введе «обози» в «ДНР» і «ЛНР», а Україна нічого з цим не зможе зробити, а потім введе і танки сюди?

Якщо, наприклад, НАТО захоче вибити звідти Росію, то не зможе. Тому що, по-перше, там укріплені райони у Донецьку і Луганську дуже сильно, плюс вони забезпечені продуктами будуть з Росії, плюс військова техніка, яка зараз на кордоні з Україною стоїть, увійде просто туди.

Василь Квашук: Вже говорив заступник голови адміністрації президента Чалий про те, що є міжнародні правила отримання гуманітарної допомоги. І ця гуманітарна допомога буде проходити через пункти пропуску, які визначить Україна, по тих правилах, які визначить Україна.

Кожен «Камаз» буде перевірений на наявність зброї, солдат-бойовиків
Василь Квашук

Безперечно, кожен «Камаз» буде перевірений на наявність зброї, кожний «Камаз» буде перевірений на наявність солдат-бойовиків, які здатні підтримувати «ЛНР» і «ДНР». Тому, звичайно, Україна буде робити все для того, щоб мінімізувати вплив Росії на продовження ескалації і на її загострення.

– Зараз йде про ситуацію в Луганську. Вона критична. Але почали з’являтися повідомлення про те, що вже без світла залишається частина Донецька. І там так само складна ситуація.

Чи буде йти мова про отримання подібних вантажів і в Донецьк?

Валерій Серговський: Ми зараз проговоримо це питання, обдумаємо.

Ні в Луганську, ні в Донецьку наші обласні комітети працювати вже не можуть.Вони там не можуть виконувати ту функцію, для чого вони призначені. Через це ми їх перевели з Донецька в Маріуполь, а з Луганська перевели у Старобільськ. Звідти вони координують усю цю роботу.

По лінії Товариства Червоного Хреста України вже сформована гуманітарна допомога
Валерій Серговський

Гуманітарна допомога? Як тільки там припиняться бойові дії, відразу буде поступати по лінії Товариства Червоного Хреста України. Вона вже сформована, ця гуманітарна допомога, вона в нас є. Я думаю, що в біді не залишимо ми своїх людей у Донецьку і в Луганську.

– Сили і витримки мешканцям Луганська і Донецька, які залишаються там ще в окупованих містах!

  • Зображення 16x9

    Інна Кузнецова

    Була керівником Київського бюро Радіо Свобода впродовж останніх 14 років життя (30.03.1963 – 16.09.2023). Закінчила факультет журналістики Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала кореспондентом, політичним оглядачем Національного радіо, головним редактором Радіо Ера FM.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG