Доступність посилання

ТОП новини

Крим і Донбас. Переслідування за етнічними і політичними ознаками


Бойовики угруповання «ДНР» недалеко від Донецька, 18 серпня 2014 року
Бойовики угруповання «ДНР» недалеко від Донецька, 18 серпня 2014 року

Київ – У Криму, який анексувала Росія, зникають люди, незгодні з російською агресією проти України. Серед них кримські татари й українські громадські активісти. У містах Донбасу, які контролюють «ДНР» і «ЛНР», бойовики викрадають громадських активістів й українських патріотів. Експерти вважають, що ці факти в Україні свідчать не лише про нехтування Кремлем засадничих людських прав і свобод, а й про націлені переслідування за етнічною, релігійною або політичною ознаками.

Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

Уповноважений президента України з проблем кримських татар, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, згідно з рішенням російського суду, на 5 років позбавлений права відвідувати Крим. За його словами, президент Росії Володимир Путін має логіку працівника КДБ, і воліє гнобити або знищити тих, хто йому не до вподоби, або хто відкрито виступає проти його політики.

Режим, встановлений зараз у Криму, значно гірший від радянської влади
Мустафа Джемілєв

«Ця влада, цей режим, встановлений зараз у Криму, значно гірший від радянської влади. Тому що у радянської влади була бодай якась процедура: арешт, слідство, суд, хоч і декоративний. Але тоді була процедура – а зараз люди просто зникають. Згадаймо, Рішат Аметов вийшов з українським прапором протестувати проти так званого «референдуму» (16 березня). На Youtube викладене відео – як його заштовхують в машину, обличчя видно. У його рідному селі всі люди знають, як те викрадення відбувалось. Але ніхто нічого не розповідає – кажуть, якщо я комусь щось скажу, зрозуміло, що потім зі мною станеться», – зазначив Джемілєв.

Такої ж думки дотримується і викладач Києво-Могилянської академії Ігор Лосєв – кримчанин у дев’ятому поколінні, мешканець Севастополя у четвертому поколінні. Доки його рідний Кримський півострів анексований Росією, він не може поїхати додому – за активну проукраїнську позицію він може бути викрадений і вбитий.

Зараз у Криму люди просто зникають, фізично зникають
Ігор Лосєв

«Те, що діється у Криму, воно повертає нас до подій ще 18-го століття, коли після захоплення Криму в 1783 році Російською імперією там будь-які питання з місцевими етносами вирішувались спокійно і без зайвої процедури. Вирішило керівництво Російської імперії депортувати кримських греків на північне узбережжя Азовського моря – і погнали їх пішки. Поки вони дійшли до нинішнього Маріуполя, приблизно половина загинула по дорозі. І все вже тоді робилось без процедур, силовим шляхом. Зараз у Криму люди просто зникають, фізично зникають», – зазначив Лосєв у розмові з Радіо Свобода.

Український режисер Андрій Сенцов був затриманий у Криму співробітниками ФСБ Росії 11 травня, по тому його перевезли до Росії і взяли під варту. Його звинувачують у підготовці терактів у Сімферополі, Ялті й Севастополі з метою дестабілізації політичної ситуації на півострові. Сенцову загрожує до 20 років позбавлення волі. Адвокат Сенцова заявляв, що в кримському СІЗО його катували. Режисер провину не визнає.

Борис Гудзяк
Борис Гудзяк

Крім того, у Криму і на Донбасі мають місце захоплення українських храмів, лунають погрози на адресу їхніх священнослужителів і вірян, які відвідують служби Божі у церквах УПЦ Київського патріархату, греко-католицьких і римо-католицьких храмах. Як розповів Радіо Свобода єпископ УГКЦ Борис Гудзяк, на Донеччині і Луганщині проросійські бойовики здійснюють напади на храми і монастирі Української греко-католицької церкви і переслідують вірян.

Українська греко-католицька церква на Донеччині зазнає значних переслідувань
Борис Гудзяк

«Українська греко-католицька церква на Донеччині зазнає значних переслідувань. Кафедральний храм у Донецьку обезчещений. Терористи зайшли до храму зі зброєю, бомба впала на подвір’я, квартира владики запечатана, авто конфіскували. Монастир сестер-служебниць у Донецьку був «конфіскований» сепаратистами. Інші храми на території Луганської та Донецької областей працюють, але священики перебувають у постійній небезпеці», – зазначив Борис Гудзяк.

Нехтування правом і правами людини почалися з анексії Криму – експерт

Володимир Огризко
Володимир Огризко

Російська влада у Криму і російські спецслужби на Донбасі залякують і намагаються знищити тих, хто підтримує єдність України і виступає проти так званих «Донецької» і «Луганської» «народних республік», вважає юрист-міжнародник, колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко. Подібний розвиток подій – з тотальним порушенням прав людини і прав народів, правил утримання військовополонених, тощо – можна було очікувати від початку російської агресії у Криму. Але вирішувати, чи мають місце злочини проти людяності, чи є ознаки інших злочинів, це справа суду, зауважує експерт.

Треба починати з анексії Криму як найбільш серйозної форми порушення усіх можливих міжнародних правових норм. Необхідні накопичення таких фактів, для подальшого їх використання, це необхідно для майбутнього суду
Володимир Огризко

«Треба починати з анексії Криму як найбільш серйозної форми порушення усіх можливих міжнародних правових норм. А потім починаються уже наслідки цієї агресії й анексії стосовно і українського, і кримськотатарського народу. Не можна казати, що це геноцид, але є ознаки злочинів. На жаль, не можна давати відразу (характеристики) по повній й остаточній кваліфікації – це може зробити лише суд. Кваліфікувати дії росіян у Криму – прерогатива суду», – зазначив Огризко у розмові з Радіо Свобода.

Ситуацію з порушенням прав людей у містах Донбасу, підконтрольних так званим «ДНР» і «ЛНР», Огризко прокоментував таким чином: «Якщо ідеться про захоплення людей, про тортури, знущання над військовополоненими, то це – чіткі порушення багатьох міжнародних Віденських конвенцій про правила ведення війни. Тому необхідні накопичення таких фактів, для подальшого їх використання, це необхідно для майбутнього суду».

Відповідні факти уже представили експерти ООН з прав людини. Помічник генерального секретаря ООН з прав людини Іван Шимонович представив звіт про порушення прав людини на Донбасі. У ньому перераховані факти тортур і вбивств полонених, викрадення мирних мешканців Донбасу задля викупу, які здійснюють незаконні збройні формування («ДНР» і «ЛНР»).

Ірма Крат
Ірма Крат

Київська журналістка Ірма Крат, викрадена бойовиками на Донбасі, після більш як місячного полону намагається допомагати громадським активістам і українським воякам, яких незаконно утримують представники «ДНР» і «ЛНР».

За її словами, у населених пунктах Донбасу, які контролюють бойовики і сепаратисти, людей залякують, а полонених піддають тортурам. У першу чергу небезпека чатує на проукраїнських громадських активістів. Під загрозою і українські правозахисники, журналісти-патріоти і просто національно свідомі люди, зазначила Крат.

«Із Донецька і Луганська, тобто з Південного сходу країни, практично всі, хто хотів виїхати, відчуваючи для себе небезпеку, вони виїхали до Києва. Не всі, звісно, не всі виїхали з тих, хто хотів чи міг, але більшість. А найбільша загроза зараз така, що починають викрадати батьків тих осіб, які знаходяться у Києві й продовжують свою діяльність», – розповіла Крат Радіо Свобода.

Активісти повідомляють правоохоронців про такі випадки, але оскільки викрадення мають місце у містах, які поки що контролюють бойовики, звільнити таких полонених надзвичайно складно, зазначає Крат.

Правники і громадські активісти рекомендують українській владі збирати факти і свідчення тортур, порушення прав людини за етнічною, релігійною або політичною ознаками, щоб пізніше надати ці докази для міжнародного суду. Громадський активіст, журналіст із Донецька Сергій Гармаш вважає, що процес над російськими бойовиками і місцевими сепаратистами повинен відбутись, винні мають бути суворо покарані.

Звинувачення можна буде висувати проти керівників «ДНР» і «ЛНР». Вони мають відповідати за свої злочини
Сергій Гармаш

«Звинувачення можна буде висувати проти керівників «ДНР» і «ЛНР», які Генеральна прокуратура України визнала терористичними організаціями. Вони мають відповідати за свої злочини відповідно до норм українського законодавства і міжнародного права», – зазначив Гармаш у розмові з Радіо Свобода.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG