Доступність посилання

ТОП новини

У Криму почалася штучна русифікація шкільної освіти – кримський журналіст


Сімферополь – Новий навчальний рік анексований півострів Крим зустрічатиме із новими підручниками та навчальними програмами. Повернеться навіть уже забута в Україні п’ятибальна система оцінювання. Водночас зі шкільної програми зникло вивчення української мови, зазнає утисків освітній процес кримськотатарською. Хоча на офіційному рівні всі три мови – російська, українська та кримськотатарська – визнані державними та захищаються так званою «Конституцією» Криму.

Єдина в Криму українська школа-гімназія незабаром остаточно втратить свій статус – її просто перейменують. Мовну ознаку цей навчальний заклад, який створювали у Сімферополі як школу з українською мовою навчання, втратив одразу після анексії півострова: все почалося зі зміни директора, а потім взяли чіткий курс на переорієнтацію школи на російську мову навчання. Як результат – 1 вересня тут почнуть свою роботу дев’ять класів з українською мовою навчання та 31 російськомовний клас.

«Міністр» освіти так званого «уряду» Криму Людмила Гончарова каже, що її відомство діє винятково за волею батьків учнів. За її твердженням, батьки нібито самі обирають російську мову для своїх дітей.

У нас немає заяв від батьків, які б хотіли обрати перший клас для своєї дитини як клас з українською мовою навчання
Людмила Гончарова

«У нас немає заяв від батьків, які б хотіли обрати перший клас для своєї дитини як клас з українською мовою навчання. Формування першого класу базується лише на підставі заяв батьків. У десятих – одинадцятих класах, згідно до закону про освіту, державною мовою навчання визнано російську мову. Тому десяті – одинадцяті класи можуть бути лише класами з російською мовою навчання», – заявила «міністр» освіти Криму.

До анексії в Криму працювало 7 українських, 15 кримськотатарських та майже 600 російськомовних шкіл. З початку цього навчального року зі шкільної програми вилучили уроки української мови, а вчителів її ще влітку скоротили або терміново перепрофілювали на інші предмети. Кримчанин Леонід Кузьмін переконаний, що сьогодні в Криму людей навмисно позбавляють можливості вибору мови освіти.

«Дуже складна ситуація сьогодні створюються в Криму, адже влада створює усі умови, щоб асимілювати населення, щоб кримські татари, українці не відчували своєї ідентичності, а відчували себе частиною загального «російського світу», – каже Леонід.

«Ситуація є загрозливою і для кримськотатарської мови»

Голова асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Сафуре Каджаметова розповіла Радіо Свобода про те, що ситуація у галузі є загрозливою і для кримськотатарської мови. В старших класах навіть у національних школах вивчення рідної мови тепер заборонено. А в решті шкіл вивчення кримськотатарської переведено у статус факультативної, тобто зведено до рівня позакласних гуртків. При цьому вчителі не матимуть права навіть ставити оцінки, аби заохочувати учнів.

На жаль, ця дискримінація залишається та має чинність
Сафуре Каджаметова

«На жаль, ця дискримінація залишається та має чинність. Батьки не пишуть заяви на вивчення іноземної мови англійської, вона є у робочому плані, не пишуть на вивчення російської мови, але на вивчення або навчання на рідній мові їх змушують писати заяви», – додає працівник освіти.

Кримський журналіст Микола Семена вважає таке становище справ порушенням, перш за все, нової «Конституції» Криму, яку ухвалили вже після анексії, і яка – принаймні, на папері – гарантувала рівні права усім трьом основним мовам багатонаціонального півострова.

Якщо в Криму визнано державними три мови, вони мають обов’язково вивчатися всіма учнями у всіх школах
Микола Семена

«Ставлення міністерства освіти, взагалі, нинішньої влади до вивчення мов досить дивне. Взагалі вважається обов’язковим вивчення державних мов. Якщо в Криму визнано державними три мови, вони мають обов’язково вивчатися всіма учнями у всіх школах. Вивчення лише однієї російської мови це є фактично русифікацією освіти та тенденцією, яка не відповідає потребам самого кримського суспільства», – вважає експерт.

Традиційні перші «дзвоники» у кримських школах сьогодні проходитимуть під прапорами Російської Федерації та під звуки російського та кримського гімнів. Перші уроки будуть присвячені «темі патріотизму та любові до батьківщини».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG