Доступність посилання

ТОП новини

Кримські татари проігнорували «вибори» в Криму


Опитування кримських татар: «Крим – це Україна»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00

Опитування кримських татар: «Крим – це Україна»

Сімферополь – За попередніми результатами виборів регіональних і місцевих органів російської окупаційної влади Криму і міста Севастополя, партія Путіна-Медвєдєва «Єдина Росія» набрала 70 відсотків голосів. Це – перші вибори на анексованому півострові, які проводили напередодні за російським законодавством. Їх масово бойкотували кримські татари. Експерти заявляють про залякування людей за неявку на голосування, фальсифікації на виборчих дільницях.

Меджліс кримських татар і низка кримськотатарських організацій закликали співвітчизників до бойкоту підготовки та проведення виборів в умовах окупації Криму. У Бахчисараї, у мікрорайоні компактного розташування кримських татар напередодні виборчу дільницю не відкрили. У дитячому центрі, де зазвичай зберігали бюлетені та виборчі урни, 14 вересня провели семінар учителів дошкільної освіти кримськотатарською мовою.

Чебуреки замість виборів

Ми домовилися, що цього дня будемо смажити чебуреки, годувати свою родину. Це буде вихідний день
Фатіме Алієва

Ще однією ініціативою кримськотатарських жінок став флешмоб «Чебуреки замість виборів».

«Ми домовилися, що цього дня будемо смажити чебуреки, годувати свою родину. Це буде вихідний день, будемо збиратися у родинному колі, радіти дітям та онукам», – розповідає учасниця флешмобу Фатіме Алієва.

Рупор окупаційної кримської влади – агенція «Кримінформ» – повідомила, що очікувана явка кримських татар на виборчі дільниці має сягнути 70 відсотків. Спеціально для телебачення влаштували показове голосування, коли до виборчої дільниці у супроводі журналістів приїхала наречена у національному костюмі та віддавала свій голос під спалахи фотокамер.

Проте вдень, за свідченнями кореспондентів Радіо Свобода, на виборчій дільниці найбільшого у Сімферополі мікрорайону компактного проживання кримських татар Каменка, було тихо і безлюдно. На 12-у годину дня тут проголосували лише 98 осіб із понад тисячі виборців.
За даними Меджлісу, явка кримських татар у різних регіонах півострова протягом цього дня не перевищила 10-15 відсотків.

Радіо Свобода провело власне опитування серед кримських татар Сімферополя.

– Якщо майже весь світ не визнає Крим територією Російської Федерації, про які вибори може йти мова?.

– Не уявляю, кого можна вибрати. Випадкових людей, які потім вирішуватимуть долю нашого народу або долю нашого міста, це немислимо.

– Кримські татари – це ж не громада, це – народ. А в будь-якого народу мають бути різні думки, це – нормально.

– Вірю, що Україна прийде, і справедливість переможе.

Правозахисники та Комітет виборців

Взяти участь у перших виборах у Криму за російськими законами можна було за російським, українським та навіть радянським паспортом. Комітет виборців Криму зареєстрував випадки фальсифікації виборів – вкидання заповнених бюлетенів в урни перед закриття дільниць, а також неодноразову видачу бюлетенів одній особі.

На «виборах» у Сімферополі явка нижча, ніж на «референдумі»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

Правозахисниця Ольга Скрипник вважає порушенням наявність так званої «кримської самооборони» на дільницях та погрози з боку влади про відповідальність за неявку на вибори.

За допомогою цих виборів Російська Федерація намагається легітимувати свою присутність в Криму
Ольга Скрипник

«За допомогою цих виборів Російська Федерація намагається легітимувати свою присутність в Криму. Ми кажемо, якби ж люди дійсно бажали цих виборів, визнавали б усе, що там відбувається, наявність самооборони була б непотрібною. Ми констатуємо, що людей залякують. Ця влада намагається примусити людей голосувати, щоб таким чином визнати там свою присутність», – каже правозахисниця.

Спікер кримського «парламенту» Володимир Константинов
Спікер кримського «парламенту» Володимир Константинов

Генеральна прокуратура України заявила, що проведення виборів 14 вересня в Криму – на тимчасово окупованій території України – є спробою захоплення влади. Організаторам виборів загрожує до 10 років позбавлення волі.

МЗС України також засудив проведення цих виборів, закликавши все міжнародне співтовариство висловити свою позицію.

Про невизнання виборів в анексованому Криму заявили і представники українських організацій та об'єднань вимушених переселенців із Криму.

Тим часом, глава «Держради» Криму Володимир Константинов заявив про високу явку на цих виборах. За його словами, вона становила близько 60 відсотків, а партія «Єдина Росія» за результатами екзит-полів впевнено перемагає з понад 70 відсотками голосів. Константинов також стверджував, що висока явка відзначена і серед кримськотатарського населення півострова. При цьому він не назвав конкретних цифр такої явки.

Кримські татари ігнорують вибори в Сімферополі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG