Доступність посилання

ТОП новини

Оксана Забужко презентувала «Фейсбук»-хроніку Євромайдану


Оксана Забужко презентує «Літопис самовидців»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

Оксана Забужко презентує «Літопис самовидців»

Київ – Українська письменниця Оксана Забужко представила у Києві на «Гогольфесті» книгу «Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву». Це – українська історія від листопада 2013-го до липня цього року, складена із записів у соцмережах та блогах. Усього до антології потрапили близько двох сотень текстів 150 авторів, більшість з яких кияни. Укладачка каже: книга стала спробою відобразити у літературі масові процеси.

Не менше п’ятисот поширень – таким був критерій відбору текстів для «Літопису самовидців». Книга починається з повідомлень про побиття студентів. Останній запис в антології датується 29 липня.

У ній лише тричі зустрічаються прізвища політиків, а опубліковані фрагменти новинної стрічки присвячені важливим людським вчинками, розповідає упорядниця Тетяна Терен. Найбільше у «Літописі» – емоцій і переживань. «Ми плакали, коли шукали, читали і укладали ці тексти», – пригадує вона.

Письменник має ходити вулицями і їздити у громадському транспорті, щоб знати, що і як говорять люди, відчувати історію ще до того, як її озвучать журналісти, каже Оксана Забужко, яка укладала книгу. Для неї робота над «Літописом самовидців» стала дослідженням психологічної трансформації українського суспільства.

Література соцмереж

Письменниця каже: в Україні надзвичайно інтелектуальні соцмережі – через відсутність інших каналів висловлювання. Саме у них за дев’ять місяців з’явилися нові імена української літератури, вважає вона. А присутність анонімів серед авторів свідчить про творення новітнього українського фольклору.

«Ця книга стала пошуком нового жанру, через який можна у літературі відобразити масові процеси. І в якомусь сенсі це відповідь на питання, яким має бути шлях літератури у 20 столітті», – зазначає Забужко.

Книжок про Майдан уже з’явилось достатньо, зауважує керівник проекту та співзасновник видавництва «Комора» Ростислав Лужецький.

«Але ми спробували знайти свою власну форму. І вибрали концепцію людського наративу, яка, на нашу думку, є найбільш драматичною та точною. Оксана Забужко добирала дописи, керуючись внутрішнім голосом, але вони читаються, як єдиний роман», – каже він.

«Літопис самовидців: дев’ять місяців спротиву» вже презентували на Форумі видавців у Львові. А частину накладу відправлять бійцям у зоні воєнних дій на Донбасі.

  • Зображення 16x9

    Євгенія Олійник

    Кореспондент і карикатурист, працюю на Радіо Свобода з серпня 2011 року. Водночас здобуваю освіту в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка.

Дивитись коментарі (2)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG