Доступність посилання

ТОП новини

Нацбанк налякав гривню?


©Shutterstock

Київ – Падіння курсу гривні на міжбанку до нового історичного мінімуму спонукає уряд та президента терміново радитись із банкірами про запобіжні заходи. Водночас експерти розходяться у думках щодо причин слабкості національної валюти. Якщо одні вказують на помилкові рішення Національного банку, то інші покладають відповідальність на економічну політку уряду.

Гривня впала до нового історичного мінімуму – 14,9 за долар – через те, що Нацбанк скоїв низку помилок, зокрема, запровадив стовідсотковий продаж експортної виручки та видачу приватних валютних переказів у гривнях, заявляє у коментарі Радіо Свобода президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

На його думку, подібні адміністративні обмеження лякають громадян та викликають паніку на валютному ринку. Через дії НБУ стався раптовий відтік коштів із банків, що не дозволило зафіксувати гривню на рівні близько 13 гривень за долар, стверджує Охріменко. Він вважає, що Нацбанк має припинити «штучні вказівки банкам» стосовного того, що робити з валютою і за яким курсом її виставляти на ринок. Втримати гривню «на плаву» зможе лише система заходів, наголошує експерт.

Адміністративні дії ніколи не дають позитиву, якщо не використовувати монетарні механізми
Олександр Охріменко

«Валютний коридор. Моніторинг на повернення валютних депозитів. Спеціальний аукціон, як робив Стельмах, для позичальників валютних. Збалансувати співвідношення між гривнею і валютою, як у 2012 році робив Арбузов. Це б дало можливість, якщо не повернути до 12-ти, то хоча б напрямок був до 12-ти. Якщо Нацбанк цього робити не буде – спрогнозувати складно. Адміністративні дії ніколи не дають позитиву, якщо не використовувати монетарні механізми», – каже Охріменко.

Утім у будь якому разі девальвація гривні триватиме, зауважує Олександр Охріменко.

З цим погоджується і президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Водночас він бачить зовсім інші причини послаблення курсу гривні. В Україні просто не вистачає валюти, щоб задовольнити попит на неї, що у свою чергу пояснюється негативним платіжним сальдо, пояснює експерт. Тим більш, що через воєнні дії на сході країни значно зменшилися обсяги експорту продукції металургійної промисловості, додає він.

Курс гривні залежить від уряду більше, ніж від НБУ – Сугоянко

За словами Олександра Сугоняка, українську національну валюту врятує лише модернізація економіки за системною довгостроковою програмою, яка могла би привабити інвесторів, дати нові робочі місця та збільшити виробництво в усіх галузях.

Від Національного банку курс залежить відсотків на 20-30, а на 70-80 залежить від Кабінету міністрів України, від його економічної політики. Відсутність економічної стратегії призвела до того, що є
Олександр Сугоняко

«Від Національного банку курс залежить відсотків на 20-30, а на 70-80 залежить від Кабінету міністрів України, від його економічної політики. Відсутність економічної стратегії призвела до того, що є. Валютний ринок – це дзеркало того, що робиться в українській економіці. Зрозуміло, що коли Нацбанк почне мати на увазі той рівень інфляції, який є на сьогоднішній день, це не може бути причиною для такого обвалу гривні», – наголошує Сугоняко.

Чергове падіння гривні змусило президента України Петра Порошенка та прем'єр-міністра Арсенія Яценюка скликати на 23 вересня цього року нараду в НБУ з керівниками 15 найбільших українських банків, повідомляє «Дзеркало тижня». Видання пише, що предметом наради буде питання про додаткові заходи, необхідні для відновлення кредитування економіки та ситуація на валютному ринку.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG