Доступність посилання

ТОП новини

Військовий призов у Росії та війна на Донбасі


Бойовики угруповання «ДНР» стоять на спаленому українському бронетранспортері біля Новокатеринівки, Донецька область, 24 вересня 2014 року

Світлана Павлова

Цього року вперше від часів початку Першої Чеченської війни планується призвати 500 новобранців із Чечні – таке рішення ухвалив глава Міноборони Росії Сергій Шойгу. Призов до армії відбувається на тлі напруженості на сході України. Раніше громадські працівники висловлювали побоювання, що до зони конфлікту на території Луганської та Донецької областей могли бути спрямовані російські строковики.

Повноцінний призов у Чечні був припинений у 1994 році з початком російсько-чеченського збройного конфлікту. Наразі місцеві призовники проходять службу в підрозділах МВС Росії, що розташовуються на території Чечні. Однак в серпні цього року глава республіки Рамзан Кадиров заявив, що чеченці – громадяни Росії і не можна позбавляти їх можливості стати захисниками вітчизни. Глава Міноборони Сергій Шойгу жваво відгукнувся на висловлювання Кадирова і вже 19 вересня підписав указ про призов чеченських юнаків до лав російських солдат.

Невдовзі після початку збройного конфлікту на сході України у ЗМІ з’явилася інформація про участь в ньому військових із Чечні та інших кавказьких республік. Повідомлялося, що вони вирушили на територію Луганської та Донецької областей як добровольці. Про можливу участь російських солдат-строковиків в цьому конфлікті також неодноразово заявляли громадські діячі.

Валентина Мельникова
Валентина Мельникова

Своїми побоюваннями у зв’язку з початком осіннього призову з Радіо Свобода поділилася голова Комітету солдатських матерів Росії Валентина Мельникова.

Крім війни, у нас існує ще величезний фактор ризику – відправка хворих до військових частин
Валентина Мельникова

– У нас вже є багато скарг не тільки в Москві, але і в інших місцях, що вже визнають придатними хлопців із захворюваннями. Адже, крім війни, у нас існує ще величезний фактор ризику – відправка хворих до військових частин. Тому мені просто прикро, що ми 26-й рік працюємо і не можемо змусити державу комплектувати нормальну армію. Ну, а що стосується війни, це взагалі дуже важко. На жаль, багато сімей не розуміють, що відбувається з військовими частинами, що хлопців можуть відправити в бойові дії, і тому вони дуже легковажно ставляться до історії із призовом їхніх хлопців.

– Наприкінці серпня Ви заявляли, що деяких строковиків відправляли на схід України. Чи з’явилися якісь підтвердження цієї інформації, і чи були ще подібні звернення?

Хлопців із рязанської десантної дивізії, яких примушували укласти контракти. Двоє сказали, що їх вивели з України
Валентина Мельникова

– Більше не було. За скаргами хлопців із рязанської десантної дивізії, яких примушували укласти контракти, була проведена перевірка. Ми отримали відповідь від прокуратури, що в порушенні порядку укладання контрактів їх до цього примушували. Ну, і у відповіді було зазначено, що вони повертаються до місця постійної дислокації, загалом, все має закінчитися добре. Більше скарг і звернень не було. Ті сім’ї, які турбувалися, що немає телефонного зв’язку з їхніми хлопцями, отримали дзвінки від хлопців. Двоє сказали, що їх вивели з України, але ніхто поки не хоче намагатися чогось добиватися. Усі поки сидять і чекають, чим це скінчиться.

– Як ви ставитеся до ініціативи призвати до російської армії чеченських юнаків?

– Для того, щоб серйозно коментувати такі речі, треба бути знайомим із планом призову, який відправляється з Генерального штабу до суб’єктів федерації. Природно, він секретний, і я його не бачила. Поки я бачу тільки загальні заяви, які мене, чесно кажучи, засмучують. І заяви Рамзана Кадирова, про те, що треба призивати. І поспішність, з якою йому відповідають в нашому Міністерстві оборони. Так що конфліктів не уникнути. У мене є слабка надія, що зроблять призовні комісії, укомплектують військкомати, проведуть заклик і відкладуть всі ці справи до майбутніх часів і до військ відправляти не будуть.

Дмитро Гудков
Дмитро Гудков

Близько місяця тому депутат Держдуми від партії «Справедлива Росія» Дмитро Гудков надіслав запит до Міністерства оборони з проханням прокоментувати інформацію про можливу участь російських військовослужбовців у бойових діях на території України. Днями з відомства надійшла відповідь, в якому говорилося, що інформація про дії російських військовослужбовців на території України «поширюється українськими та окремими західними ЗМІ» та не відповідає дійсності.

До мене звернулися «Солдатські матері» із проханням посприяти у перевірці інформації, що низка громадян Росії ймовірно загинула або була поранена на сході України
Дмитро Гудков

«Все почалося, коли до мене звернулися «Солдатські матері» і до представників низки партій, наприклад РПР-Парнас, із проханням посприяти у перевірці інформації, яка з’явилася в багатьох ЗМІ. Інформацію про те, що низка громадян Росії ймовірно загинула або була поранена на сході України. З’явилися повідомлення, що вони є діючими військовослужбовцями. Відповідно я направив листа на ім’я міністра оборони і попросив підтвердити або спростувати цю інформацію.

На питання про прізвища громадян Росії, яких багато ЗМІ називають загиблими, пораненими, мені не відповіли, пославшись на захист персональних даних
Дмитро Гудков

Якщо на низку питань вони відповіли, то на питання про прізвища цих громадян Росії, яких багато ЗМІ називають або загиблими, або пораненими військовослужбовцями, мені не відповіли, пославшись на вимогу закону про захист персональних даних. Чесно кажучи, мене це здивувало, бо така відповідь породжує велику кількість запитань. А якщо все те, що поширювалося в ЗМІ, брехня, то це був чудовий шанс для Міністерства оборони, переконливо спростувати всю цю неправду. Питання, чому вони цього не зробили», – каже Дмитро Гудков.

Під час осіннього призову російські збройні сили повинні поповнити близько 154 тисяч новобранців.

Оригінал публікації на сайті Російської редакції Радіо Свобода

Антивоєнний заклик, поширений у соцмережах
Антивоєнний заклик, поширений у соцмережах

На цю ж тему:

На Донбасі загинули і зникли до 4 тисяч російських військових – правозахисниця

Зниклі безвісти вояки Росії на Донбасі

Місто Росії, яке чекає на труни з Донбасу

Російські вояки повертаються у трунах зі «смертельної відпустки»

У російському Брянську «афганці» проти війни в Україні

Секрети «таємної війни Путіна»

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG