Доступність посилання

ТОП новини

Суд у Франції відмовляється випустити під заставу казахстанського мільярдера-втікача Аблязова


Мухтар Аблязов, архівне фото 2010 року з родинного архіву

Суд у Франції відмовив сьогодні у звільненні під заставу мільярдерові й опозиційному діячеві з Казахстану Мухтарові Аблязову, який перебуває там під вартою в очікуванні розгляду справи про його екстрадицію.

Як вирішив апеляційний суд у місті Ліоні, випускати Аблязова з-під варти не можна, бо немає достатньої впевненості, що він залишиться у Франції.

На початку року інший суд у Франції у принципі схвалив екстрадицію Аблязова до України або до Росії, які розшукують його поряд із Казахстаном, але його захист оскаржує це рішення.

Слухання щодо цієї скарги має відбутися цього місяця.

Захист Аблязова, а також правозахисники критикують рішення про екстрадицію. Вони заявляють, що ні в Україні, ні в Росії він може не отримати справедливого розгляду справи, до того ж існує ризик, що ці країни можуть далі екстрадувати його до Казахстану, де діячеві можуть загрожувати тортури й інші зловживання.

51-річного Мухтара Аблязова, критика влади президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, арештували на півдні Франції наприкінці липня минулого року, за повідомленнями, за запитом на екстрадицію, що надійшов із України. Крім того, такі ж запити надійшли і з Казахстану та Росії. Франція не має з Казахстаном угоди про екстрадицію, але має такі угоди з Україною і Росією; ці ж дві країни, у свою чергу, мають угоди про екстрадицію з Казахстаном.

Аблязова, опозиціонера до влади президента Назарбаєва і колишнього керівника найбільшого комерційного банку Казахстану, «БТА Банку», на батьківщині звинувачують у розкраданні понад 6 мільярдів доларів. В Україні і Росії проти нього висунули схожі звинувачення через розтрати у місцевих дочірніх банках «БТА Банку».

Аблязов утік із Казахстану до Лондона 2009 року, коли казахстанська влада відібрала в нього контроль за його банком, і отримав притулок у Великій Британії у 2011 році. Але 2012-го він утік і з Великої Британії, де його заочно засудили до 22 місяців ув’язнення за неповагу до суду через те, що він приховав від британської влади свої активи, які мали бути заморожені за рішенням суду.

Аблязов заявляє, що всі звинувачення проти нього політично мотивовані і є намаганнями Назарбаєва усунути його як політичного супротивника.

Мухтар Аблязов на початку 2000-х років організував у Казахстані опозиційний «Демократичний рух Казахстану», був засуджений за незаконне підприємництво й зловживання службовим становищем на його попередній посаді міністра промисловості і торгівлі, та потім помилуваний. Відтак він був серед організаторів опозиційної партії «Демократичний вибір Казахстану», пізніше закритої рішенням суду.

XS
SM
MD
LG