Доступність посилання

ТОП новини

Шахраї заробляють на поранених бійцях


Львів – Саме завдяки підтримці людей існує українська армія і добровольчі батальйони, які перебувають у зоні бойових дій на Сході. Люди жертвують гроші, продукти, одяг, допомагають пораненим бійцям. Водночас є ті, які наживаються на чужій біді і використовують ситуацію. Як не потрапити на гачок аферистів і бути певним, що допомога дійде до того, хто її потребує?

26-річний Тарас Романець два роки тому після автомобільної аварії став інвалідом. Тоді його фотографія була опублікована у ЗМІ. І недавно чоловік дізнався від знайомої, що світлина дворічної давності розміщена у соціальних мережах, як пораненого бійця у зоні АТО, з номером рахунку, куди слід переказувати гроші.

Тарас Романець
Тарас Романець

«Там написали, що я Діма Муравйов з зони АТО, важкопоранений і що мені дуже потрібні гроші. Одразу знайома написала заяву в міліцію. Я ніколи не був у зоні АТО», – розповів паралізований чоловік.

Скільки грошей було перераховано громадянами шахраям, невідомо, не знайшли правоохоронці й самих злочинців.

Будь-хто з поранених може стати жертвою шахраїв

Наталя Солтисяк
Наталя Солтисяк

Наталя Солтисяк, як громадський активіст, займається моніторингом інтернету. І від початку бойових дій на Донбасі, коли люди почали масово підтримувати і допомагати армії і батальйонам, виявила десятки випадків шахрайства. Жінку зацікавила фотографія нібито пораненого, як було підписано, який втратив ногу і руку, з усіма банківськими рахунками та історією хлопця. Як вона з’ясувала, фотографія була зроблена кілька років тому у шпиталі чоловікові, який внаслідок ДТП втратив ногу.

У соцмережах я знайшла, що справжній чоловік, який постраждав в аварїі, попереджав усіх про фейкову фотографію
Наталя Солтисяк

«Я засумнівалась щодо фото, бо надто мутне лице і видно було, що воно переставлене фотошопом. Поміняли голову і відрізали руку, тобто забинтували. У соцмережах я знайшла, що справжній чоловік, який постраждав в аварїі, попереджав усіх про фейкову фотографію. Все частіше такі фотографії з’являються, викладають реальну світлину бійця і викладають свої рахунки.

Таким чином шахраї збирають гроші. Також ми виявили фейкову сторінку, де було багато фотографій різних хлопців. Там були фото з 2010 року пораненого бійця і ми домоглись видалення цієї сторінки з фейсбуку. Знаходили фотографії вбитих дітей з Чечні, які подавались, як з України», – каже експерт.

Приклади фейкових фото з бійцями АТО (праворуч неправдиве)
Приклади фейкових фото з бійцями АТО (праворуч неправдиве)

поширювати невідомі фотографії, які викликають у них сумнів, перш ніж переказати гроші пораненому бійцеві чи родині загиблого, варто перевірити факти.

На Львівщині працюють сотні волонтерських рухів, між якими

немає системної взаємодії. Ніхто не відстежує їхню діяльність і є багато випадків, коли шахраї, непорядні особи просто підлаштовуються під волонтерів.

Порада, щоб не натрапити на шахраїв, користуватись перевіреними даними і перевіреним людям здавати допомогу, а це церкві, військовим частинам, звертатись до тих волонтерів, які визнані громадськістю
Вадим Бакай

«Порада, щоб не натрапити на шахраїв, користуватись перевіреними даними і перевіреним людям здавати допомогу, а це церкві, військовим частинам, звертатись до тих волонтерів, які визнані громадськістю. Треба дані перевіряти під фото, чи брав участь солдат у бойових діях, чи ні», – наголосив Вадим Бакай, офіцер львівського регіонального медіа-центру.

А ще, щоб не потрапити на гачок шахраїв, найкраще допомогу принести пораненому бійцеві у госпіталь чи передати його рідним.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG