Доступність посилання

ТОП новини

Третього Майдану Україна не переживе – польські експерти


©Shutterstock
©Shutterstock

Варшава – Як у Польщі бачать Україну після виборів до Верховної Ради? Якого розвитку подій в українській державі сподіваються польські експерти? Чи намагатиметься Путін пробити сухопутний коридор у Крим? Ці питання обговорювали учасники варшавської дискусії «Ураїна після виборів», організованої Польським інститутом міжнародних справ.

Росіяни розраховували на те, що націоналісти матимуть значне представництво в парламенті й на Україну надалі можна буде вішати усіх собак і поширювати пропаганду, що Україна фашистська
Міхал Кацевіч

Міхал Кацевіч, оглядач часопису Newsweek Polska позитивно оцінює той факт, що українці обрали до парламенту здебільшого політиків поміркованих поглядів. «Під час цих виборів радикалізм поліг як політичний проект. Це є предметом великого смутку в Росії, тому що росіяни розраховували на те, що націоналісти матимуть значне представництво в парламенті й на Україну надалі можна буде вішати усіх собак і поширювати пропаганду, що Україна фашистська», – сказав Кацевіч.

Натомість експерт Катажина Квятковська-Москалевіч результати виборів по одномандатних округах називає досить песимістичними. Мовляв, саме з одномандатних округів до Верховної Ради потрапили скомпроментовані політики. Міхал Кацевіч бичем українського політичного життя вважає місцеві олігархічні клани, які пропихають своїх представників до парламенту. Польський оглядач говорить: «Вони мають в кишені усіх місцевих чиновників, міліцію, ЗМІ, а також мають гроші, тож вони можуть конструювати місцеву політичну сцену так як хочуть і вони точно впливають на те, що відбувається в Києві. Це потужна армія людей, і ця проблема без сумніву існуватиме в Україні ще багато років».

Україну буде непросто визволити від олігархів?

Може статися так, що політики, які відмінюють слово «реформи» через усі можливі відмінки підуть по лінії найменшого опору й ухвалять такі реформи, які найбільше вдарять по суспільству
Катажина Квятковська-Москалевіч

Квятковська-Москалевіч ділиться своїми побоюваннями щодо нового українського парламенту. Вона каже: «Я боюся, що може статися так, що політики, які відмінюють слово «реформи» через усі можливі відмінки підуть по лінії найменшого опору й ухвалять такі реформи, які найбільше вдарять по суспільству. Тобто я маю на увазі те, про що говорила Тетяна Чорновол, що будується структура, яка вдарятиме в малий і середній бізнес, а не в олігархів».

Думки Квятковської-Москалевіч поділяє кореспондент польського телебачення TVP Арлета Бойке. Вона зазначила: «Впливові політичні сили були фінансовані олігархами, тож схоже на те, що Україну непросто буде від них визволити».

Такий небажаний для України сценарій, каже Квятковська-Москалевіч, може спричинити третій Майдан. А це, на думку експерта, дуже небезпечне адже внутрішньою політичною нестабільністю неодмінно скористалися б вороги української державності. «Усім повинно бути зрозуміло, що третього майдану ця держава не переживе. Якби він розпочався, то цим скористалася б Росія і серпаратисти. Сподіваюся, усі гравці політичного життя України меншою чи більшою мірою це усвідомлюють», – зазначила експерт.

Міхал Кацевіч поділився міркуваннями щодо ймовірності створення Росією так званого сухопутного коридору до Криму. «Я думаю що президент Порошенко не відважиться на припинення сухопутного сполучення з Кримом, навпаки, коли росіяни матимуть дедалі більші проблеми із сполученям через Керченську протоку, то цей рух транспорту суходолом буде збільшено, бо в Києві повністю усвідомлють, що як тільки вони почнуть блокувати сухопутне сплучення з Кримом , то росіяни почнуть здобувати Маріуполь», – вважає Кацевіч.

Польські експерти говорили також про ухвалений в Україні закон про люстрацію. На думку Войцеха Конончука з Польського інституту міжнародних справ, українське люстраційне законодавство ухвалювалося поспіхом і є недопрацьоване. За словами експерта, це може спричиняти різні негативні наслідки, наприклад, виникнення корупційних схем, які ослаблюватимуть дію люстрації.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG