Доступність посилання

ТОП новини

«Зимовий пакет», ухвалений у Брюсселі, забезпечить Україну газом


©Shutterstock
©Shutterstock

Брюссель – Угода щодо відновлення постачання газу в Україну досягнута. Після багатогодинних нічних переговорів, низки перельотів між Москвою та Брюсселем, телефонних консультацій на найвищому рівні українські, російські та європейські учасники газових переговорів врешті-решт дійшли згоди в газовому конфлікті. Пізно ввечері у четвер сторони підписали документи, що гарантуватимуть постачання російського газу в Україну протягом опалювального сезону.

Сторони урочисто перед камерами міжнародної преси підписали зобов’язуючий тристоронній протокол, тобто ЄС-Україна-Росія. Також у Європейській комісії поклали підписи під доповненням до контракту між «Газпромом» і «Нафтогазом».

«Проривом та позитивним моментом для європейців та для України» назвав результати газових переговорів єврокомісар з енергетичної політики Ґюнтер Еттінґер. Пояснюючи деталі домовленостей, він зауважив, що Росія надасть Україні газову знижку в 100 доларів і протягом зимового періоду держава отримуватиме газ за фіксованою ринковою ціною.

Також Україна отримає допомогу від МВФ і ЄС, за домопомогою якої зможе оплатити всі свої рахунки за газ. «Завдяки цьому, українська сторона отримала можливість замовити таку кількість газу, яка буде їй буде необхідна», – додав Еттінґер, висловлюючи впевненість, що транзит російського газу через Україну буде забезпечений і заборгованості будуть оплачені.

За словами єврокомісара, Росія до кінця нинішнього року отримає від України 3,1 мільярда доларів для погашення газових боргів.

На його думку, підписання тристоронньої угоди може служити прикладом для практичного поліпшення відносин між Україною та Росією.

Причин змерзати взимку вже немає – Баррозу

«Завершення мого мандату голови Єврокомісії не могло відбутися краще, як підписанням цих газових домовленостей», – зі свого боку заявив голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу. – Я сподіваюся, що нинішні угоди додадуть довіри між Україною та Росією, а всі взяті нині зобов’язання – і постачальника, і транзитера – будуть дотримані… Тому, немає причин змерзати цієї зими».

«Складний осінно-зимовий період цього року пройде у нормальному режимі», – заявив у Брюсселі український міністр енергетики Юрій Продан. Він каже, що на цей період більше не застосовуватиметься принцип «бери, або плати» і тепер, «ухваливши проміжні рішення, Україна разом із Єврокомісією зможе забезпечити необхідне фінансування для закупівель обсягів газу, що забезпечать енергетичну безпеку України та безпеку транзиту до країн ЄС».

Однак, остаточне рішення й врегулювання буде здійснене у арбітражному суді, – додає український урядовець.

Міністр Продан уточнив, що в рамках «зимового пакету», тобто, з 1 листопада 2014 року – по 31 березня 2015-го визначені сталі ціни на газ. До кінця цього року вона складе 378 доларів США за тисячу кубічних метрів, а в першому кварталі 2015 року – 365 доларів.

«Ми підписали тристоронній протокол, і я надіюся, що підпис Єврокомісії буде гарантією виконання цього протоколу», – підсумував міністр енергетики Юрій Продан.

Новий газ буде після передоплати й першого траншу погашень боргу

Міністр енергетики Росії Олександр Новак, пояснюючи деталі боргових виплат України та закупівель нових обсягів газу, пояснив, що зазначені 3.1 мільярда доларів до кінця цього року Київ має перерахувати «Газпрому» двома траншами: перший – найближчими днями. Другий – до кінця цього року. «Умовою нових постачань російського газу є домовленості щодо передоплати та надходження першого траншу боргових виплат», – зазначив російський міністр.

Отже, базові умови для відновлення газопостачання в Україну протягом зими досягнуті.

Однак, не варто забувати, що з таким непередбачуваним партнером як Росія, важко щось прогнозувати напевне. До того ж, мова йде про так званий «зимовий пакет», тож можливо, що про подальше, літнє постачання газу згодом доведеться домовлятися окремо.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG