Доступність посилання

ТОП новини

Міжнародний кримінальний суд не відкриває провадження через «флотилію миру»


Судно Mavi Marmara, архівне фото
Судно Mavi Marmara, архівне фото

Міжнародний кримінальний суд повідомив сьогодні, що не буде відкривати провадження за позовом проти Ізраїлю у справі про рейд ізраїльтян на судно порушників блокади Смуги Гази, внаслідок якого загинули люди.

Як заявила головний прокурор суду Фату Бенсуда, хоча й є варті уваги підстави вважати, що на судні могли бути скоєні воєнні злочини, суд усе ж має віддавати перевагу справам про воєнні злочини, скоєні в широких масштабах, і тому не розглядатиме справу про цей рейд.

Фату Бенсуда раніше провела попереднє розслідування справи після того, як минулого року позов проти Ізраїлю подала африканська держава Коморські Острови, під прапором якої формально йшло турецьке судно, де сталася трагедія.

Так звана «флотилія свободи», чи «флотилія миру» – група з шести суден із гуманітарною допомогою для палестинців, яку значною мірою спорядила Туреччина, – намагалася 31 травня 2010 року, попри попередження ізраїльської сторони, порушити встановлену Ізраїлем морську блокаду Смуги Гази, контрольовану радикальним антиізраїльським угрупованням «Хамас». На судна висадився ізраїльський десант, щоб зупинити їхній рух до Смуги Гази. У сутичках, які виникли на борту одного з суден Mavi Marmara, загинули дев’ять пропалестинських активістів, громадян Туреччини (один із них мав також громадянство США). Іще майже 190 активістів, за турецькими даними, були травмовані внаслідок рейду. Активісти заявляли, що ізраїльтяни стріляли в них безпідставно; ізраїльські військові твердять, що саме напад активістів змусив їх до самооборони.

Дії Ізраїлю стосовно флотилії також гостро критикувала міжнародна спільнота. Натомість ізраїльське розслідування не знайшло ніяких порушень міжнародного права в діях десанту. Однак прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу пізніше визнав, що в діях десантників були помилки.

Ізраїль наполягає, що блокада Смуги Гази необхідна, щоб не допустити потрапляння зброї до рук радикалів, а гуманітарну допомогу палестинцям треба доставляти через територію Ізраїлю для контролю її вмісту.

XS
SM
MD
LG