Доступність посилання

ТОП новини

Вільна економічна зона – для бойовиків?


©Shutterstock

Вільна економічна зона – один із варіантів, який уряд України розглядає для підконтрольної бойовикам частини територій Донбасу. Про це заявляють у Міністерстві фінансів. Премʼєр-міністр Арсеній Яценюк однак вкотре наголосив, що Україна не має наміру співпрацювати з сепаратистами. У Центрі антикризових досліджень формат вільної економічної зони для частини Донбасу вважають малоймовірним і називають порівняння ситуації у Криму і на Донбасі некоректним.

В уряді міркують, як бути з тією територією Донбасу, яка наразі підконтрольна бойовикам. У Міністерстві фінансів нагадують, що, згідно з рішенням РНБО, уряд припинив фінансувати ці райони. Водночас, як зазначив міністр Олександр Шлапак в інтервʼю «Першому національному», поки неясно, як бути з податковими питаннями, зокрема – порушеннями у цій сфері.

Як перевірити на сьогодні, що чиниться на території, яка не перебуває під нашим контролем? Ніяк. Ось чому ми зараз працюємо над тим, яким чином вибудувати відносини з цією територією
Олександр Шлапак

«Як перевірити на сьогодні, що чиниться на території, яка не перебуває під нашим контролем? Ніяк. Ось чому ми зараз працюємо над тим, яким чином вибудувати свої й економічні, і фінансові, і податкові відносини з цією територією», – зазначив міністр.

Із ким співпрацювати?

Вільна економічна зона – лише один із варіантів. Формат – на кшталт того, який українська сторона визначила для анексованого Росією Криму. На прикладі окупованого півострову – це вільна митна зона, з цієї території не збирають загальнодержавні податки, діє мультивалютний режим. Формально такою вільною економічною зоною управляє спеціально створена державна керуюча компанія.

Президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло однак вважає, що порівнювати ситуації у Криму і на Донбасі некоректно. Він нагадує, що Росія визнала свою юрисдикцію у Криму, тоді як на Донбасі Кремль навіть не визнає присутності своїх військових.

Можна говорити про спеціальний режим на цій території, як на території, де не діє українське законодавство. Але називати це спеціальною економічною зоною я не ризикнув би
Ярослав Жаліло

«Спеціальна економічна зона передбачає функціонування локальної економіки. Локальна економіка не може функціонувати, якщо немає усталених норм права, – пояснює експерт. – Можна говорити про спеціальний режим на цій території, як на території, де не діє українське законодавство. Але називати це спеціальною економічною зоною я не ризикнув би».

Ми прямих перемовин із російськими терористами вести не будемо
Арсеній Яценюк

За словами експерта, теоретично створення такої зони на частині території Донбасу було б можливим у разі, якби Україна визнала юрисдикцію місцевих утворень бойовиків. Але Україна вважає терористичними організації на кшталт «ДНР» і «ЛНР». Глава українського уряду Арсеній Яценюк нагадав цього тижня, що співпрацювати з бойовиками ніхто наміру не має: «Ми прямих перемовин із російськими терористами вести не будемо. Ніяких «виборів» у Донецьку і Луганську не було, і законної влади, окрім української, на території Української держави немає».

Вести переговори можна лише про соцзахист громадян – експерт

Ярослав Жаліло нагадує: спроба перетворити тимчасово підконтрольні бойовикам райони на територію зі спеціальним режимом була в законі «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який, однак, фактично втратив чинність після проведення там незаконних «виборів».

Єдина співпраця, яка може бути – це робота щодо забезпечення соціального захисту громадян України
Ярослав Жаліло

«Єдина співпраця, яка може бути (між урядом України і бойовиками – ред.) – це робота щодо забезпечення соціального захисту громадян України, які перебувають на цій території. Це – та робота, яка має вестися на рівні формальних чи неформальних переговорів. Але про будь-які економічні відносини в цій ситуації говорити несерйозно. Або ж треба говорити про зміну ставлення – зокрема й до цих утворень («ДНР» і «ЛНР» – ред.), визнання їх як локальної влади», – говорить експерт.

14 листопада президент Петро Порошенко ввів у дію РНБО, яке, зокрема, пропонує Нацбанку впродовж місяця припинити обслуговування банківських рахунків у зайнятих бойовиками районах Донбасу. У рішенні також пропонується визнати таким, що втратив чинність, закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей». В угрупованні «ЛНР» уже заявили, що з огляду на таке рішення відмовляються підписувати будь-які домовленості тристоронньої контактної групи у складі України, Росії й ОБСЄ.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG