Доступність посилання

ТОП новини

Росія закінчить своє існування, коли Китай загарбає значну частину російських територій – експерт


Олексій Толкачов, політичний експерт

Післявоєнні структури, як європейські, так і світові, більше не ефективні й не можуть захистити жодну державу від агресії. Про це заявив президент України Петро Порошенко в інтерв’ю німецькій телекомпанії ARD. За словами Порошенка, світ потребує нової системи безпеки. Системи, спрямованої не проти когось, у тому числі Росії, а для захисту територій. Натомість політичний експерт Олексій Толкачов наголосив в інтерв’ю Радіо Свобода, що нині побудувати новий надійний безпековий світовий лад, в якому державам не загрожуватиме агресія з боку сусідів, нереально. Він пропонує шукати нові моделі безпеки не в юридичних нормах, а в свідомості людей.

– Мені здається, що важко сподіватися на створення нової системи безпеки, тому що будь-яка система – це не тільки правові норми, не якісь організації, які будуть засновані зі штаб-квартирами в Женеві чи в Нью-Йорку. Система безпеки – це, найперше, готовність самих держав, народів активно діяти для того, щоб протистояти агресору. І сьогодні якраз, після завершення «холодної війни» та після розвалу Радянського Союзу, європейські і західні суспільства розслабилися. Вони вже звикли до комфорту, і їм надзвичайно боляче переступати якусь межу власного комфорту та вдаватися до активних дій.

Тобто створити ще одну організацію, яка буде пальцем грозити агресорові і робити гучні заяви – це можна зробити, але це не буде система безпеки. На сьогодні тільки агресивні дії Путіна, який вийшов за межі, дозволені системою міжнародної безпеки, вже поставили в повний розпач західні країни.

Уявімо, що агресором, наприклад, буде не Росія, а Китай, який виробляє продукти і товари практично для всього світу. Якщо Китай порушить міжнародні норми безпеки, чи зможе західний світ ввести санкції стосовно Китаю? Авжеж, ні!
Олексій Толкачов

А уявімо, що агресором, наприклад, буде не Росія, а Китай, який виробляє продукти і товари практично для всього світу. От, західний світ сьогодні вдався певною мірою до санкцій стосовно Росії. А у випадку, якщо, наприклад, Китай порушить міжнародні норми безпеки і певний світовий баланс, чи зможе західний світ ввести санкції стосовно Китаю? Авжеж, ні! Тому шукати нові моделі безпеки треба не в юридичних, мабуть, нормах, не в створенні нових організацій, а все-таки в підготовці західної свідомості до того, що необхідно активно діяти і загрози світовій безпеці і стабільності є вкрай високі.

– Взагалі – чи може світ, точніше його провідні держави, домовитися про правила гри і головне – дотримуватися їх? Чи та ж Росія на чолі із Володимиром Путіним показала на прикладі «виконання» Будапештської угоди 1994 року, як можна дотримуватися взятих зобов’язань?

На сьогодні, наприклад, якщо та ж Росія вийшла за межі, то змусити її виконувати міжнародні норми практично неможливо
Олексій Толкачов

– Про це говорити практично не доводиться, тому що будь-яка норма, її сила залежить від готовності виконувати її іншими суб’єктами. У нас після Другої світової війни людство було настільки налякане жахом саме світової війни, що було справді готове йти на певні компроміси і домовитися про спільні норми співжиття. На сьогодні тільки західна частина світу готова виконувати ці норми співжиття. Китай, Схід – вони тимчасово поки що грають за цими правилами.

Насправді, на сьогодні, наприклад, якщо та ж Росія вийшла за межі, то змусити її виконувати міжнародні норми практично неможливо. Всі міжнародні норми для Росії вже не існують або Росія намагається використовувати міжнародні норми у власних інтересах. Здійснення «гуманітарних місій» «гуманітарними конвоями» в Україну, нібито вони турбуються про інтереси людей – таким чином вони намагаються використовувати навіть певні норми світового співжиття у власних інтересах, по суті перекручуючи норми.

– Коли, на Ваш погляд, світ був стабільнішим – зараз (після анексії Криму, боїв на Донбасі) чи в розпал «холодної війни» між СРСР і США?

Все це закінчиться ще більшим розгулом світового порядку, коли таки Китай зрозуміє, що світ більше не здатен протистояти і загарбає значну частину російських територій
Олексій Толкачов

– Мені все-таки здається, що в роки «холодної війни» було два потужних суб’єкти: був певний розподіл територій у світі, сфер впливу Радянського Союзу і США і було розуміння, що не можна переходити якусь межу, за якою вже почнеться не «холодна», а «гаряча» війна. Мірялися авторитетами в Афганістані, у В’єтнамі, але якогось переходу до загострення не було. У нас же на сьогодні система вийшла з врівноваженого стану і рухається в невідомому напрямку.

Мені здається, все це закінчиться ще більшим розгулом світового порядку, коли таки Китай зрозуміє, що світ більше не здатен протистояти і загарбає значну частину російських територій – і Росія закінчить своє існування.

Інфографіка щодо можливої зміни кордонів на Євразійському континенті. Ілюстрацію взято зі статті: http://goo.gl/RKI7FC
Інфографіка щодо можливої зміни кордонів на Євразійському континенті. Ілюстрацію взято зі статті: http://goo.gl/RKI7FC

  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG