Доступність посилання

ТОП новини

Уряду треба змінити підхід, а не «приймайте те, що вам подали» – Кужель про «пакет реформ»


Верховна Рада взялася за розгляд пакету урядових законопроектів

Київ – У четвер Верховна Рада взялася за розгляд пакету урядових законопроектів, спрямованих на проведення реформ. Напередодні урядові ініціативи розглянули на засіданні депутатських фракцій і, за неофіційною інформацією, в обговоренні виникли деякі суперечки. Втім, це не означає, що депутати блокують урядову програму реформ, просто в умовах війни і складної економічної ситуації до кожного рядка в законі обранці приглядаються прискіпливо – заявила в інтерв’ю Радіо Свобода заступник голови парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва Олександра Кужель (фракція «Батьківщина»).

– За словами прем’єра, урядові ініціативи мають «покрити неймовірні соціальні видатки, які лягли на плечі українського бюджету». Чи справді, ухвалення цих законопроектів дозволить істотно збільшити доходи держбюджету?

– Я так не думаю, більшою мірою там скорочується податкова база і не можна стверджувати, що йдеться про податкову реформу. Тому що вона передбачає дуже неприємні умови для бізнесу і бізнес дуже негативно на це реагує, про що свідчить велика кількість листів, які я отримую від підприємців. На жаль, ми очікували реформ з обранням нового уряду, куди прийшли нові фахівці, іноземці, неполітики. Але бюджет і документи, які ми отримали, налаштовані на проведення дуже простої операції – «обрізати». Але обрізали передусім по соціальних видатках.

Олександра Кужель
Олександра Кужель

Ми, скажімо, пропонуємо обрізати по монополіях таких, як «Нафтогаз». У нас зберігаються великі заплати в державних банках і установах. І коли мова йде про зняття пільг з інвалідів і осіб їхнього супроводу, то скажіть мені, будь ласка, як в цей час голова державного банку може отримувати зарплату у 250 тисяч гривен, або ж як «Нафтогаз» може робити замовлення авто ціною в 40 мільйонів.

– Програма реформ, очевидно, передбачає «затягування пасків». Ви кажете, що великий бізнес скаржиться на тиск, пересічні громадяни апелюють до бідності і радять починати з чиновників. То на кого в цій ситуації має лягти навантаження?

– «Тиснути» треба однаково на всіх, але більше на тих, у кого грошей багато і ці зміни їм дадуться легше через, як кажуть, «запас жирку». Нині я кажу про невиправданість сподівань. От прийшли до уряду технократи, іноземці, очолили певне міністерство, я б на їхньому місці запросила підлеглих і спитала: як і де в моєму міністерстві беруть хабарі? Міністр пройшовся б по проблемних питаннях і передусім для себе з’ясував як допомогти місцевому, галузевому бізнесу. Потім цей міністр звертається до Рахункової палати з проханням надати усі акти перевірок його міністерства, і якраз в тих документах і засвідчені напрямки злодійства, і де йдуть «відкати». Напередодні ми з депутатами розглядали 38 законів і в мене склалось відчуття, що я пройшла купу макулатури. Скажімо, закон про дерегуляцію (а я цьому питанню віддала майже все своє життя), я звернулась до представників комітету з проханням відправити цей закон на доопрацювання.

– Кроки для реформування, навіть, якщо вони неприємні провести доведеться. Але чи достатньо політичної волі в коаліції, щоб підтримати урядовий пакет реформ? Вже були заяви про те, що в більшості, мовляв, немає одностайності і згоди.

– Я з вами не погоджуюсь, бо є політична воля і згода в коаліції. Просто турбує ставлення людей, які готували ці закони в уряді, відчуття, що написали якийсь мотлох. Ми готові до реформ, ми пропонуємо їх і ми працювали до подачі цих документів 10 днів в уряді, і ми ці пропозиції підготували, але жодних ініціатив не було. Ми пропонуємо не тільки політику скорочення, але і збільшення. Наприклад, на ренті, транспортуванні аміаку. За 100 кілометрів транспортування однієї тонни аміаку ми отримуємо 3,81 долар, а в бюджет надходить 5 гривень. От і порахуйте скільки це при збільшення курсу.

Коаліція дуже серйозно хоче, щоб були реформи, зміни. Але не можна говорити, що треба підтягнутись за рахунок пенсіонерів, лікарів, учителів, натомість нічого не робити з монополістами, не переглядати якість експлуатації державної власності і не економити там, де це потрібно робити передусім. Просто уряду треба змінити підхід, а не «приймайте те, що вам подали».

– Якщо до урядових ініціатив є питання, то чи можна стверджувати, що Рада пакетом їх не ухвалить?

– Парламент працює, нема ніякої «пожежі», і в мене учора засідання завершилось о дев’ятій вечора. Треба ж розуміти – 38 законів розглянути – не книжку прочитати, постійно уважно читаєш кожен рядок, вишукуєш з розумінням того, як будуть наслідки для людей. Коли ми повернули напередодні на доопрацювання два законопроекти, то попросили урядовців – допрацюйте, не проходьте тяжку процедуру погодження в Кабміні. Давайте допрацюємо, обговоримо з підприємницькими колами,відразу подамо ці закони як від депутатів комітету. Було би бажання.

  • Зображення 16x9

    Ірина Сарахман (Гнатишин)

    На Радіо Свобода – з 2013-го, на радіо взагалі – понад 10 років. Починала з ФМ-радіостанцій у Львові, продовжила – в Києві. Сім років працювала ведучою інформаційних програм на радіо «Ера». Люблю новини, особливо, якщо вони добрі!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG