Доступність посилання

ТОП новини

Дезінформація ЗМІ Росії у 2014 році. Діти, «раби», підставні особи


Пропаганда Кремля не гребувала підміною зображень та відео. Доходило і до примітивних вигадок усіляких «жахів»

У 2014 році кореспонденти Радіо Свобода багато разів спростовували неправдиві новини про події в Україні. Які історії стали найбільш резонансними?

Цього року користувачі соціальних мереж, інтернетних ЗМІ, та просто глядачі російських каналів мали змогу ознайомитись із неправдивою інформацією про події в Україні. Дезінформація найчастіше була побудована на підміні зображень та відео, понять, відвертих вигадок або вирізаних із контексту слів, а також маніпулювання цитатами, не обійшлося і без підставних осіб.

Тема дітей

У 2014 році дезінформація російських ЗМІ була дедалі частіше пов’язана з темою дітей. Найбільшого резонансу набула вигадка «Першого» російського телеканалу про те, що в українському місті Слов’янськ розіп’яли на очах у всіх 3-річного хлопчика. Згідно з легендою, після того, як дитину вбили, його матір буцімто прив’язали до танка.

Ще однією вигадкою виявився російський сюжет про 13-річного Стаса з села Червоний Лиман Донецької області. Російські ЗМІ розповіли, буцімто українські силовики змушували його шпигувати і кололи йому наркотичні речовини. А починалась ця історія із того, що українські силовики буцімто вбили його батьків. Батьки Стаса живі, а сам хлопчик вже вкотре просто утік із дому.

Популярними стали також сюжети про те, що в Україні начебто готують до війни дітей у віці від 2 до 10 років, та про те, що зігріватись в українських школах будуть за допомогою «крові російських немовлят».

«Раби»

Неабияку хвилю гумору викликав вже всім відомий сюжет російського каналу «Про клаптик землі і 2 раби», яких, за легендою мали отримати нацгвардійці за участь у бойових діях у зоні АТО. Проте на цьому тема рабів не закінчилась, з’явився ще сюжет про так звану «тюремну рабиню Юлії Тимошенко».

Підставні особи

Не гребували й підставними особами. Такими були наприклад, фейковий український «дипломат» у програмі «Вести недели» з Кисельовим, який розповів, що «з усієї України сьогодні роблять великий рів», чи фейковий професор, який у своїх коментарях для російського інформаційного агентства «ТАСС» виправдовував політику Володимира Путіна.

Російські ЗМІ також публікували інтерв’ю з латвійським політологом Ейнарсом Граудиньшем, назвавши його «експертом ОБСЄ». Проте виявилось, що він не має жодного стосунку до Організації з безпеки і співробітництва в Європі.

Фейкові представники ОБСЄ також фігурували у новинах російських ЗМІ, коли розповідали, що 2 листопада на території, яку контролюють проросійські бойовики, відбулись «вибори» під наглядом представників ОБСЄ, однак у організації офіційно заявляли, що не делегують спостерігачів на цей захід. Потім з’ясувалось, що для цього «спостереження» створили нібито організацію з назвою «АБСЄ».

Культура

В ефірі російських телеканалів неодноразово лунала фраза, буцімто в Україні заборонено спілкуватись російською мовою. Такі заяви належали, наприклад, російському політикові Геннадію Зюганову.

Смішною у 2014 році була заява російських ЗМІ про те, що в Україні буцімто заборонили Діда Мороза, адже «он русский». Так, наприклад, в ефірі телеканалу «Росія-1» колишній депутат Верховної Ради Ігор Марков, який возив актора Михайла Пореченкова постріляти по позиціях українських військових у Донецький аеропорт, заявив, що в Україні скасували Діда Мороза, «тому що він – росіянин», і у зв’язку з цим збираються заборонити святкування Нового року. Однак подібних заборон в офіційних відомствах ніколи не було.

29.12.2014
ЗМІ Росії паплюжать Майдан підтасованими відеокадрами

«Путін дає свою трактовку тих чи інших історичних періодів. Інколи це немає жодного стосунку до реалій» – Яхно далі
29.12.2014
Ватажок «ДНР» лякає заявою про «другий Чорнобиль»

Помилки Пушилін припустився навіть у назві постачальника ядерного палива Westinghouse далі
26.12.2014
Росіяни зняли серіал про «бандерівців» у Криму

Телеканал «НТВ» відзняв серіал, у трейлері якого використані поняття «бандерівці», «москалик» далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG