Доступність посилання

ТОП новини

Немає відповідальних за те, що військові вчасно не отримали допомогу – активіст


Попри виділені кошти з міського бюджету, черкаські вояки на передовій не змогли вчасно отримати допомогу. Активісти вважають винною бюрократичну систему

Черкаси – Майже мільйон сімсот тисяч гривень черкаські депутати виділили з міського бюджету на придбання амуніції для військових. Хоч гроші знайшли ще у серпні, однак, донині суму повністю так і не освоїли. Купувати товари військового призначення місцеві чиновники не можуть, бо це функція держави. І поки посадовці затягували час та шукали механізми закупівлі, необхідним військових на сході забезпечили волонтери.

Наприкінці серпня, під час третьої хвилі мобілізації, черкаські депутати виділяють більше мільйона шестисот тисяч гривень на закупівлю потрібного військовим обладнання. Першочергово це мали бути каски, бронежилети та тепловізори. Однак, як виявилося, не існувало механізму реалізації цих коштів. Проблема насамперед була у тому, що в органів місцевого самоврядування немає повноважень закуповувати товари військового призначення. Посадовці кажуть, що це функція держави, точніше Міністерства оборони. Водночас така сума вимагає проведення тендерів, які подекуди тривають кілька місяців.

Щоб швидше допомогти військовим, владці вирішують надати субвенцію державному органу виконавчої влади, структурному підрозділу Міністерства оборони – обласному військкомату, говорить директор департаменту бюджетної політики Наталія Джуган.

Затвердження кошторису Міністерством оборони, якщо і відбудеться, то протягом аж півроку
Наталія Джуган

«Усю суму з бюджету розвитку ми передбачили як субвенцію облввійськкомату. Після цього буквально наступного тижня там відбулася зустріч, зокрема і з представниками громадськості. Був там і представник Міністерства оборони, який повідомив, що затвердження кошторису Міністерством оборони, якщо і відбудеться, то протягом аж півроку. Опісля ми отримали офіційне підтвердження від військкомату, що вони ці кошти витратити не зможуть», – зауважує вона.

Щоб закупити необхідним вояків, кошти спрямували військовим частинам

Урешті-решт, виділені кошти розподіляють поміж департаментами міської ради. Оскільки вони також не мають права закуповувати товари для вояків, ці гроші вже з департаментів спрямовують конкретним військовим частинам як субвенцію державного бюджету. Станом на перше січня із майже мільйона семисот тисяч гривень витратили більше мільйона.

«Коли ми радилися із представниками військових частин, вони сказали, що зараз актуальними є не бронежилети, якими вже забезпечили велику кількість наших вояків. А зараз потрібні генератори електростанцій, бензопили, навігатори, термобілизна. От і були надані субвенції, щоб ці військові частини закупили усе необхідне», – розповів Радіо Свобода начальник управління цивільного захисту департаменту житло-комунального комплексу Юрій Кривошея.

Немає механізму контролю за освоєнням коштів – активіст

Тим часом активіст, представник громадськості у Черкаському виконкомі Олексій Романов вважає, що пошук схем освоєння коштів призвів до того, що хлопців на передовій міська влада так і не забезпечила усім на той час необхідним. Врятували волонтери та частково держава.

На жаль, не існує механізму контролю за освоєнням цих коштів щодо військових частин
Олексій Романов

«Індивідуальної відповідальності за те, що ця допомога не надійшла, ніхто не несе. Так, пріоритети змінилися, але це все має вигляд, ніби відштовхуються не від конкретної адресної допомоги, а від того, що є кошти і їх треба розподілити. На жаль, не існує механізму контролю за освоєнням цих коштів щодо військових частин. Тобто, чи буде це зберігатися на складах, чи потрапить воно саме до черкащан, до наших бійців. Це невідомо і втрутитися в цей процес майже неможливо. По суті, це закрита інформація», – говорить громадський активіст.

Між тим, продовжує Романов, нещодавно на народному вічі представники міської влади пообіцяли, що під час четвертої хвилі мобілізації забезпечуватимуть потреби бійців протягом двох тижнів. Щоправда, якщо з проплатами не зволікатиме казначейство.

  • Зображення 16x9

    Дар’я Бунякіна

    Співпрацює із Радіо Свобода з 2010 року. Народилася у Черкасах. Закінчила Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького за спеціальністю «Журналістика». Має досвід роботи в газетній та телевізійній журналістиці.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG