Доступність посилання

ТОП новини

Село і високотехнологічні галузі «витягнуть» Україну – експерти


Українська економіка може показати зростання в останні місяці нового року

Київ – Українське виробництво скорочується через військовий конфлікт і втрати російських ринків збуту, визнають і експерти, і державна статистика. Водночас Україна збільшує виробництво продовольства, показують позитивну динаміку й деякі інші галузі. Українські депутати, банкіри й аналітики говорять про окремі «точки росту» економіки, які можуть у новому році стати локомотивом для інших галузей.

Виробництво продуктів харчування в Україні та фармацевтична галузь виросли більш ніж на 2,5%, такі дані наводить Держстат України за 10 місяців минулого року, у порівнянні з таким самим періодом 2013 року. В цілому виробництво в Україні скоротилося більш ніж на 16%, падіння різною мірою торкнулося майже всіх галузей. Найбільшим, вважають у Держстаті, був спад у машинобудуванні та в коксохімічній галузі – понад 20%, металургія скоротилася на 15% видобуток корисних копалин – на 13%

Тарута: найбільше нашкодила війна

В умовах економічної кризи та війни найбільш здоровою галуззю економіки почувається сільське господарство: це визнають і експерти, і уряд. Так, аграрні підприємства показали майже 8% економічного зростання. І навіть приватні селянські подвір’я у 2014 році виростили на півтора відсотки більше продовольства, ніж рік тому.

Втрата частини промислового потенціалу через анексію Криму та фактичну війну на Донбасі викликала у 2014 році спад у ключових галузях української економіки, зазначив у коментарі Радіо Свобода колишній керівник Донеччини, а нині депутат від «Блоку Петра Порошенка» Сергій Тарута.

Практично немає сектора економіки, який би не постраждав. Від сільського господарства до торговельних мереж, тому що все закрилося (в зоні АТО)
Сергій Тарута

«Постраждала вся промисловість. Практично немає сектору економіки, який би не постраждав. Від сільського господарства до торговельних мереж, тому що все закрилося (в зоні АТО). Вчора приїжджали підприємці, сказали, що чимало автозаправок були порізані на метал. Підприємства, які були донорами бюджету, які постачали валюту до України, зокрема вугільні, металургійні машинобудівні, стоять. Саме в зоні конфлікту була велика концентрація промислових потужностей. Лише один Алчевськ давав 6% від українського експорту до Євросоюзу», – пояснює колишній очільник Донеччини. За його словами, економічні втрати України на Донбасі через збройний конфлікт з сепаратистами та російськими військами обчислюються десятками мільярдів доларів. Зокрема, найбільше скоротилися обсяги виробництва у вугільній галузі – на 70%, на частині шахт відновити видобуток буде неможливо, припускає Тарута. Але найболючішими втратами він вважає припинення виробництва на машинобудівних гігантах, таких як донецький «Точмаш».

2015-й може стати роком відновлення економіки – експерти

2014 рік був вирішальним для майбутнього України, і, попри серйозні економічні труднощі, деякі галузі показують тенденцію до зростання, заявив у коментарі Радіо Свобода колишній голова правління Нацбанку України, депутат від «Блоку Петра Порошенка» Степан Кубів.

«Через спад економіки ситуація є складною, і якби не допомога міжнародних кредитних установ, постало б питання щодо платоспроможності ліквідності фінансової системи України в цілому. Про точки росту зараз говорити складно, але, виходячи з ситуації на ринках, вони є.

Перше – це переорієнтація агропромислового комплексу з російського ринку на європейський, американський, африканські та азійські ринки. Друге – це сфера інтелектуального продукту, ІТ-технологій
Степан Кубів

Перше – це переорієнтація агропромислового комплексу з російського ринку на європейський, американський, африканські та азійські ринки. Друге – це сфера інтелектуального продукту, ІТ-технологій. Якщо ж ми говоримо про сільське господарство, треба згадати й переробну галузь: весь ланцюжок від вирощування до реального продукту. І найцінніше, що є в Україні, це рівень освіти, інтелектуальної власності та її науково -практичного застосування. Все це ми повинні врахувати й підтримати», – наголошує Кубів.

Економічний аналітик Олександра Бетлій назвала Радіо Свобода причини того, чому одні галузі впали дуже суттєво, а інші зростають попри кризу.

«Експортно орієнтовані галузі постраждали найбільше. Зокрема машинобудування, яке відчуває скорочення попиту з боку Російської Федерації, яка, зокрема, купує менше українських вагонів та локомотивів через конфлікт з Україною та згортання проектів з оновлення своєї залізниці.

Пом’якшила падіння для багатьох експортних галузей девальвація гривні (собівартість їхньої продукції у доларах зменшилася). Харчова промисловість зміцнюється
Олександра Бетлій

Металургія потерпає і від бойових дій, і від падіння світових цін. Пом’якшила падіння для багатьох експортних галузей девальвація гривні (собівартість їхньої продукції у доларах зменшилася). Харчова промисловість зміцнюється: більшість її йде на внутрішній ринок, на якому витісняє іноземні товари, що подорожчали через девальвацію гривні. Окремим галузям допомагає зона вільної торгівлі, яку в односторонньому порядку запроваджує ЄС».

Олександра Бетлій прогнозує, що у новому році не буде ні великого падіння ВВП, ані суттєвого зростання. Так, харчова галузь і сільське господарство продовжать зростати, водночас може показати позитивну динаміку відносно минулого року й машинобудування – через те, що воно суттєво впало у 2014 році й через збільшення оборонних замовлень, підсумовує аналітик. Так, на тлі падіння удвічі продажу легкових автомобілів в Україні виробник вантажного та військового транспорту ПАТ «АвтоКрАЗ» за рік збільшив виробництво на 55% – повідомляють на підприємстві. Наразі тут виробляють переважну більшість нової легкої бронетехніки, яку постачають у Нацгвардію та Збройні сили.

Новий рік продовжить тенденцію до скорочення виробництва, загалом паління ВВП може скласти від 1 до 7%, свідчать різні прогнози урядовців, українських та іноземних аналітиків. Водночас в експертному середовищі очікують, що українська економіка може показати невеличке зростання в останні місяці нового року. Так, за прогнозом експертів Світового банку, у 2015 році валовий внутрішній продукт України може скоротитися лише на 1% , за рахунок поступового відновлення виробництва у другій половині року. Локомотивами відновлення голова представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Чимяо Фан називає аграрний сектор та інформаційні технології.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG