Доступність посилання

ТОП новини

Банки торгують валютою не відкрито, а на «чорному ринку» – експерт


​Брокери називають відвертими маніпуляціями курс іноземної валюти на міжбанку і від НБУ

Альона Качкан

Київ – На тлі труднощів із купівлею в українських банках іноземної валюти у затребуваній клієнтом кількості, «чорний ринок» у цьому сегменті процвітає. Спекулянти пропонують продаж доларів і євро за ціною, що суттєво перевищує, заявлену в НБУ. Саме курсова політика фінансового регулятора і створює сприятливі умови для валютного «підпілля», переконують експерти.

Інтернет рясніє оголошеннями, за якими можна купити долари та євро у великій кількості. Радіо Свобода зателефонувало за кількома номерами із сайтів продажу валют, аби дізнатись, хто і на яких умовах торгує валютою «по-чорному». Один з опитаних, який не захотів називати свого імені – переконує: пересторог щодо того, чи бува не фальшиві гроші – в нього немає, бо працює у відділку ДАІ.

«У нас є банк. Ви приїзжайте та перевіряйте гроші у банку. Там сидить дівчина, вона рахує гроші, вона перерахує гроші і вам. Я їй, звичайно, віддячу за те, що вона допоможе», – розповів чоловік.

Суми іноземної валюти, яку пропонують для продажу онлайн, коливаються в межах від 100 доларів до десятків тисяч. Курс, очевидно – завищений щодо офіційного, та й постійно змінюється.

«Курс вже інший. Тобто сума, що була вказана на сайті по тому курсу вже продана. На сайті курс був 19,2, але зараз він збільшився до 19,25. За таким курсом можу продати 10 тисяч доларів. Щоб перевірити, можете взяти з собою машинку, або перевірити в будь-якому відділені банку без проблем. Частинами купити не можна. Мені це нецікаво. Мені цікаві суми на 10, 20, 50 тисяч доларів», – зазначив співрозмовник.

НБУ не знає як вирішити проблему

Прес-секретар НБУ Інна Гордієнко зауважує, що валютні операції на «чорному ринку» є небезпечними, хоча й інших легальних шляхів проведення валютних обмінів немає, відповідно це ставить громадян у безвихідь.

«Проблема існує. Ми розуміємо, що у час, коли є певні обмеження та проблеми з девальвацією гривні, буде процвітати «чорний ринок». Рецепту я не питала, але якщо вам цікаво, то пишіть запит пані Гонтаревій, голові НБУ, або її заступнику та питайте,що робити людям, якщо вони зіткнулись з такою ситуацією. На жаль, у мене немає відповіді на це питання», – зазначила Інна Гордієнко.

За словами працівника інвестиційної компанії «Арт Капітал», брокера Романа Усова, банки самі виступають гравцями «чорного ринку», оскільки майже усі вони мають підпільні неофіційні каси.

«Тенденція з «чорним ринком» спостерігається ще з весни-початку літа минулого року. Цей ринок збільшився, тому що НБУ вводило різного роду обмеження, як-от зняття максимальної суми у 3 тисячі гривень. Раніше можна було придбати 200 доларів у банку, а тепер це є неможливим, тому що у НБУ просто не залишилось доларів. Банки ж не продають долари, оскільки усі свої резерви вони змінили на доларові і тепер не хочуть з ними розлучатись», – зауважив Роман Усов.

Одним з популярних сайтів, де можна купити валюту, пропонує доволі різний курс, що може досягати і 23-ох гривень за долар. Це при тому, що офіційно американська валюта коштує близько 16 гривень. Втім на «чорному ринку» попит формує пропозицію, незалежно від офіційно встановлених цифр. Тому люди користуються такими послугами, навіть усвідомлюючи незаконність своїх дій. «Я боюся. А що робити? Життя таке», – сказав у телефонній розмові один з «гравців» тіньового ринку.

«Банки штучно тримають курс на рівні 16 гривень. Що заважає їм опустити курс до ринкового, аби курс в обмінниках зрівнявся з реальним курсом чорного ринку, щоб обмінники почали працювати нормально, для мене залишається загадкою. Курс міжбанку та курс НБУ є зараз дуже маніпульованим», – зазначив Роман Усов.

Міліція затримує спекулянтів?

Пошуком валютних спекулянтів нині займається Державна служба боротьби з економічною злочинністю МВС. Речниця столичної міліції Юлія Мусташ переконує, що з громадянами постійно ведуть роз’яснювальну роботу про непотурання спекулянтам, а охочих заробити на тіньовому продажу валюти попереджають про адміністративну відповідальність.

«Ми застерігаємо громадян, оскільки серед таких людей є дуже багато шахраїв, тих, хто хоче заволодіти коштами злочинним шляхом: потрібно бути дуже обережними. Стосовно людей, які займаються продажем валюти на вулиці, то тут можна сказати, що існує адміністративна відповідальність передбачена законодавством, за це є штрафи з конфіскацією всіх валютних коштів, які в них є при собі», – зауважила Юлія Мусташ.

Тим часом на Українській біржі планують запустити ф’ючерси на курс гривні щодо долара. Це, за словами брокера Романа Усова, може зняти напругу на ринку готівкової валюти, оскільки у людей з’явиться можливість страхувати ризики, але при цьому фізично не купувати валюту. Напередодні вже почались тестові торги ф’ючерсами на долар та золото.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG