Доступність посилання

ТОП новини

Чи доб'ють санкції економіку Криму?


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

Економіка Криму суттєво постраждала від анексії півострова

Напередодні новорічних свят США та ЄС синхронно зробили своєрідний «подарунок» Криму – заборонили будь-яку торгівлю з окупованою Росією територією, а також інвестування в півострів. Здавалося б, це має стати серйозним ударом по зовнішньоекономічній діяльності «Республіки Крим», як новоствореного, але не визнаного цивілізованим світом суб'єкта. Але в реальності все далеко не так однозначно.

Статистика, як кажуть, не бреше. Особливо, коли йдеться про мільйони доларів, що обертаються у вигляді товарів і послуг між країнами. Тому навіть в умовах повної відсутності довіри до будь-яких «офіційних» джерел кримської влади, з цифрами, наданими «Кримстатом», працювати можна.

Експорт та імпорт

А цифри ці говорять про те, що за період з січня до жовтня 2014 року кримський експорт в цілому знизився на 80%, імпорт – на 86%, а рівень інвестицій – на 76%.

Із 32 країн Європи, які торгували з Кримом в минулому році, вже з квітня майже всі істотно (в середньому – на 60-80%, порівняно з доокупаційним періодом – січнем-березнем 2014 року) скоротили або зовсім припинили імпорт товарів з Криму. Тільки Швейцарія, Болгарія, Великобританія, Бельгія та Ірландія зберегли або збільшили його в кілька разів.

10 держав з квітня повністю припинили імпортувати товари з півострова, 8 з них – країни-члени Європейського союзу.

За період з січня до жовтня 2014 року кримський експорт в цілому знизився на 80%, імпорт – на 86%, а рівень інвестицій – на 76%.

Зате відмовитися від експорту в «сіру зону» змогли тільки п'ять держав: Сербія, Болгарія, Греція, Латвія і Хорватія (останні чотири країни – члени ЄС). У той же час після анексії експорт товарів до Криму тільки збільшився. Найбільшим бенефіціаром стала Румунія – за період з квітня до жовтня 2014 року вона продала в Крим товарів приблизно на 38 млн доларів, що майже в 800 (!) разів перевищує рівень експорту до окупації і в 50 разів вище минулорічного рівня (січень-жовтень 2013 року). На другому місці Фінляндія – фіни після анексії експортували в 15 разів більше (приблизно на 3 млн доларів) і також перевищили показник аналогічного періоду минулого року.

Тим не менш, ситуація із зовнішньою торгівлею Криму з країнами Європи виглядає досить сумно: у порівнянні з січнем-жовтнем 2013 року, експорт з Криму не дотягує і до 20%, імпорт – ледь перевищує 30%. Все це при тому, що санкції щодо окупованого півострова були введені тільки з 20 грудня.

Зміна структури імпорту в Крим
Зміна структури імпорту в Крим

Після анексії Криму США в 3 рази збільшили імпорт кримських товарів, порівняно з першим кварталом 2014 року, проте сумарний імпорт все одно не перевищив 6% від аналогічного періоду 2013 року.

Те ж саме стосується поставок до Криму – після окупації вони виросли на 17%, але все ж менше торішніх показників на 85%. При цьому сальдо торгового балансу в Криму позитивне – півострів продає більше, ніж купує.

Однією з важливих причин зниження кримського експорту та імпорту є українська та міжнародна заборона на входження суден у порти окупованого Криму. Як повідомляли в жовтні експерти «Майдану закордонних справ», що фіксують подібні порушення, крім російських кораблів, до Криму регулярно заходять судна інших країн, зокрема – європейських.

«Румунія отримує третє місце за кількістю кораблів в «Чорному списку» порушників правового режиму тимчасово окупованої території. На другому місці знаходиться Туреччина, на першому – Російська Федерація. Всього за час анексії Криму «Майдан закордонних справ» і BlackSeaNews зафіксували 117 суден-порушників з різних країн світу», – йдеться в жовтневому прес-релізі організації.

У Криму за період анексії встигли побувати також судна Белізу, Болгарії, Греції, Великобританії (оператор – Сінгапур), Єгипту, Італії, Латвії, Маршаллових островів, Монако, Панами, Сінгапуру, США (оператор – Росія). Багато кораблі йшли під прапорами африканських країн – що також підтверджує статистику «Кримської митниці» про географію зовнішньоекономічних зв'язків півострова.

Інвестиції

Відповідно до звітів кримських органів статистики, в 2013 році в економіку півострова інвестували 50 країн. Як, втім, і в першому кварталі 2014 року. Зате, починаючи з другого кварталу, інвесторів залишилося тільки шість: Віргінські острови, Узбекистан, Білорусь, Франція, Кіпр і Туреччина. В кінці року, замість Франції, прийшли Гернсі і Беліз, причому з усіх інвестицій, отриманих після окупації, цифри відкриті лише щодо Франції, Віргінські Острови (у другому кварталі) і Гернсі. Дані по інших країнах-інвесторах «не публікуються в цілях забезпечення конфіденційності первинних статистичних даних». Відповідно до російського законодавства, це означає, що інвестиції з такої країни здійснюють одна чи, максимум, дві компанії, або інвестиції з одної чи двох компаній суттєво переважають внески інших.

З березня у Криму замість 50 країн-інвесторів лишилося 6. Більшу частину капітальних інвестицій півострів отримує з офшорів на кшталт Кіпру або Віргінських островів

У статистиці більше не фігурують інвестиції з Росії, які раніше становили 23% від загального обсягу. Зате після анексії інвестиції з Віргінських островів або Гернсі складають 80-85% загальних надходжень.

Віргінські острови, Кіпр та Гернсі – відомі офшорні зони, які і в минулі роки утримували лідируючі позиції серед країн, що інвестують в Крим. Не дивно, що сьогодні саме вони і країни СНД залишилися чи не єдиними іноземними вкладниками в економіку півострова.

Дмитро Гнап, журналіст, що багато років займається розслідуваннями у сфері корупції та «відмивання грошей», регулярно стикається з використанням українськими бізнесменами офшорних компаній для «прокрутки» капіталу. За його словами, не можна на 100% стверджувати, що всі інвестиції з офшорів – «липові», але на 90%, швидше за все, так і є: «Гроші спочатку виводяться на офшорну компанію і вимиваються з економіки, а потім повертаються у вигляді реінвестування з Британських Віргінських островів – це дуже поширена практика для Росії та України. Юридично це все вважається інвестиціями. Фактично – інвестиціями це не є. Це повернення обігових коштів, мінімізація податків і так далі. Це не справжні інвестиції. По Кіпру можна з'ясувати, хто стоїть за офшорними компаніями, по Віргінським островам – практично ні. Тобто, умовно кажучи, якщо Аксьонов або Чалий або ще хтось є власниками кіпрських або віргінських компаній, то очевидно, що це ніякі не інвестиції – це просто спроба, мінімізуючи податки через офшори, якось «підживити» власний бізнес. Справжній, реальний інвестор не ховається за офшорами, це, насамперед, великі європейські компанії».

У «Макроекономічному огляді Республіки Крим за січень-жовтень 2014 року» говориться, що «найбільші надходження акціонерного капіталу (57% загального обсягу) спрямовано на підприємства, що здійснюють операції з нерухомим майном». Тобто більша частина коштів, що надійшли від компаній в офшорних зонах, надходить на рахунки кримських компаній, що працюють у сфері нерухомості. Власником однієї з найбільших і, одночасно, найбільш скандальних кримських будівельних компаній є Володимир Константинов, нинішній «спікер» кримського парламенту.

Санкції

Заборона на торгівлю та інвестування в Крим для компаній США і Євросоюзу означає в 2015 році фактично повне закриття європейського ринку. З європейських країн, які не є членами Євросоюзу, Норвегія вже закрила свій ринок для імпорту з Криму, а Чорногорія, Сербія, а також Боснія і Герцеговина або не імпортували кримські товари зовсім, або припинили імпорт ще наприкінці 2013 року.

Експорт з Криму до та після анексії
Експорт з Криму до та після анексії

Цікаво, що з моменту анексії різко зріс експорт товарів з Криму до Швейцарії. З 9,8 тис. доларів до ... 26,3 млн. Враховуючи, що це, по суті, найбільша сума (майже 80% від загального експорту до Європи), якщо така ж тенденція збережеться і в новому році, то глобально структура кримського експорту не буде сильно відрізнятися від нинішньої ситуації.

А от з імпортом все складніше. Європейські країни, які не є членами ЄС, забезпечували всього 2% ввезених в Крим товарів, що означає падіння імпорту з Європи практично до нуля. Враховуючи, що іншими великими експортерами були Панама, Сполучені Штати і Канада, припинення торговельних відносин з США веде до втрати приблизно 40% імпорту з американських континентів.

Ситуація з інвестиціями теж докорінно не зміниться – їх і так немає. Це означає, що Криму залишається сподіватися на рясні вливання з російського бюджету, тому що величезний за своєю суттю провал всіх економічних показників неможливо сховати ніякими маніпуляціями зі статистикою.

Оригінал матеріалу на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG