Київ – Оточення Дебальцева найближчим часом малореальне, але в майбутньому цей ризик є досить високим, визнають експерти, волонтери та медики, які опікуються цією ділянкою фронту. Фахівці радять українському командуванню відводити війська з цього анклаву, якщо тут не планується наступу. В штабі АТО говорять про підготовку російської сторони до ескалації конфлікту на Донбасі. А журналісти, які перебувають на лінії фронту, повідомляють про масштабні руйнування житла та гуманітарну катастрофу.
Українські вояки та місцеві мешканці в місті Дебальцеве на Донеччині у майбутньому можуть опинитися в оточенні, хоча наразі українська армія відбиває всі атаки та не залишає позицій на дебальцевському плацдармі, повідомив у коментарі Радіо Свобода волонтер Олег, який разом з колегами організовує постачання цієї ділянки фронту. За його словами, сполучення цього своєрідного анклаву з основними українськими силами не переривається, попри це є серйозні проблеми з найнеобхіднішим.
«Велика імовірність стискання кільця. Бракує медикаментів. Їх там дуже глушать (зв’язок), тож нині шукаємо більш сучасні рації для медиків. Військові підрозділи там добре украплені, але катастрофічно не вистачає бронетехніки для перевезень, зокрема для пересування медиків та евакуації поранених. Все це відбувається на цивільних автівках, під обстрілами», – підсумовує волонтер.
Ситуація довкола Дебальцевого: складна, але контрольована – вояки, експерти, журналісти
Ситуація в околицях Дебальцевого та на суміжній ділянці фронту на Луганщині є непростою, однак українські вояки тримають оборону, повідомляє кореспондент Радіо свобода Левко Стек з місця подій.
Військові готові до атак супротивника. Продовжують укріплюватися, і готуються до спроб взяти їх в оточенняЛевко Стек
«Справді, ризик оточення є. Водночас військові в Дебальцевському анклаві запевняли мене, що вони готові до атак супротивника. Вони дійсно продовжують укріплюватися, і готуються до спроб взяти їх в оточення».
(Відео від 25 січня)
Воєнний аналітик групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець, який неодноразово говорив, що українські вояки здатні утримати оборону Дебальцевого, і що цей плацдарм потрібен для майбутньої перемоги над сепаратистами, змінив свою думку через загрозу оточення цієї території.
Я б на місці Генштабу, попри успіхи в обороні… залишив би Дебальцеве. Якщо ми не збираємося наступатиКостянтин Машовець
«Я б на місці Генштабу, попри успіхи в обороні… залишив би Дебальцеве і околиці, відвівши війська на лінію Попасна – Семигір’я. Якщо ми не збираємося наступати (а ми таки не збираємося, судячи зі слів Порошенка)», – написав Машовець у Facebook.
«Іловайський котел» в Дебальцевому не повториться, запевнив в ефірі Радіо Свобода колишній секретар РНБО а нині віце-спікер Андрій Парубій. Водночас із вересня по листопад українські сили відійшли з низки районів Донбасу, причому Лутугине, Іловайськ та інші населені пункти опинилися в оточенні, з якого вийшли не всі бійці.
Ситуація в зоні бойових дій станом на 28 січня (у порвнянні з 30 серпня)
Ситуація в зоні бойових дій станом на 30 серпня
Місцеві мешканці та журналісти, які знаходяться у містах і селах біля лінії фронту, повідомляють про масштабні руйнування і про численні труднощі в життєзабезпеченні місцевих мешканців. Чи не найбільшими є проблеми в Авдіївці та в селах біля Донецька, розповіла журналіст проекту «Новое время» Шахіда Якуб.
«Я була по обидва боки фронту, щойно повернулася з Авдіївки. Води немає, світла теж, газ – епізодично. Всі вікна вибиті, подекуди зруйновані цілі поверхи. Люди не мають найнеобхіднішого. Вони вважають, що їх усі зрадили, і їм уже все одно, хто в кого стріляє», – зазначає вона.
Нещодавно значних руйнувань зазнало місто Маріуполь на півдні Донеччини, як повідомляє слідство – через обстріли російськими системами залпового вогню. Проте на відновлення Східного мікрорайону уряд вже виділив 10 мільйонів гривень із резервного фонду бюджету, запевнив прем’єр Арсеній Яценюк.
Між тим потужні атаки сепаратистів і російських військ 28 січня відбулися на місто Гранітне на Донеччині та на 29-й і 25-й блокпости на Луганщині, українські вояки відбили їх, знищивши танки, озброєння та частину живої сили супротивника, однак самі теж зазнали втрат під Гранітним, повідомляє полк «Азов». Між тим українська розвідка повідомляє про надходження нової техніки та озброєнь із Росії до зони конфлікту.
Водночас, російський президент Володимир Путін наразі навряд чи планує масштабний наступ на Україну, це радше демонстрація сили, вважає співдиректор програм із міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.
Поки що немає ознак того, що Путін налаштований на широкомасштабну ескалаціюОлексій Мельник
«Поки що немає ознак того, що Путін налаштований на широкомасштабну ескалацію. Потужні атаки на всій лінії зіткнення – це радше «підготовка» ґрунту до можливих переговорів», – припускає експерт.
Між тим, в штабі АТО говорять, що бойовики та російські війська готують сили й засоби для посилення атак на українські позиції, на це вказує прибуття нових озброєнь з Росії, констатує речник АТО Андрій Лисенко.
Повний звіт щодо ситуації в зоні бойових дій
Тим часом МЗС Російської Федерації вкотре звинувачує українську владу в тому, що саме вона спричинила нинішнє загострення конфлікту на Донбасі.
Раніше ватажок проросійського збройного угруповання «ДНР» Олександр Захарченко заявляв, що припиняє мирні переговори з Україною і готує наступ «до кордонів Донецької області», зокрема на Маріуполь, після чого й відбулися обстріли житлових районів цього міста.