Доступність посилання

ТОП новини

Перепелиця: Шахова партія Заходу з Путіним – гра з нульовим результатом


Політичний експерт Григорій Перепелиця

«Нова система міжнародної безпеки може бути сформована тільки в умовах воєнної поразки агресивної політики, яку проводить Путін»

Аси міжнародної політики – держсекретар США Джон Керрі, канцлер Німеччини Анґела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд побували 5 січня у Києві. Двоє останніх – по дорозі до Москви, а перший – на шляху до Мюнхена, де у п’ятницю відкриється Міжнародна безпекова конференція. Про що ж свідчать нинішні візити цих чільних посадовців до столиці України? Радіо Свобода запросило до розмови експерт з міжнародних питань, професора київського Національного університету імені Тараса Шевченка – Григорія Перепелицю

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:06:44 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Стратегія збереження пристойного обличчя Путіна виявилася провальною
Більш важливим інтересом для Росії є руйнація всього світового порядку, який склався після закінчення Холодної війни

– Питання в тому, що йдеться про усвідомлення цієї міжнародної ситуації, яка складається в результаті воєнної агресії Росії проти України, оскільки західні політики розглядали цю війну як локальну проблему, яку можна залагодити шляхом переконання Путіна або економічного тиску на Росію. І виявилось, що дипломатичні заходи і дипломатичні зусилля не мали ефекту, якого очікували від Росії провідні західні політики.

Ця стратегія збереження пристойного обличчя Володимира Путіна виявилася провальною. Власне у концепт цієї стратегії були вмонтовані так звані Мінські переговори або «мінський формат», який в принципі передбачав повернення позиції на момент вторгнення російських військ в Україну, тобто відновлення територіальної цілісності України.

Ні дипломатичні зусилля, ні дипломатичні санкції не дали належного ефекту. І виявилося, що ця проблема є не тільки проблемою існування України як незалежної держави, а й існування всієї системи міжнародної безпеки, яка склалася в так званий пост-біполярний період по закінченні Холодної війни. Виявилося, що для Путіна важливо не тільки знищити Україну як незалежну державу і ліквідувати буферну зону між Росією і НАТО, але більш важливим інтересом для Росії є руйнація всього світового порядку, який склався після закінчення Холодної війни.

Усвідомлення того, що Росія відверто руйнує цей світовий порядок, привело до переосмислення всієї цієї загрози, яка сьогодні виходить не тільки з боку ісламського тероризму, а насамперед із Росії. Це переосмислення змушує західних лідерів шукати нової стратегії, яка б могла зупинити цю агресивну політику Путіна щодо руйнації всієї системи міжнародної безпеки або того світового порядку, який склався за останні двадцять років.

– Пане Перепелиця, після візиту до України, Меркель і Олланд у п’ятницю збираються до Москви. На їхній візит там очікують. Керрі – зі свого боку – не збирається до Москви, він їде до Мюнхена, де, власне, обговорюватиме ситуацію довкола України з чільними учасниками безпекової конференції. Як Ви гадаєте, подорож Меркель та Олланда до Москви означає, що вони повезуть Володимиру Путіну якусь пропозицію щодо його подальших дій? Який це «хід»?

Меркель, Обама дуже чітко розуміють, що воєнна капітуляція України, або поразка у цій війні означає зникнення Європейського союзу як глобального геополітичного гравця

– Питання полягає у тому, що якраз в умовах цієї війни ситуація складається таким чином, що відносини і ця шахова партія геополітична західних лідерів – перш за все Меркель і Обами – з одного боку і Путіна з другого боку, представляє собою гру з нульовим результатом. Путіна ніяка пропозиція не може задовольнити, окрім капітуляції Заходу перед Росією. А що означає капітуляція? Це означає воєнна капітуляція України у цій війні, яку розв’язала Росія. Ні Меркель, ні Обама не можуть дати таких гарантій – змусити Україну капітулювати. Більше того, вони дуже чітко розуміють, що воєнна капітуляція України, або поразка у цій війні означає зникнення Європейського союзу як глобального геополітичного гравця у цій ситуації. Це буде геополітична поразка самого ЄС. Після чого він не може репрезентувати себе як впливовий геополітичний гравець у цьому світі. Отже, опосередковано, якщо вони здають Україну, вони здають власні геополітичні інтереси, тому й будь-які перемовини і їх результат, не здатний реалізувати цей компроміс. Тобто дуже важко знайти компроміс.

– Ви бачите у цій ситуації бодай якийсь реальний позитивний вихід? Чи тільки безвихідь?

Американці прораховують подальші кроки Путіна, і тому не мають, на відміну від європейців, особливих ілюзій щодо Росії

– Я думаю, що це марна поїздка буде у Москву. І невипадково Керрі туди не їде. Я думаю, що американці, які володіють стратегічним мисленням, вони прораховують подальші кроки Путіна, і тому не мають, на відміну від європейців, особливих ілюзій щодо Росії. І той порядок денний, який заявлений на Мюнхенській 51-й конференції з безпеки, мені здається, він дуже важливий, оскільки там іде мова про формування нової системи міжнародної безпеки, яка не може бути реалізована без українського питання. Без того, щоб зберегти Україну незалежною країною. І це правильний крок

– Тобто Ви покладаєте надії на Мюнхенську конференцію?

Покладаю надію на Мюнхенську конференцію, тому що там буде держсекретар США Керрі. І віце-президент Байден

– Я справді покладаю надію на Мюнхенську конференцію, тому що там буде держсекретар США Джордж Керрі, який також має викласти нове бачення міжнародної безпеки з боку Сполучених Штатів Америки. І віце-президент Джо Байден також. Тобто, я думаю, що там буде поставлено на порядок денний обговорення заяв про принципово нову систему міжнародної безпеки, яка може бути сформована тільки в умовах воєнної поразки цієї агресивної політики, яку сьогодні проводить Володимир Путін.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG